Vyberte možnost Stránka

Investice do startupů koronavirus ovlivní minimálně

Investice do startupů koronavirus ovlivní minimálně

Investice do startupů ovlivní koronavirová krize jen minimálně. Více o tom informuje mezinárodní advokátní kancelář DLA Piper na základě studie Startup Report 2019_2020. Investoři (až 84 % dotázaných) koronavirové pandemii navzdory – plánují investovat své prostředky do startupů. K omezení investic (6,5 %) nebo změně toku peněz (9,5 %) dojde jen nepatrně a dočasně. Za iniciativou stojí i agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest nebo firma Keiretsu Forum CEE.

 

Podle většiny investorů dopady koronaviru startupový ekosystém nepocítí. Do budoucna jej naopak posune ke kvalitnějším a životaschopnějším projektům nabízejícím lepší produkty a služby.

DLA Piper uvádí, že dříve zmiňované postoje vyplývají ze skutečnosti, že většina investorů si startupy vybírá sama. Právě tyto nové společnosti jsou flexibilnější na přečkání obdobné krize. Investoři si jsou tohoto faktu moc dobře vědomi. Koronavirová pandemie tak může naopak v rámci české startupové scény vytvořit nové příležitosti.

Koronavirové dopady v největší míře ucítí startupy z oblastí cestovního ruchu, gastronomie, automotive, event planningu a managementu a rovněž ryze offline produkty.

 

Problémy mohou mít startupy v počátečních fázích vývoje

„Řada těchto společností byla postižena nejen samotným koronavirem a změněným chováním spotřebitelů, ale přímo konkrétními zákazy a omezujícími opatřeními vydanými státními orgány,“ říká Country Managing Partner pražské kanceláře DLA Piper Miroslav Dubovský.

Dotázaní respondenti uvádějí, že se koronavirus podepíše zejména u startupů v počátečních fázích jejich vývoje. Startupům s pevnějším postavením se může zkomplikovat plánovaný exit nebo snížení valuace.

„Na současném trhu je značná volatilita a při existující nejasnosti ohledně správného ocenění lze očekávat, že exity se pozdrží, než budou investoři a zakladatelé lépe schopni odhadnout odpovídající cenu a vývoj dané oblasti,“ komentuje Miroslav Dubovský.

 

Profitovat mohou e-commerce startupy

Vytěžit pozitiva z aktuální situace mohou naopak firmy z prostředí e-commerce nebo vývojáři online nástrojů pro práci nebo výuku na dálku. Dále sem rovněž spadá zdravotnictví a výzkum, nanotechnologie a IT.

Tyto startupy zřejmě dosáhnou na investice v krátkodobějším horizontu a to bez ohledu na fázi jejich vývoje.

„Jedná se o perspektivní obory, které mohou mít dokonce přímý vliv na pomoc s řešením současné krize,“ dodává Miroslav Dubovský.

 

Většina investorů by do zajímavého nápadu prostředky vložilo

Mimo příznivou situaci pro aktuálně probíhající investice do českých startupů Startup Report uvedl, že se investoři nevzdají nových investicí.

Okolo 94 procent by vložilo peníze do projektu, jenž bude mít zajímavý nápad a bude dávat smysl. Učinili by tak i navzdory současnému stavu a potenciálnímu ekonomickému poklesu.

Společnost DLA Piper byla partnerem Startup Reportu podruhé. První ročník 2017_2018 se zaměřil na české startupové prostředí s ohledem na jejich charakter, problémy a výzvy. Letošní studie se oproti tomu zaměřila i na témata související s aktuální situací.

„Jako právníci si dobře uvědomujeme, že mít kvalitní data a informace, na nichž se dá stavět, a to zejména z této dynamické a neustále se rozvíjející oblasti startupů, je naprosto klíčové. Velice rádi jsme se proto zařadili k významným českým hráčům, kteří tuto iniciativu v letošním ročníku podpořili,“ shrnuje Miroslav Dubovský.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Home office v EU? Využívají jej nejvíce ženy a starší lidi

Technologické firmy z Brna bojují tiskem štítů proti koronaviru

Turistický ruch čeká nejhorší období od vzniku samostatné ČR

 

Zdroj: DLA Piper

O autorovi