Vyberte možnost Stránka

ESA BIC přibírá čtyři nové startupy

ESA BIC přibírá čtyři nové startupy

ESA BIC jakožto inkubátor Evropské kosmické agentury přibírá čtyři nové startupy. Konkrétně jde o GroundCom, Mobis0ne, Uneeqly a Zaitra. Tyto firmy se dočkají finanční podpory dosahující na 50 tisíc eur. Opřít se mohou i o konzultace a poradenské služby ze strany profesionálů z agentury CzechInvest a inovační agentury JIC po dobu až dvou let.


Startupům se otevírá možnost výrazně posunout rozvoj svých produktů – tedy pozemní komunikační stanici, bezpilotní letoun, věrnostní aplikaci využívající družicová data a aplikaci pro správu lesů.  


„Naše platforma umožní zejména menším podnikatelům a provozovnám promovat své aktuální slevové akce či jiné nabídky v reálném čase.

zakladatel Ctibor Duda

Inkubaci v pražském inkubátoru ESA BIC pod vedením CzechInvestu absolvuje firma Uneeqly. Ta přichází s mobilní platformou, která je snadno použitelná malými a středními podniky.

Umožňuje jim zacílit jejich nabídky bez využití osobních dat. Nahrazuje je totiž družicovou navigací.

Zdokonalení geolokačních služeb a nastartování byznysu

„Naše platforma umožní zejména menším podnikatelům a provozovnám promovat své aktuální slevové akce či jiné nabídky v reálném čase. Na Uneeqly tak své potenciální zákazníky může dle lokality a preferencí oslovit například majitel restaurace, kavárny, cukrárny, malého obchodu, fitness či kosmetického salonu. Svým zákazníkům zde budou moci nabídnout také dlouhodobé výhody bez nutnosti registrace,“ představuje startup Uneeqly jeho zakladatel Ctibor Duda.

V inkubátoru ESA BIC chce firma zdokonalit využití geolokačních služeb a nastartovat svůj byznys.

Další tři firmy – GroudCom, Mobis0ne a Zaitra se budou inkubovat v Brně.

GroundCom cílí na malé družice

GroundCom Jakuba Lajmona se zaměřuje na malé družice.

Firma chce vytvořit celosvětovou síť pozemních stanic a zajistit tak komunikaci se Zemí a zkvalitnit kontrolu přijatých dat.

Svůj produkt startup za pomoci inkubátoru ESA BIC plánuje dotáhnout do fáze, kdy ho budou aktivně používat firmy provozující malé družice.

Bezpilotní letadlo s dokovací stanicí

Podporu získává také Mobis0ne z Kunovic, za níž stojí francouzský inženýr a zkušený expert na aerodynamiku Etienne Vandame, který se navrhování dronů a letadel věnuje přes dvacet let.

Inkubátor ESA BIC mu pomůže vyvinout kompletní bezpilotní letadlo včetně dokovací stanice.

Má být nenáročné na spotřebu energie a na provozní náklady.

Družicová pomoc správcům lesů

Poslední, kdo do inkubátoru nyní vstupuje, je projekt Zaitra. Ten nastartovala účast v soutěži Copernicus Hackathon v roce 2019.

Cílem firmy je na základě družicových dat vyvinout nástroj, který pomůže vlastníkům nebo správcům lesů a další vegetace předcházet následkům lesních škůdců nebo sucha.  

Od roku 2016, kdy ESA otevřela v Česku svůj první podnikatelský inkubátor, tuzemskou sítí ESA BIC prošlo nebo aktuálně prochází 29 startupů nejrůznějšího zaměření.

„Do naplnění kapacity inkubátoru zbývá ještě pět míst, které zaplníme nejpozději do poloviny příštího roku. Nyní před sebou máme další kolo výběru. V Česku máme dobře našlápnuto, našim startupům se daří. Výroba pro vesmír je náročná, ale má obrovskou přidanou hodnotu a potenciál,“ říká Michal Kuneš z ESA BIC Prague.

Také by vás mohlo zajímat:

Startup Langino učí odbornou slovní zásobu angličtiny

Škoda Auto zjišťuje poruchy pomocí umělé inteligence

Zdroj: CzechInvest

O autorovi