Vyberte možnost Stránka

IdeaSense spouští s Wienerberger Pokrývačskou akademii

IdeaSense spouští s Wienerberger Pokrývačskou akademii

Inovační firma IdeaSense spouští s firmou Wienerberger projekt vzdělávání pokrývačů. Jde o takzvanou Pokrývačskou akademii, jež se snaží odpovědět na nedostatek kvalifikovaných pracovníků v České republice. Ty právě tento obor ve velké míře postrádá. Nová iniciativa má poskytnout českým a zahraničním pokrývačům kvalitní vzdělání i školení. Klientům a stavebním firmám má zajistit kvalifikované týmy pokrývačů. Wienerberger tak nově nabízí ruku v ruce se střešní taškou Tondach i kvalifikovanou pracovní sílu pro její pokládku.

 

Wienerberger se zúčasnil letošního veletrhu Střechy Praha 2020 a krom páleným keramických tašek nabízel právě i pokrývače.

O zaškolené pokrývače z Ukrajiny či Srbska dosud projevilo zájem přes 150 stavebních firem. To podtrhuje konstantně snižující se počet pracovníků v tomto řemesle.

V roce 2018 složilo v celé České republice učňovskou zkoušku pouze 20 nových pokrývačů. Počet nových pracovníků přitom není meziročně schopen nahradit ani množství kolegů, kteří odejdou do důchodu.

Na druhé straně i nadále stoupá počet zahraničních pracovníků na tuzemském trhu. Jde o dlouhodobý trend, který podporuje ekonomický růst. Ten zároveň reaguje na změny struktury pracovního trhu.

 

IdeaSense věří zkušenosti ukrajinských pokrývačů

Import dočasných pracovních sil ale není dlouhodobě udržitelným řešením. Kvůli tomuto důvodu se obě firmy rozhodly, že pomocí akademie z těchto pracovníků vychovají novou generaci kvalitních pokrývačů. Program je přístupný i Čechům. Zájem o tento obor je nicméně dlouhodobě nízký.

Wienerberger chce tímto krokem zajistit implementaci inovací v konzervativním prostředí, jakým je stavebnictví. V tomto ohledu se opírá o know-how společnosti IdeaSense.

„Úspěch Pokrývačské akademie nás inspiruje. Stejně jako jsou dnes najímání programátoři z Indie či obchodníci z Vietnamu, jsme rádi, že můžeme využít kapacitu a zkušenost ukrajinských pokrývačů a podílet se na zachování tohoto řemesla u nás,” řekl though leader a člen IdeaSense Advisory Boardu Jiří Devát.

 

Česká učiliště cílí na žáky ze zahraničí

Česká a moravská učiliště začínají současně po vzoru vysokých škol cílit na žáky ze zahraničí. Možností pak je, aby studenti z Ukrajiny nebo jiných zemí vystudovali v Česku učňovský obor pokrývač/klempíř a zůstali tady.

Výchova zahraničních učňů se nabízí jako budoucí pokračování projektu Pokrývačská akademie. Nová větev učňovského školství se zaměřením na zahraniční zájemce by přitom v budoucnu přinesla nesporný ekonomický benefit pro celou Českou republiku.

„Smyslem tohoto projektu je podpořit naše klíčové zákazníky, realizační firmy. Každou stavební sezónu jsou pod velkým tlakem, jak uspokojit koncové investory, své zákazníky. Tato nová služba může významně pomoci realizovat větší počet zakázek a lépe je logisticky i stavebně zvládnout. Se společností IdeaSense spolupracujeme dlouhodobě. Osobně vnímám jako největší benefit spolupráce právě společnou práci v tzv. inovační farmě s následnou implementací do reálného byznysu,“ dodává Robert Krestýn ze společnosti Wienerberger.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Inovace Čechům vyhovují, šetří čas i peníze

I sociální služby lze inovovat aneb design zaměřený na člověka

Idea Delivery Lab je vhodné pro uskutečnění jakékoli inovace, využívají jej i velké firmy

 

Zdroj: IdeaSense

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.