
Evropa je na přední příčce v přechodu na obnovitelnou energii

Evropa figuruje na přední příčce v přechodu na obnovitelnou energii. Množství nedotovaných projektů, které využívají obnovitelnou energii, stoupl od roku 2013 o více než 1000 procent. Napomohl tomu rostoucí důraz, aby se korporace chovaly více ekologičtěji. Dalším důvodem bylo ukončení vládních dotací. Informuje o tom průzkum mezinárodní advokátní kanceláře DLA Piper a firmy Inspiratia.
V roce 2013 dosahoval počet smluv o dodávkách energie z obnovitelných zdrojů pouhých čtyř. Do července 2019 přesáhl 45.
Jak se vyvíjí počet smluv o dodávkách obnovitelné energie v Evropě
Přechod na obnovitelnou energii v minulosti umožňovaly vládní podpůrné mechanismy, mezi něž například patřily fixní ceny výkupu energie. V současnosti se do centra dění dostává soukromý sektor.
Zákazníci a investoři vyvíjejí v současné době nátlak na nadnárodní korporace, aby učinily svůj byznys co možná nejvíce ekologický.
Mnoho společností kvůli tomu tak vyměnilo své dodavatele energií za ekologičtější. Ostatní si zajistili vlastní zdroje obnovitelné energie.
Vládní dotace napříč celým světem umožňují vznik nových projektů obnovitelné energie.
Mezi nejvýznamnější hráče v přechodu na ekologičtější výrobu energie je Evropa. S ohledem na celosvětovou kapacitu obnovitelné energie představuje 36procentní podíl. Do konce roku 2018 odpovídala celková instalovaná kapacita 536 GW.
Trend přechodu na zelenou energii pomalu končí
Dříve zmiňovaný trend přechodu na zelenou energii pomalu končí. Vynaložené náklady na nové projekty obnovitelné energie se totiž na většině evropských trzích rovnají nákladům na využití fosilních paliv. Ekonomicky tak přestávají být výhodné.
Úspěch solárního fotovoltaického systému je nejvýznamnější v tom, jakou úlohu v tomto odvětví způsobil pokles kapitálových nákladů při redukci sdružené ceny energie. Některé země snížily své náklady o více než 80 %. Tím se začaly přibližovat nákladům na fosilní paliva.
I navzdory přechodu odpovědnosti ze státního do korporátního sektoru, DLA Piper varuje, že za účelem dodržení evropských cílů v oblasti klimatu, by političtí činitelé neměli zůstat pozadu.
Evropská kapacita obnovitelné energie 2009 – 2018
Obnovitelnou energii musí podpořit vlády a regionální samosprávy
„I v tržním prostředí mají vlády a regulační orgány svoji roli, a to i v případech, kdy je obnovitelná energie schopna konkurovat energii z tradičních zdrojů. Regulační orgány mají například stále pravomoc ovlivňovat investiční rozhodnutí prostřednictvím formování trhu, daňového rámce či právních předpisů,“ řekl country managing partner pražské kanceláře DLA Piper Miroslav Dubovský.
DLA Piper dále informuje o roli vlády v procesu udělování povolení a plánování nových projektů obnovitelné energie.
Aby došlo k odstranění překážek bránících projektům zahájit jejich činnost je nezbytné podpořit zdroje obnovitelné energie ze strany vlády i regionálních samospráv.
Mohlo by vás také zajímat:
Zdroj: DLA Piper