Vyberte možnost Stránka

Kickstarter TOP5 #2: Robotika rychle a snadno s MIND KIT; řešení pro likvidaci plastového odpadu

Kickstarter TOP5 #2: Robotika rychle a snadno s MIND KIT; řešení pro likvidaci plastového odpadu

Čtrnáct dní uteklo jako voda. Jsem tak rád, že vás mohu přivítat u nového dílu pořadu Startup Point Kickstarter TOP5. Dnešní díl bude opět nabitý zajímavými výrobky z crowdfundingového portálu Kickstarter. V pěti nejzajímavějších projektech jsme se pokusili zaměřit na co možná nejširší spektrum oblastí.

Kickstarter představuje mnoho zajímavých projektů z téměř všech oblastí, na které si můžete jen vzpomenout. Jednou z nich je i zdravotnictví. Tradiční stetoskop používají lékaři pro poslech srdeční činnosti. V odborné terminologii jde o takzvanou „auskultaci“. Nástroje tohoto typu mohou odkrýt mnoho dalších zajímavostí. Nejde tak pouze o zvuky těla, ale například zvířat nebo rostlin. Většina věcí vydává zvuk, o němž pravděpodobně ani netušíte. Z této motivace vznikl přístroj Stemoscope. Jedná se o moderní, kompaktní a i cenově dostupný stetoskop. Jeho nedílnou součástí je i aplikace, která je vybavena mnoho funkcemi. Plnými doušky, tak můžete prozkoumávat život kolem sebe a sdílet. Stemoscope tak detekuje zvuky a odesílá je prostřednictvím bluetooth do chytrého telefonu.

Robotika je odvětví, které roste každým dnem. Pro mnoho lidí je vidina zaměstnání v této oblasti splněným snem. Jde totiž o královsky placenou pracovní pozici. Zájem o robotiku je patrný i na Kickstarteru. Již v minulém díle jsme zmiňovali projekty PYXA nebo programovatelné zařízení RVR. Nyní pro vás máme produkt, který vás bude v robotice zdokonalovat. Konkrétně jde o takzvaný MIND KIT. Podle samotných tvůrců jde o nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak začít s robotikou. K dispozici je pak roboticky optimalizovaný počítač a software vyvinutý výhradně pro programování robotů. Ten nese název MIND OS. Rady lze nalézt na komunitních a výukových fórech. Se svými poznatky se můžete naopak i pochlubit. MIND KIT vám zprostředkuje veškeré nástroje k sestrojení vlastního robota. Za tímto zajímavým produktem stojí společnost Vincross.


Další oblastí, která hraje prim, je ekologie. Znečištění oceánů plastovým odpadem neúnosně vzrůstá. Na to se právě zaměřuje startup ColdHarbour Tiles. Ten pomocí plastového odpadu vyrábí luxusní eko dlaždice. Na jedné straně tak vzniká produkt, který se pokouší alespoň částečně vyřešit neúnosnou situaci ohledně znečištěné přírody plasty. Na druhou stranu vytváří zajímavý designový produkt, o který může být zájem. Cílem projektu je ročně zpracovat 300 milionů tun plastového odpadu a pomocí toho vytvořit luxusní výrobek. Ten má být přitom založený na hezkém designu a kvalitě. Každá dlaždice je jedinečné. Vyrábí se totiž ručně. Co na tento počin říkáte?


Nedokážete si představit ráno bez kávy? Pak vám musíme představit další zajímavý projekt. Je jím takzvaný produkt Twist Press. Výrobce slibuje, že pomocí něj si kávu připravíte za pouhých 30 sekund. Speciálními točivými pohyby si pak uvaříte výbornou kávu. Tuto novou metodu má společnost Barista & Co patentovanou. Produkt je vyrobený z vysoce kvalitního polypropylenu a tritanu bez bisfenolu A neboli BPA. Jde přitom o materiál, který se v minulosti při testování ukázal jako zdravotně škodliví. Způsobuje pak například rakovinu prsu a u mužů úbytek spermií. Točivými pohyby získáte vlastní kontrolu nad rychlostí lisování a rovnoměrné extrakce kávy. Nebojte se, zařízení nevyžaduje zvýšenou námahu.


Člověk by se měl pokusit žít v prostředí, v kterém se cítí dobře. V tom se totiž odráží i jeho produktivita. Zaměřili jsme se tak i na projekt, který by vám měl zvelebit váš domov. Chcete mít stylovou a ještě k tomu funkční stěnu? Pak si pořiďte speciální plakát s inteligentním inkoustem. Pomocí připojení k internetu pak aktualizuje denní předpověď počasí. K aktivování ikon na plakátu dochází během pěti až patnácti minut. Pomocí malého počítače se aktualizuje po celý den. Výhodou plakátu je i skutečnost, že nevyzařuje žádné zdraví škodlivé záření. V tom se tak dramaticky liší od televizorů nebo mobilních telefonů. Podle tvůrců jde o umění, které je ještě navíc propojené s technologií. Produkt naleznete pod označením Weather Poster.

To už jsme se dostali na konec druhého dílu pořadu Startup Point Kickstarter TOP5. Doufáme, že se vám některý z produktů zalíbil a nebo třeba i inspiroval k vytvoření vlastního nápadu. Nebojte se naplňovat vlastní sny. Nezapomeňte, máte na to jenom jeden život. Mějte se fajn a za čtrnáct dní na viděnou.

 

Zdroj: TývkaCZ, Kickstarter

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.