Vyberte možnost Stránka

Infografika: Boj o Měsíc pokračuje, zapojuje se mnoho zemí včetně komerční sféry

Infografika: Boj o Měsíc pokračuje, zapojuje se mnoho zemí včetně komerční sféry

Kosmonauti Neil Armstrong společně s Buzzem Aldrinem jako vůbec první vkročili na povrch Měsíce. Stalo se tak 21. července 1969. Až do roku 1972 jejich kroky následovalo dalších deset astronautů. Od té doby se člověk do vesmíru dál nedostal. Více o tom ve své nové infografice informuje portál Statista. Rozebírá především, že po padesáti letech začíná nový boj o Měsíc.


Do nového boje se zapojují další země společně se soukromými organizacemi. Po úspěšném přistání čínských sond Chang’e 3 v roce 2013 a Chang’e 4 v lednu 2019. Patří přitom pod další vesmírnou agenturu, která se pokusí vyslat muže nebo dokonce první ženu do vesmíru.

Infografika společnosti Statista znázorňuje přehled oznámených misí. Vzhledem ke převládající nejistotě ohledně některých údajů se mohou určitá data v budoucnu změnit.

Dvě neúspěšné mise má na kontě izraelská soukromá společnost SpaceIL. Stalo se tak v dubnu 2019. Další nepovedený pokus předvedla v červenci stejného roku indická vesmírná agentura ISRO.

Další let k Měsící plánuje v roce 2022 Rusko a Japonsko. V roce 2023 poletí do vesmíru Turci v roce 2025 Evropská unie a v roce 2028 Spojené arabské emiráty. Své plány na vyslání přistávacího modulu na Měsíc oznámila i Jižní Korea a to v roce 2030.

Zdroj: www.statista.com

Hledání vody v blízkosti pólů

Letos se do boje o Měsíc zapojí podle Statisty i německá soukromá firma. Odklad mise mohou ale způsobit finanční potíže společnosti.

Tři americké společnosti Astrobotic, Rocket Lab a Intuitive Machines plánují mise, které mají pomoci v navrácení kosmonatů na Měsíc.

Plánované mise podpořené kontraktem s NASA testují různé přistávače a vozítka včetně Viperu, které vyvinul právě Národní úřad pro letectví a vesmír. Ty budou pak konkrétně hledat vodu v oblasti blízkosti pólů. Také se počítá s umístěním malých satelitů na oběžné dráze Měsíce.

První turistický let kolem Měsíce

Na měsíc se vydá i Jeff Bezos s jeho společností Blue Origin. Svůj přistávací modul vyšle v roce 2024.

Spojené státy plánují vyslat dalšího člověka a to muže nebo ženu v roce 2024. Stane se tak během misí Artemis 3 a 4. Do boje o Měsíc se chystá i Rusko s posádkou a to v roce 2028. Evropská unie a Čína cílí na robotické mise.

Japonský miliardář se chystá v roce 2023 na lodi společnosti SpaceX zase v doprovodu šesti umělců na první turistický let kolem Měsíce. Stane se tak v rámci soukromé mise DearMoon.

Také by vás mohlo zajímat:

Film The Inventor přivede da Vinciho vynálezy k životu

Zdroj: Statista

O autorovi