Vyberte možnost Stránka

Izrael uvažuje o home office pro zaměstnance veřejné sféry

Izrael uvažuje o home office pro zaměstnance veřejné sféry

Izrael uvažuje o „home office“ pro zaměstnance veřejné sféry. Opatření by podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy dávalo smysl i v České republice. Jenom pražské dopravní zácpy vyjdou ekonomiku na tři miliardy.

 

Izraelská vláda přemýšlí, že zaměstnancům veřejné sféry umožní jeden den v týdnu pracovat formou „home office“.

„Z ekonomického hlediska může být takové opatření přínosné, a to i v Česku. V Izraeli argumentují náklady plynoucími z časových zrát způsobených dopravními zácpami při dojíždění na pracoviště,“ řekl Kovanda.

Dopravní zácpy jsou výraznou ekonomickou ztrátou. Důvod je jednoduchý. Cestující jsou kvůli popojíždění v dopravních kolonách neproduktivní. Ztráty jsou zřetelné rovněž v Česku. V praze odpovídají 3,1 miliardám korun ročně.

„Jde o klíčový závěr odborné studie, již vypracoval tým ekonomů z výzkumných pracovišť a univerzit v České republice a ve Spojených státech. Studii publikoval americký Národní úřad pro ekonomický výzkum,“ informuje Kovanda.

 

Dopravní zácpy způsobují ušlé zisky

Autoři studie vyčíslují takzvané náklady obětované příležitosti, jež  řidič nebo spolucestující podstupují důsledkem toho, že se ocitli v zácpě nebo hustším provozu pražské silniční dopravy.

Nečekaná zácpa nebo dopravní nehoda může přinést ušlé tržby nebo ušlé mzdy.

„Jedním z důsledků koronavirové krize bude tak jako tak rozšíření fenoménu home office, a to minimálně v soukromé sféře. Před úderem koronaviru, v loňském roce, vykazovalo Česko v rámci EU podprůměrný podíl zaměstnaných osob pracujících obvykle právě z domova. Podíl odpovídal jen 4,6 procenta osob. Vyplývá to z dubnových údajů Eurostatu,“ sdělil Kovanda.

 

Fyzický byznys nezmizí

Koronavirus může v nadcházejících letech zvýšit podíl pracujících z domova. Kupříkladu může jít o jeden den v týdnu, jak to zvažuje izraelská vláda, která se zaměřuje na veřejnou sféru.

Velké množství společností a vzdělávacích institucí využilo situace a uvědomily si, že přechod do online prostředí jim může ušetřit významné náklady. Není ovšem možné počítat pouze s tím, že po krizi budou pracovat všichni z domova.

Fyzický byznys nezmizí. Řada lidí, včetně manažerů, si uvědomuje, že pokud celý den pracují na počítači z domova, mají za den až několik videokonferencí, na konci dne zjišťují, že mluvili nikoli s člověkem, ale s jeho vzdáleným zobrazením. Fakticky nemluvili k člověku, ale ke stroji, umělé hmotě a obrazovce,“ uvedl Kovanda.

 

Online komunikaci nepřeceňujme a nepodceňujme

Během videokonference podle Kovandy nezažijete moment překvapení z náhodného setkání. Ve všech případech jde o pevně domluvenou schůzku s jasnými pravidly. Online hovor není komunikací s živým člověkem, během které se projevují emoce a funguje vzájemná chemie.

„Lidstvu je přirozený sociální kontakt. Neplánovaná, spontánní diskuze, umocněná osobní kontaktem vede někdy i k průlomovým byznysům, kontraktům, nakonec i vynálezům a objevům. V online komunikaci takové jiskření nikdy neproběhne,“ sdělil Kovanda.

Práce domova ale zanedlouho většina společností ukončí a navrátí se k mezilidskému kontaktu v kanceláři.

Online komunikaci tedy nepřeceňujme, ale ani nepodceňujme. Nyní se kyvadlo vychýlilo ve prospěch online, ale po nějaké době se vrátí a ustálí v přirozeném evolučním toku,“ uvedl Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Gastronomie a hotelnictví pocítily koronavirus astronomicky

Startup bezDodavatele nabízí 100% zelenou elektřinu

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi