Vyberte možnost Stránka

Inflace dosáhla vyšší úrovně, než ČNB očekávala

Inflace dosáhla vyšší úrovně, než ČNB očekávala

Inflace v České republice byla v únoru mírně vyšší, než se očekávalo. Podle statistických dat meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 16,7 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali růst o 16,6 procenta. Zvyšující se trend inflace byl patrný i v meziměsíčních datech, které ukázaly nárůst o 0,6 procenta namísto očekávaných 0,5 procenta. Údaje z únoru překonaly také prognózy České národní banky, která předpokládala míru inflace na úrovni 16,5 procenta. Ve svém komentáři o tom informuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


V zásadě ale nelze říci, že by inflace svým tempem jakkoli výrazně zaskočila. Oproti lednové úrovni, 17,5 procenta, jde o zpomalení. Pokud bychom nebrali v potaz snížení inflace způsobené loni v říjnu až prosinci zavedením energetického úsporného tarifu a souvisejícím poklesem cen elektřiny pro domácnosti, je letošní únorová meziroční inflace nejnižší od loňského května. To signalizuje zmírňování, byť zatím jen velmi pozvolné, inflačních tlaků v ekonomice.

Je však třeba říci, že inflaci nadále snižuje další administrativní zásah, a to je odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Odpuštění platí od loňského října. Bez něj by únorová inflace činila 17,3 procenta, takže by tak byla nejnižší jen za období od loňského srpna, nikoli května.

Zmírňování inflačních tlaků v ekonomice je tedy opravdu jen tak pozvolné, že snad ani pozvolnější už být nemůže. Což může opět rozdmýchat diskusi nad tím, zda by Česká národní banka přece jen neměla přikročit k signálnímu navýšení své základní úrokové sazby, jak ji doporučuje třeba i Mezinárodní měnový fond.

Tím by tlumila přenos přetrvávající, jen velmi pozvolně klesající inflace do inflačních očekávání. Debata by to byla o to případnější, že inflace v únoru překonala, byť poměrně mírně, prognózovaný údaj samotné ČNB.

„Spotřebitelské ceny v únoru zmírnily svůj meziroční růst na 16,7 %. Toto zpomalení bylo zaznamenáno v polovině oddílů spotřebního koše. Například ale ceny pohonných hmot snižují svůj vliv na meziroční index již od loňského července,“

Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi