Vyberte možnost Stránka

Institut mikroelektronických aplikací s Matfyzem pracují na zdůvěryhodnění zpracování dat v Průmyslu 4.0

Institut mikroelektronických aplikací s Matfyzem pracují na zdůvěryhodnění zpracování dat v Průmyslu 4.0

Institut mikroelektronických aplikací společně s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy už druhým rokem pracují na modelování datových toků v rámci platformy Průmysl 4.0. Výsledkem má být získání větší důvěryhodnosti a soukromí během zpracování a sdílení dat v tomto rozhraní. Na projektu pod označením Trust 4.0 spolupracují s českými odborníky i kolegové z německých CAS Software AG a Karlsruhe Institute of Technology. Osm milionů korun z programu DELTA na toto úsilí přispěla Technologická agentura České republiky (TAČR). Průmysl 4.0 představuje čtvrtou průmyslovou revoluci, která je ztotožněním nových trendů digitalizace a kyberneticko-fyzikálních systémů. Pouze několik let starý koncept předvídá změny na pracovním trhu po vzniku takzvaných chytrých továren. Jejich cílem je zajištění technologických i sociálních změn. Konkrétně jde o zvýšení produktivity výroby až o 30 %. To má přinést komplexní digitalizace. 

„Při zmínce o průmyslové revoluci si mnozí z nás představí začátky mechanizace a stroje poháněné parní energií. Málo kdo ale ví, že se již několik let nacházíme v její čtvrté fázi. Mechanizaci nahradila masová produkce a elektřina. Tu zase automatizace a využití počítačů. Nyní se díky stálému vývoji můžeme zaměřit na možnost delegace rozličných činností do prostředí mimo lidskou pracovní sílu. Řada vyspělých zemí se nyní připravuje na změnu povahy průmyslu a obchodu vůbec,“ uvedl předseda TAČR Petr Konvalinka.

Sítě fyzických zařízení (senzory, kamery, vozidla, vysílače, spotřebiče, stroje, aj.), digitální úložiště nebo umělá inteligence sama o sobě mají velkou sílu proměnit celkové možnosti průmyslu. Nezbytnou součástí je vzájemná komunikace mezi těmito zařízeními a samotnými uživateli.

Projekt Trust 4.0 má připravit bezpečné prostředí pro dříve zmiňovanou komunikaci a digitální propojení.

Datový tok je zjednodušeně řečeno určité množství digitálních dat přenesených za určitou časovou jednotku. Jedná se o základní stavební kámen a způsob komunikace v digitálním prostředí. Lidé pro komunikaci nejčastěji využívají lidskou řeč. V prostředí Průmyslu 4.0 komunikujeme s řídicími systémy pomocí datového toku. Projekt se zaměřuje na zajištění soukromí a důvěry této komunikace v rámci jedné nebo více organizací, které spolu kooperují,“ přibližuje Jiří Havlík z Institutu mikroelektronických aplikací.

Nezbytné je proto v automatickém digitálním rozhraní nastavit adekvátní zabezpečení datových toků a systémové bezpečnosti infrastruktur a energetických systémů před hrozícími kybernetickými útoky a případnou ztrátou dat.

Současná bezpečnost v Průmyslu 4.0 je totiž podle TAČR nedostatečná.

Zvýšení důvěry v soukromí a bezpečí dat v průmyslových systémech povede i k větší důvěře ve čtvrtou průmyslovou revoluci. Ostatně přední technologičtí giganti typu Microsoft, Siemens, IBM, Bosch nebo Intel se podílí na aktivním vývoji tohoto konceptu. Už nemůžeme mluvit o pouhé futuristické vizi. Jedná se o novou éru průmyslu,“ upozornil Tomáš Bureš z Univerzity Karlovy na význam projektu Trust 4.0.

K představení iniciativy Průmysl 4.0 došlo v německém Hannoveru v roce 2013. Jde o město, které se považuje za významné centrum průmyslu, obchodu a služeb.

Spolková republika Německo do této oblasti investovala 50 milionů eur. Oba dva účastníky projektu tak spojují doplňující se znalosti a zkušenosti.

 

Zdroj: TAČR

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.