Vyberte možnost Stránka

Hrubá měsíční mzda loni vzrostla o 7,1 %, růst ale zmírňoval

Hrubá měsíční mzda loni vzrostla o 7,1 %, růst ale zmírňoval

Meziroční tempo hospodářského růstu v průběhu celého roku 2019 zpomalovalo. Celkově hrubý domácí produkt loni stoupl o 2,5 %. Domácí spotřeba tvořila stabilní pilíř růstu. Pokračující stoupání mezd se promítalo do cenového vývoje, zejména u služeb. Hrubá měsíční mzda loni nominálně vzrostla o 7,1 procenta. Více už o tom informuje Český statistický úřad.

 

K meziročnímu růstu hrubého domácího produktu loni nejvíce přispěla domácí spotřeba. V menší míře pozitivně působila investiční aktivita a bilance zahraničního obchodu.

Důvěra domácností v budoucí ekonomický vývoj podle konjunkturálních průzkumů loni mírně klesala. Přesto růst jejich spotřeby příliš neoslaboval. Díky silnému růstu příjmů domácnosti také dokázaly navýšit i míru úspor, říká předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

V samotném 4. čtvrtletí došlo k velkému propadu přebytku zahraničního obchodu, což vedlo i ke zpomalení meziročního přírůstku HDP na 2 %. Kleslo kladné saldo obchodu se zbožím 
i službami.

Z hlediska vývoje hrubé přidané hodnoty byla situace příznivější v odvětvích služeb. Pokračoval výrazný růst informačních a komunikačních činností, kde se hrubá přidaná hodnota zvýšila o 7,6 %. Rozvoj dopravní infrastruktury posílil stavebnictví. Naopak přírůstek u průmyslu zpomalil na 0,7 %. Silná spotřeba domácností napomohla maloobchodu, kde se tržby zvýšily o 4,8 %.

 

Hrubá měsíční mzda loni vzrostla o 7,1 %

Pnutí na trhu práce se loni mírně uvolnilo. Celková zaměstnanost se loni zvýšila jen o 0,7 % a v závěru roku se růst dokonce zastavil.

„V některých oborech stále představoval nedostatek pracovní síly významnou bariéru růstu. Zejména u odvětví zpracovatelského průmyslu zaměřených na export ale zaměstnanost ve 4. čtvrtletí klesala. Tyto trendy přesto nevedly k významným změnám míry nezaměstnanosti, protože trh stále dokázal volnou pracovní sílu absorbovat,“ dodává Karolína Zábojníková z oddělení svodných analýz ČSÚ.

Průměrná hrubá měsíční mzda loni nominálně vzrostla o 7,1 %, během roku ale tempo jejího růstu mírně zvolňovalo.

Index spotřebitelských cen se loni zvýšil o 2,8 %, nejvíce za posledních sedm let. Nejvýznamněji k tomu přispěly ceny bydlení a energií a také ceny potravin. Ceny služeb, do kterých se více promítal mzdový vývoj, rostly výrazně rychleji než ceny zboží. Ve 4. čtvrtletí se spotřebitelské ceny zvýšily o 3,0 %.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Koronavirus může poslat přes půl miliardy lidí do chudoby

Koronavirus zpomaluje tempo inflace, zlevňuje především benzín

V 1. linii jsou zdravotníci ale i další nedoceněné profese

 

Zdroj: ČSÚ

O autorovi