Vyberte možnost Stránka

Konference Brno řešily budoucnost automotive

Quality Hotel Exhibition Centre v Brně hostil 19. ročník Konferencí Brno zaměřený na téma očekávaného vývoje automobilového průmyslu v Česku a střední Evropě. Zástupci nejenom z automotive sektoru se zaměřili na trendy, ale i na současnou turbulentní situaci způsobenou energetickou krizí.


Stanislav Škapa, Spoluorganizátor Konferencí Brno

Dnešní nelehká situace s růstem cen energií nutí výrobce k určitým restriktivním opatřením, co se týká automobilového průmyslu. Ten je samozřejmě několikanásobně dotčen, protože ceny pohonných hmot samozřejmě odrazují ve využívání zejména těch automobilů, které jsou poháněny zejména benzinem nebo naftou. Dá se říci, že ta poptávka po osobních automobilech zejména ze strany spotřebitelů bude omezována kvůli vysokým cenám pohonných hmot.

Petr Michník, Vedoucí pro vnější vztahy Hyundai

Energetická krize je samozřejmě velké téma. Nám se na jednu stranu podařilo nakoupit energie už v roce 2021 před energetickou krizí. Takže jsme 70 procent spotřeby pro letošní i příští rok nakoupili ještě za dobré ceny, ale i těch třicet procent, které jsme museli dokoupit letos samozřejmě znamenají velký nárůst. Kromě nás se nárůst cen projevuje i o dodavatelů, což je samozřejmě zásadní věc.

Tomáš Potoček, Head of PR Kia Slovakia

Několikanásobně rostoucí ceny energií jen urychlili snahu a úsilí minimalizovat negativní dopad a samozřejmě minimalizovat i dopad na výrobu. Například na lakovně se kolegům podařilo realizovat projekt rekuperace tepla či vody a znovu je využít v dalším procesu. Instalujeme smart osvětlení, upravujeme technologie a mnohé jiné.

Vratislav Kulhánek, Jednatel Industrial Advisors

Myslím si, že objem produkce se vrátí někam k roku 2017 nebo 2018. V tomto období by to mělo stagnovat. Pokud samozřejmě firmy, které se chytnou ve Vietnamu nebo nějakých asijských zemích, kde je silný potenciál. Z hlediska dodavatelského průmyslu většinou tyto státy trvají na local content 50 posléze 70 procent. Takže to pro tuzemské a kolikrát i evropské dodavatele nebude to pravé ořechové.

Tomáš Holub, Člen bankovní rady ČNB

Holub

Situace ekonomiky je teď komplikovaná, hodně za to mohou vysoké ceny energií, ale i dalších komodit. My čelíme tomu, že inflace nám vyšplhala k 18 procentům. Naštěstí se pravděpodobně přiblížila svému vrcholu. Na druhou stranu ekonomika prochází recesí. V současné době to lze předpokládat, která bude pokračovat i na začátku příštího roku. Hlavní otázka, kterou řešíme, je, do jaké míry je efektivní opatření, které učinila Česká národní banka v první polovině roku. A jak je dostatečné k tomu, aby se inflace v příštím roce začala viditelně snižovat. A někdy pak počátkem roku 2024 klesla zpátky k našemu dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Hodně to bude také o tom, jak rychle porostou mzdy v ekonomice, protože kombinace vysoké inflace a stále velmi napjatého trhu práce a nízké nezaměstnanosti bude přirozeně firmy tlačit k tomu, aby přidávaly. Je to spíš otázka té míry, aby se rychlost mzdového růstu neutrhla ze řetězu.

Petr Kumstát, Technologický specialista Bottling Printing

Kumstát

Věnujeme se průmyslovému značení a automatizaci. Jsme na trhu dvacet devět let, příští rok budeme slavit třicet. My jsme si tady nachystali sekce s laserovým značením, kde demonstrativně značíme do eloxovaného hliníku vizitku. Toto zařízení se používá v dnešního době již ve všech odvětvích. V této době se nahrazuje inkoustové značení za laserové. Je to moderní technologie, která má výhodu v tom, že zde není potřeba žádný spotřební materiál. V tom je ta výhoda.

Tomáš Vravko, Co-founder Ayes

Mohou si vyzkoušet vícero technologií v oblastí chytrých brýlí a rozšířené reality, kterou dodáváme do průmyslových společností. Představujeme zde možnosti hardwaru nebo softwaru a v pozadí s tím řešíme digitalizaci procesů v těch firmách. Ayes je česká společnost, sídlo máme v Praze. Tím, že děláme primárně české a slovenské projekty a plus mezinárodní projekty v rámci Evropy. Typicky se bavíme o třech takových možnostech využití těchto brýlí. Tou nejzákladnější je vzdálená spolupráce. Pokud mám problém ve výrobě a jsem servisní technik a potřebuji radu někoho vzdáleného, sebereme brýle a rychle se s někým spojíme. To je ta vzdálená spolupráce. Druhým typickým použitím jsou pracovní postupy. Jedna se o pracovní postupy v tréninku, v kontrole kvality až po logistiku. Opět si nasadíme brýle a zobrazí se nám nějaký pracovní postup. Třetí možností jsou pak vizualizace 3D modelů s CADových softwarů, kde sebereme plný CADový model, dáme ho prostoru a řešíme nějakou prezentaci výrobku, design reviews projektů pro vývoj engineering a podobně.

Ján Lednický, Key account Engineer Mitsubishi Electric

Zastupujeme společnost Mitsubishi Electric, kde se zabýváme veškerým portfoliem automatizace, jako jsou servo pohony, frekvenční měniče, robotika, jako můžeme vidět, tak i kolaborativní robotikou a s CAD systémy se společností Iconics. V rámci této demo ukázky můžeme vidět integraci našeho POC systému, našeho kolaborativního robota Assista a Microsoft Hololens, kde ve spojení s firmou Iconics máme integraci aplikace s rozšířenou realitou.

Zdroj: Tývka.cz, Konference Brno

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.