
Hudební festival poháněný zelenou elektřinou

Hudební festival poháněný bez benzínových agregátů, který bude pohánět pouze zelená elektřina ze slunce a větru? Takový plán mají holandští vědci se zařízením GEM-tower. To mělo českou premiéru na pražském Výstavišti. Až 21 metrů vysoká věž se představila v rámci zářijového festivalu Praha Září, na kterém zajistila energii pro provoz jedné z hudebních stage.
Věž se v Česku ukázala díky podpoře energetického startupu bezDodavatele. Názorně dokazuje, že využití čisté zelené energie v běžném životě je jednodušší, než by se mohlo zdát.
S unikátním řešením výroby energie, která by na hudebních festivalech nahradila benzínové agregáty, přišli vědci z Eindhoven University of Technology.
Unikátní GEM-tower, která se v Česku ukázala vůbec poprvé, napájela část areálu a hudební stage multižánrového pražského festivalu Praha Září. Kapacita baterie věže odpovídá s 90 kWh například baterii nejmodernějších elektromobilů.
Elektřina by pokryla celodenní festival na Výstavišti
V průběhu celého festivalu GEM-tower poskytla 23 % elektřiny potřebné pro provoz jedné ze stage. Celkové množství vyrobené elektřiny by zároveň stačilo na celodenní provoz festivalového areálu na pražském Výstavišti.
Festivaly obecně nabízí mnoho příležitostí k energetickým úsporám,“
Paul Schurink ze společnosti ZAP Concepts & Green Events
Věž využívá ojedinělé kombinace solární a větrné energie, čímž minimalizuje závislost na počasí. Za dobrých povětrnostních podmínek pak dokáže dosáhnout maximálního výkonu 30 kW.
I přes snahu tvůrců ale prozatím GEM-tower není schopna po celý den napájet velké festivaly.
Současné baterie doposud nevystačí
K poskytnutí velkého množství energie najednou, kterou by dokázala pokrýt večerní vysokou spotřebu elektřiny, prozatím nepostačí současné baterie, které elektřinu přes den ukládají.
Přesto je provoz věže jednou z možností, jak snížit závislost festivalů na fosilních palivech.
„Řešením ale není jenom zvýšení kapacity GEM-tower. Festivaly obecně nabízí mnoho příležitostí k energetickým úsporám,“ upozorňuje Paul Schurink ze společnosti ZAP Concepts & Green Events, která se na vývoji GEM-tower podílela.
„Příkladem může být třeba energie k osvětlení, kterou řada festivalů zbytečně plýtvá. Snížení spotřeby a přechod na obnovitelné zdroje energie by měly jít ruku v ruce,“ říká Schurink.
Zelená elektřina nejen v rámci festivalů
Využívání zelené elektřiny a snižování spotřeby chytrými opatřeními ale nesouvisí pouze s festivaly, ale i s běžnými domácnosti.
Jak tvůrci GEM-tower zdůrazňují, do budoucna bude čím dál tím důležitější využívání lokálních obnovitelných zdrojů.
„Přenos energie na velkou vzdálenost je jedním z hlavních důvodů ztrát vyrobené elektřiny. Měli bychom se proto snažit naplno využít lokální obnovitelné zdroje energie, které jsou dostupné přímo v místě jejího využití,“ dodává Schurink.
Stejnou myšlenku razí startup bezDodavatele
Stejnou myšlenku zastává i český startup bezDodavatele, který podporuje malé lokální výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů.
„Češi byli zatím ohledně ekologicky vyrobené elektřiny spíše nedůvěřiví. My ale věříme, že jde do budoucna o správnou cestu. Proto chceme lidem ukázat, že zelená elektřina je vhodná pro každého a při výběru správného dodavatele na ní jde i ušetřit,“ vysvětluje zakladatel společnosti bezDodavatele Robert Chmelař.
„GEM-tower je skvělým příkladem praktického a inovativního využití zelené elektřiny, o což se snažíme i my v bezDodavatele. Doufáme, že díky tomuto partnerství jsme Čechům opět o něco víc přiblížili, že energii z obnovitelných zdrojů může využít každý, ať už na festivalu, nebo doma,“ uzavírá Chmelař.
Festival Praha Září, který v průběhu září probíhal na pražském Výstavišti navštívilo přes 35 000 návštěvníků, kteří měli možnost prohlédnout si, jak GEM-tower funguje v praxi.
Také by vás mohlo zajímat:
Řemeslníci se nemohou bát e-commerce
Zdroj: bezDodavatele