Vyberte možnost Stránka

Facility management je v Česku stále na začátku

Facility management je v Česku stále na začátku

Facility management je v České republice stále na začátku. Mohou za to chytré české ručičky a naše hravost. Tuzemské společnosti si tak nepouštějí k tělu větší firmy, které nabízejí komplexní služby. O facility managementu hovořil na Konferencích Brno Simon Palupčík z Bureau Veritas Services CZ

 

Simon Palupčík, výkonný ředitel Bureau Veritas Services CZ

Jak se COVID dotkl vaší činnosti?

„Z hlediska činnosti Bureau Veritas děláme testování, certifikace a inspekce. Na základě sesbíraných dat COVID důsledky měl. Zejména pak šlo o oblasti certifikace, kde klienti posunovali audity a podobně. Z hlediska bezpečnosti práce, požární ochrany, revizí a oblasti facility managementu, tam to bylo trochu bez přerušení. Počáteční panika s ohledem na uzavírání závodů a podobně byla, ale vy musíte zajistit bezpečnost v průběhu situace. Naší dominantní oblastí z hlediska zákazníků je food industry. Tam to jelo nepřetržitě. Byly tam nějaké dopady na oblast výroby piva a podobně, protože byly zavřeny restaurace. Z hlediska potravinářství se jelo.“

 

Vaší hlavní činností je facility management?

„Naší rolí je být mezi dodavatelem a těch služeb, což jsou různé společnosti, které se touto problematikou zabývají nebo samotným závodem či klientem. Ten většinou know-how jako takové nemá. Pomáháme nastavovat celý systém a podobně. Proto jsme vyvinuli i nějaký software, který pomáhají klientům tyto věci řídit a automatizovat.“

 

Služby vykonáváte prostřednictvím svých zaměstnanců nebo dodavatelů?

„Předně se snažíme využívat vlastních zaměstnanců, ale musím přiznat, že pro spoustu různých specifik používáme externí dodavatele, protože činnost jsou tak unikátní, že jich je prostě potřeba.“

 

Jak u vás probíhá pasportizace?

„Nejprve je důležité si vydefinovat rozsah. To znamená, jestli se bavíme o budovách zařízení a podobně, v tomto je potřeba si to vydefinovat. Poté jde o hloubku detailu, která rozhoduje o tom, jak drahé to celé bude. Poté jde o to, jestli to bude s grafickým výstupem nebo bez grafického výstupu. Můžete mít totiž pasportizaci 3D, to znamená naskenovat závod a můžete jít až do tohoto detailu. Obecně to má tyto tři charakteristiky a následně je tu nějaká metodika. Dají se využívat i interní zaměstnanci. V mnoha případech je instruujeme a poté máme vlastní zaměstnance, kteří toto provedou.“

 

Kdo je majitelem informací, které získáváte v rámci pasportizace?

„Samozřejmě je to klient. Vždycky musí být podepsané  NDA (smlouva o podepsání důvěrných materiálů pzn. redakce).“

 

Jak je rozvinutý facility management v České republice?

„Když to porovnám s našimi kolegy v zahraničí IFMA (International Facility Management Association), tak u nás je to stále na začátku. Je to dané tím, že my jsme v rámci České republiky národ chytrých ručiček a hlaviček, takže se vždy snažíme to nějak vyřešit, nějak to udělat vlastními silami nebo popřípadě dojít k tomu cíli, takže v rámci toho velcí poskytovatelé služeb narážejí na naši kreativitu v naší lokalitě. Z tohoto pohledu je to stále na začátku.“

 

Také by vás mohlo zajímat:

Hackerský byznys je obrovský, říká Jiráček z Comguard

Letecký průmysl se vzpamatuje z krize až počátkem roku 2023

Zdroj: Tývka.cz 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.