
Konference Brno řešily budoucnost a problémy ve zdravotnictví
V Quality Hotel Exhibition Centre se 12. dubna uskutečnil pátý ročník Konference Brno zaměřené na téma očekávaného vývoje zdravotnictví a zdravotní péče v Česku a ve světě. Nechyběla řada zajímavých osobností, které přinesly svůj vhled na budoucnost odvětví.
Roman Kraus, předseda výboru pro zdravotnictví Senátu České republiky

Jak vnímáte problém v ubývání praktických lékařů a jaké je řešení?
„Je to zásadní problém českého zdravotnictví, protože základní péče by měla být základním pilířem našeho zdravotnického systému. V posledních minimálně deseti letech vidíme nepříznivý demografický vývoj, který se týká jak praktických lékařů pro dospělé, tak hlavně praktické lékaře pro děti a dorost. Konkrétně v této skupině v příštích pěti letech nám tito lékaři budou ještě ubývat.“
Co říkáte na Konference Brno zaměřené na zdravotnictví?
„Konference se mi velice líbí, protože tady zazněly dvě naprosto pro mě zásadní přednášky a prezentace z opravdu reálného světa, které skutečně popisují bez nějakých politických floskulí, jaké to doopravdy je s naším zdravotnickým systémem.“
Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Jaké je budoucnost e-receptu?
„Elektronický recept od roku 2018, kdy se stal povinným, tak se neustále rozvíjí. V podstatě takovou první velkou slibovanou funkcionalitou byl lékový záznam pacienta, sdílený lékový záznam pacienta. V rámci letošního roku na základě nové legislativy se rozrostlo o další záležitosti, tou první jsou elektronické záznamy očkování. To znamená, když lékař očkuje pacienta jakýmkoli očkováním, tedy krom covidového, tak může zaznamenávat a pacientovi se to poté ukáže v tom sdíleném lékovém záznamu. Další funkcionalitou, která nás čeká od května letošního roku, by měl být elektronický poukaz. To znamená zdravotnické prostředky bude možné předepisovat a vydávat na elektronický poukaz v lékárnách nebo ve výdejnách zdravotnických potřeb. Ruku v ruce s tím je třeba i ta záležitost, že od nového roku platí i předepisování omamných a návykových látek. To znamený ty, které se předepisovaly na recept s modrým pruhem, tak i už ten je elektronický a vlastně celá takových drobných funkcionalit, které jak těm předepisujícím, vydávajícím, ale tak i pacientovi by měli nějakým způsobem stále vycházet vstříc.“
Jak se změnilo množství vydaných léků po zavedení e-receptu?
„Toto se nijak zvlášť neovlivnilo. Myslím si, že ani nemělo. Nicméně je pravdou, že když se tam přidal ten sdílený lékový záznam, tak v podstatě je možné daleko lépe kontrolovat pacienta – nějaké potenciální lékové interakce, eventuálně třeba i duplicity. To znamená, že preskripce a celkově farmakoterapie by měla být výrazně racionálnější, ať už v tom smyslu odborném nebo i ekonomickém.“
Aleš Hermann, předseda představenstva Kardiologického centra AGEL

Jak vnímáte oblast řízení nákladů a výnosů s pohledu zdravotnictví?
„Myslím si, že zdravotnictví je stejně ekonomizující jako všechny oblasti společnosti a pravidla ekonomiky musí platit i pro zdravotnictví. Když to vezmu v aplikaci na zdravotnictví, tak tam došlo k bezprecedentnímu nárůstu příjmů. Stát dolil téměř sto miliard za státní pojištěnce do zdravotnictví, které byly deponovány na covidovou epidemii. Ta v současné době slábne a tyto peníze a tento budget zůstal v této výši. Takže se domnívám, že výnosy neboli objem finančních prostředků je velký a není bohužel podložený reálnou ekonomickou mocí – to znamená výběrem pojistného a HDP, které s tím souvisí. Podle toho je třeba řídit náklady. To znamená, že jestli máme nyní sto miliard navíc, tak si myslím, že i při současné svízelné situaci – nárůst inflace, nárůst mezd, znevýhodnění energií, při dobré řízení této situace se dají tyto náklady pokrýt.“
Jaké jsou nejneefektivnější náklady v našem zdravotnictví?
„V oblasti léčiv je třeba si říci, jestli velmi drahá léčiva mají ten efekt, který je vyvážený jejich cenou. To znamená tady bezprecedentní nárůst centrové léčby znamená, že jsme otevřeli dveře inovativní farmacii a veškeré léky, které přicházejí na trh, tak my zavádíme do praxe. Zatím jsme se neujali té úlohy, abychom si řekli, jaký to má přínos pro pacienta. Chceme říct, že někdy děláme výkony, které prodlužují život měsíc a trochu to souvisí s etickým problémem, že děláme výkony u lidí z osmého decénia, když vidíme, že to dožití je dva až tři roky. Při současném nedostatku je třeba říct, že si tyto velké prostředky nemůžeme spotřebovat pro jinou kategorii obyvatel. To souvisí s etikou, je to velmi ekonomický pohled. Nicméně se zdá, že nemůžeme, jak vidíte sami na konferenci, tak je tam stoprocentní nárůst na centrovou léčbu. Do budoucna toto není únosné. Takže jednou dospějeme do budu, kdy to budeme muset takto ekonomizovat.“
Co říkáte na tuto konferenci, je pro vás přínosná?
„No, bude pro mě přínosná, pokud nebude má přednáška vnímána jako extrémně kontroverzní. Já se vždy poučím. Bohužel mi chybělo, že nebyly na konci dotazy, protože já mám velmi rád, když se mnou lidi nesouhlasí. Když se mnou souhlasí, tak se totiž nijak neobohatím. Když se mnou ale nesouhlasí, tak musím přemýšlet, co jsem udělal špatně, jestli jsem to špatně vysvětlil nebo jestli jsem se mýlil a musím si to znovu prostudovat. Ještě mi chyběly ty otázky na závěr.“

