Vyberte možnost Stránka

Jaké profese koronavirus ohrožuje a kde jsou příležitosti?

Jaké profese koronavirus ohrožuje a kde jsou příležitosti?

Koronavirus neboli COVID-19 má zřetelný dopad na naše životy. Ve značné míře se podepisuje i na trhu práce. Turbulentní nárůst nakažených lidí uzavřel stovky tisíc občanů do karantény. Dochází rovněž k zavírání provozoven a přerušování výroby. V jakých oblastech se důsledky koronaviru odrazí úplně v největší míře? Na druhé straně se můžeme zaměřit i na obory, které potřebují nové zaměstnance. 

 

Gastronomické služby, cestovní ruch a kultura

Kroky, jejichž cílem je zabránění rozsáhlého šíření, mají v mnoha segmentech existenční vliv na provozovatele. Neblahé dopady pociťují gastronomické služby, v rámci nichž restaurace pocítí ztráty dosahující na desítky miliard. Velké množství muselo přistoupit k propouštění personálu. Především šlo o číšníky.

Nejšťastnější dny neprožívají ale ani kuchaři. Některé restaurace bojují zuby nehty a prodávají jídlo s sebou. Nově sesbíraná data odhalují, že v omezeném režimu funguje pouze každý čtvrtý nebo pátý podnik.

Dopady uzavřených restaurací pociťují i samotní dodavatelé. Například jde o malé pivovary.

„V nelehké situaci jsou i lidé, kteří pracovali v hotelech a ubytovacích zařízeních, službách spojených s turistickým ruchem nebo v kultuře. V návaznosti na téměř totální utlumení dálkové dopravy se ocitají v problémech i zaměstnanci společností zaměřených na dopravu osobleteckých, autobusových i železničních přepravců,” říká Michal Novák z pracovního portálů Profesia.

Pouhý pokles počtu turistů přijíždějících ze zemí, jako jsou Itálie, Jižní Korea nebo Čína o 50 procent se negativně podepíše až na 8000 pracovních míst. Tyto údaje vychází na základě odhadů odborného magazínu Horeka.

 

V problémech jsou i drobní živnostníci a pracovníci na IČO

Ekonomický server Roklen24 o příjem přijde až 412 tisíc pracujících. V oblastech maloobchodu, restaurací a služeb jde zejména o drobné živnostníky a pracovníky na IČO.

Uzavření provozovennepocítí pouze majitele drobných bister, cukráren, prodejen, kadeřnictví, ale rovněž fitness trenéři, finanční poradci, fyzioterapeuti, školitele, lektoři a řada dalších profesí, v rámci nichž není možné poskytovat služby.

Valná většina drobných živnostníků a pracovníků na IČO negeneruje zisky, pomocích kterých mohou dlouhodobě přerušit svoji činnost. Z tohoto lze očekávat, že současná situace bude pro velké množství z nich likvidační.

 

V maloobchodě profitují jedinci, kteří šli cestou digitalizace

Nucené uzavření obchodů se negativně projevilo u většiny prodejců. Současný stav může ale paradoxně přispět k rozvoji digitalizace prodeje. Jedinci, kteří se věnovali výhradně klasickému prodeji v kamenných prodejnách, sčítají každodenní ztráty.

E-shopy naopak kontinuálně nabírají novou pracovní sílu. Musí totiž uspokojit vzrůstající poptávku. Prodejci, jež kombinují jak prodej v kamenných prodejnách, tak i on-line se mohou soustředit na druhou oblast.

Posílení personálu potřebují rovněž prodejci potravin, drogerie nebo lékáren. Ty se dostávají pod velký tlak.

 

Společnosti se pokouší hledat jinou pracovní náplň

Velké množství firem svým zaměstnancům vzkázalo, že o práci nepřijdou. Hotely, restaurace, ale i firmy z méně očekávaných oborů se již ale odhodlaly k propouštění. Například jde o síť autobazarů AAA.

Na trhu jsou ale firmy, které se snaží své zaměstnance udržet. Nabízejí jim pak uplatnění na jiných pozicích.

Restaurace nabídly svým číšníkům a barmanům práci kurýrů. Prodavači z kamenných prodejen zase pomáhají při vyskladnění a ditribuci v e-shopech.

Platforma StartupJobs přišla například se zajímavou nabídkou pro startupové firmy. Nabízí jim možnost sdílení zaměstnanců. Uleví tak jedincům ve finančních problémech a využije je na místech, kde potřebují růst.

Dobrý nápad dostala rovněž česká textilní značka Styx, jež se specializuje na výrobu spodního prádla. Ta se nově zaměřila na šití roušek.

„Chceme využít naše personální možnosti k pomoci v řešení současné situace a přeskupujeme výrobní kapacity tak, že část našich švadlen bude šít místo trenek a dalšího spodního prádla právě roušky. A to ve třech variantách, pánské, dámské a dětské. Ušité roušky jsme nejdříve rozdali našim zaměstnancům a jejich rodinám, další pak přidáváme jako dárky ke každé objednávce našich zákazníků,” říká Adam Rožánek ze společnosti Styx.

Koronavirus všechny profese neohrožuje

I když většině firem přinesla karanténní opatření přerušení nebo utlumení činnosti, jsou obory, kde zaměstnavatelé zoufale hledají nové posily. Často jde o profese, které nevyžadují nějaké zvláštní kvalifikační předpoklady, takže zde mohou najít uplatnění ti, kteří pracovali v restauracích nebo turistickém ruchu.

„Například e-shopy aktuálně nabírají nové pracovníky pro vyskladnění, distribuci i komunikaci s klienty, aby byly schopné uspokojit zájem nakupujících. Personální posily hledají logistické firmy a přepravci, a samozřejmě řetězce, které prodávají potraviny, dále drogerie a lékárny. Nábor neumdlévá ani ve stavebnictví, kde komplikuje situaci omezení volného pohybu zahraničních pracovníků. Další zaměstnance by přivítaly samozřejmě i záchranné a policejní složky, zdravotnická zařízení a hygienická služba, zde je ale předpokladem příslušné vzdělání nebo zkušenost v oboru,” uzavírá Michal Novák z Profesia.cz.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Energetika se decentralizuje a už není jen o 1000 MW zdrojích

Elektroskútry BeRider míří v rámci udržitelné mobility do Brna

Životní prostředí dotace do obnovitelných zdrojů nezlepšily

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi