Vyberte možnost Stránka

Evropští investoři a vlastníci podníků zůstávají optimističtí

Evropští investoři a vlastníci podníků zůstávají optimističtí

Evropští investoři a vlastníci podniků zůstávají z dlouhodobého hlediska optimističtí. Je tomu tak i navzdory ostrému poklesu krátkodobé důvěry způsobeným epidemií koronaviru. Vychází to z čtvrtletního průzkumu Investor Sentiment společnosti UBS.

 

Průzkum se v dubnu zaměřil na 4108 movitých investorů a podnikatelů na čtrnácti světových trzích. Sedmdesát procent dotazovaných se vyjádřilo, že jsou optimističtí s ohledem na dlouhodobý hospodářský výhled pro svůj region. V tomto ohledu došlo ke stejným výsledkům jako v posledním průzkumu, který se uskutečnil před třemi měsíci.

Šestačtyřicet procent respondentů je optimistických v krátkodobém horizontu. Jde o pokles z 67 %.

Procento optimisticky smýšlejících investorů se v největší míře propadlo ve Spojených státech – konkrétně pak z 68 % na 30 procent. V nejmenší míře pak v Evropě mimo Švýcarsko z 58 procent na 50 %. V Asii se pak snížilo ze 71 % na 55 procent, v Latinské Americe z 60 % na 49 procent a ve Švýcarsku z 47 procent na 28 %.

Sedmačtyřicet procent investorů po celém světě očekává, že v následujících šesti měsících zachovají investice na akciovém trhu beze změn. Sedmatřicet procent má v plánu investovat výrazněji. Třiadvacet procent věří, že aktuálně je ten pravý čas pro nákup akcií. Dalších 61 % vidí šanci ke koupi v případě, že ceny akcií klesnou o 5 až 20 procent.

 

Vlastníci podniků jsou dlouhodobě ochotni investovat

Vlastníci společností smýšlejí optimisticky s ohledem na dlouhodobější vývoj. V tomto ohledu chtějí i nadále do svých firem investovat.

Šedesát jedna procent z nich vidí budoucnost svých podniků optimisticky, oproti 73 % v předchozím průzkumu.

Dvacet sedm procent má v plánu zaměstnat více pracovníků. Na druhé straně je 17 procent majitelů podniků, kteří se naopak chystají zaměstnance propouštět.

Rozdíl mezi těmi, kdo se chystali počet zaměstnanců zvýšit na jedné straně a snížit na druhé, byl největší v Latinské Americe (+22 procentních bodů) a nejnižší ve Švýcarsku (+2 procentní body).

Investoři i majitelé podniků uvedli jako svou největší obavu epidemii COVID-19. Konkrétně to bylo 57 % investorů60 % majitelů podniků z řad respondentů samotného průzkumu.

Devadesát šest procent investorů po celém světě říká, že COVID-19 jejich životní styl ovlivnil. Většina z nich praktikuje sociální distancování, vyhýbá se davům a necestuje. Mají však odlišné názory na to, kdy nejhorší období krize skončí. Třetina z nich zmínila červen, třetina uvádí podzim, a třetina se domnívá, že až koncem roku nebo později,“ uvedla viceprezidentka divize UBS Global Wealth Management Paula Polito.

 

USA

Pouhých 35 % amerických investorů je optimistických s ohledem na vývoj amerických akciích v příštích šesti měsících, oproti 64 % před třemi měsíci. Američtí investoři však výrazně věří, že právě nyní je dobrá příležitost nakupovat (33 % z nich). Čtyřicet procent amerických investorů se domnívá, že nejhorší dopad pandemie COVID-19 pomine do konce června, přičemž dalších 28 % tipuje konec září.

 

Latinská Amerika

Čtyřicet dva procent latinskoamerických investorů plánuje v příštích šesti měsících více investovat. Jde o vyšší procento než celosvětový průměr (37 %). Čtyřicet sedm procent z nich se cítí optimisticky, pokud jde o místní akciový trh, což je druhé nejvyšší procento na světě. Na druhé straně je 42 % respondentů, kteří se domnívají, že nejhorší dopad COVID-19 skončí do konce června. Nejvyšší procento respondentů ve srovnání s ostatními regiony.

 

Evropa

Šestačtyřicet procent evropských investorů se cítí optimisticky, pokud jde o evropské akcie. Jde o pokles z 57 %, ale 43 % plánuje investovat vícenejvyšší procento mezi regiony světa. Čtyřicet jedna procent z nich očekává, že nejhorší dopad bude pandemie COVID-19 mít do konce června, což je druhé nejvyšší procento respondentů v jednotlivých regionech světa.

 

Švýcarsko

Podobně jako jejich kolegové ve zbytku Evropy, švýcarští investoři jsou opatrnější. Třicet pět procent z nich plánuje v příštích šesti měsících více investovat. Třicet procent se domnívá, že nejhorší dopad pandemie COVID-19 by měl do konce června pominout. To je ve výsledcích našeho průzkumu pod celosvětovým průměrem.

 

Asie

Jednaapadesát procent asijských investorů spatřuje v šestiměsíčním výhledu růst akcií ve svém regionu. Jde o nejvyšší údaj ze všech sledovaných regionů. Osmdesát pět procent z nich uvedlo, že pandemie skončí buď do konce června, září nebo prosince. Jde o jedno z nejvyšších procent mezi našimi respondenty ve světě.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Technologické firmy z Brna bojují tiskem štítů proti koronaviru

Eventové agentury prožívají krizi, řešením je digitální event

Nápad roku otevírá možnost nadějným startupům i letos

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi