Vyberte možnost Stránka

Hackathon spolupořádaný CzechInvestem se zaměřil na kognitivní válčení

Hackathon spolupořádaný CzechInvestem se zaměřil na kognitivní válčení

Hackathon Cognitive Warfare: Hack the Mind. Hack the Brain. Help Us Understand se zaměřil na takzvané kognitivní válčení. Jde přitom o nezmapovanou oblast lidské mysli, která je nevědomky ovládaná moderními technologiemi. Představuje tichou manipulaci, hrozbu pro kybernetické útoky i destabilizaci společnosti. Nové bitevní pole moderní doby, které je v počátcích svého definování.  Samotnou soutěž uspořádal letos na podzim DefSec Innovation Hub společně s CzechInvest.


Poznatky jednotlivých účastníků poslouží organizaci NATO ACT Innovation Hub, která představuje expertní hub pro Severoatlantickou alianci (NATO).

Digitální svět s sebou nese kromě velké svobody a interaktivity také širší pole pro manipulaci, šíření dezinformací a prosazování zájmů jednotlivce. Manipulace s naší myslí je novým druhem války,“ říká vedoucí DefSec Innovation Hub Kristina Soukupová.

„Je důležité otevírat celospolečenskou debatu napříč jednotlivými vědními obory. V CzechInvestu můžeme propojovat aktéry z veřejné i soukromé sféry. Proto jsme rádi podali pomocnou ruku i v této oblasti, která je pro nás poměrně nová,“ dodává generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.  

Šešt vítězů z celého světa

Do ideathonu se mohl přihlásit každý, koho téma oslovilo. Úkolem bylo napsat esej nebo natočit video. O vítězi rozhodovala mezinárodní porota – Philippe Beaulieu-Brossard (Canadian Forces College), Klára Boučková (Armáda České republiky), Miroslav Bureš (České vysoké učení technické v Praze), Wendy Darr (The Department of National Defence and the Canadian Armed Forces), Philippe Dufort (Saint Paul University), Lukáš Dyčka (Baltic Defence College), Pavel Grill (Vojenský technický ústav) a Kristina Soukupová (DefSec Innovation Hub). V čele stanul rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček.

Porota vyhlásila hned šest vítězů nejen z České republiky, ale také z Indie, Kanady či Švýcarska. Ti se ve svých pracích zabývali například vymezením definice kognitivního válčení z hlediska rozdílného vnímání světovými jazyky nebo vztahem mezi novými technologiemi a fungováním mozku či vlivem biologického prostředí, ve kterém se jedinec nachází.

Výhrou je odborná debata

„Výhrou není hmotná cena, ale možnost být součástí odborné debaty. Chceme tím ukázat, že teoretické poznatky ze všech oborů mají uplatnitelnost při využívání v praxi třeba u mezinárodních organizací, jako je například NATO,“ uzavírá náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Právě Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo obrany a Generální štáb Armády České republiky spolupracují na navazujících akcích, které mohou přispět k dalšímu rozvoji tématu.

Dalšími partnery akce byly NATO ACT Innovation Hub, Vojenský technický ústav, České vysoké učení technické, The Global Exec. a Canadian Defence and Security Network.

Vítězné práce:

AutorTitul
Ondřej VodičkaA Struggle for the Meaning
Jolie McDonnell, Claire Liddy, Marc Helou, Nyeli Kratz, Pranav Reddy, Ricky Cheng, Tyler ShinCircuit Breaker Approach to False Information Mitigation
Alexandra Borgeaud dit AvocatCognitive Warfare: Battlefield of Tomorrow
Kathy Cao, Adriana Pena, Danbi Rhee, William Rong, Alexander RovalinoWargaming in the Cognitive Domain
Alonso Bernal, Melanie Kemp, Cameron Carter, Ujwal Arunkumar TaranathNATO – Cognitive Biotechnology
Andrej Kos, Vojtěch JirásekOntological (In)security: How Mind Gets “Hacked”?
Zdroj: www.hackthemind.cz

Také by vás mohlo zajímat:

Libertas je první česko-slovenský film o kryptoměnách

Zdroj: CzechInvest

O autorovi