Roman Zima, CEO Respilon
Na Konferencích Brno se objevilo i velké množství společností, jejichž zástupci hovořili o trendech. Jednou z nich byla firma Respilon, která představila své produkty z nanovláken.
„Firma Respilon se věnuje vývoji nanovlákna. To, co děláme, jsou nanovlákenné produkty, které pomáhají lidem žít lepší a zdravější život. Snažíme se české know-how posunout skrz obchod do světa. To je naše mise.“
Jaké jsou trendy v nanovláknech. Jak se vyvíjí?
„Nanovlákna jako taková mají tisíce různých aplikací. My jako firma se snažíme vždy přijít s aplikací, která má co nejkratší možnou komercializační schopnost. Když bych to řekl, tak dnes tady budeme produkt z trošinku jiného ranku. Je to dlouhodobější produkt, který máme jako Respilon patentovaný a je to přístup k tomu, že místo toho, aby se léky podávaly perolálně, tak jsme schopni je transdermálně poměrně rychle aplikovat v takových množství tak, aby dotyčný dostal látku v takovém množství, v kterém ji v danou dobu potřebuje. Tento přístup je poměrně unikátní.“
Jaká je budoucnost Respilonu?
„Doufejme, že zářivá až vesmírná. Máme samozřejmě v plánu různé aplikace. My se snažíme každý rok přijít na trh s novým unikátním produktem a snažíme se dělat věci, kde jsou opravdu nanovlákna schopna zlepšit vlastnosti současných produktů až o nějaké stovky, tisíce procent.“
Jaký je rozdíl mezi FFP2 respirátory a těmi vašimi?
„Rozdíl mezi FFP2 respirátorem je v tom, že náš respirátor má schopnost viry a bakterie hubit. To znamená, že když si vezmu respirátor a budu ho nosit, tak je okamžitě kontaminovaný a má se s ním nakládat jako s biologickým odpadem. Náš respirátor je bezpečný v tom, že když ho sundáte, tak veškeré viry a bakterie tam nejsou. Jsou okamžitě zlikvidovaný. Funguje to tak, že máme dvě bariéry. První je nanovlákno, které zastaví virus, aby penetroval buď dovnitř, nebo ven. Potom je tam vrstva zevnitř i zvenku, která zajišťuje to, že se respirátor sám sterilizuje. Dá se tak opakovaně a bezpečně používat. Je to primárně výhoda pro lidi, kteří mají oslabenou imunitu a kteří potřebují být opravdu dobře chráněni.“
Štěpán Rybka, Sanela spol. s.r.o.

Další zajímavou firmou je SANELA, která je českým výrobcem automatických prvků sanitární techniky. Můžete nám představit vaši společnost?
„Jedna se o českou firmu Sanela. Jsme čeští výrobci, sídlíme v Lanškrouně ve východních Čechách, máme vlastní vývoj a výrobu a jsme zaměřeni na výrobu automatických prvků sanitární techniky. To znamená, že vyrábíme především elektroniku, která ovládá výtoky vody, ovládá pisoárové splachovače, ovládá splachování WC. Celé je to založené na tom, že je to bezdotykový provoz, kdy vložíte ruce pod výtok, vodu spustíte, dáte ruce pryč a voda se vám zastavuje. Velkou výhodou je bezdotykový provoz, absolutní hygiena a hlavně, což je v této době moderní – úspora vody. Je možné použít perlátory, které nemají 6,5 litrů, ale mají třeba 1,2 nebo 1,8 litrů. To znamená, že dochází i k velké úspoře vody. Nejenom tak, že vložíte ruce pod výtok, ale teče voda omezená tím perlátorem. Další věcí jsou pisoárové splachovače, které splachují pouze po použití splachování toalet atak dále. Máme velký a široký sortiment. Jsme předním výrobcem elektroniky v České republice.“
Jaké jsou trendy ve vaší výrobě?
„V této chvíli je velkým trendem dálkový přístup k jednotlivým zařízením. Jedná se o to, že správce velké budovy nebo třeba správce nemocnice má možnost na tabletu, na displeji svého telefonu zjistit, které výrobky jsou používány, jaká je spotřeba na kterém patře, kde dochází mýdlo v dávkovači, kde je co potřeba umýt, uklidit, takže tady ten trend je velký. Jde o přesun těch zařízení do cloudu a do aplikace, která sleduje veškerá zařízení po celé budově.“
Zdroj: Tývka.cz
© Tývka 2019 – 2022
IČO: 06161847 – JE VEDENÝ V ŽIVNOSTENSKÉM REJSTŘÍKU
info@tyvka.cz