Vyberte možnost Stránka

Energetika se decentralizuje a už není jen o 1000 MW zdrojích

Energetika se decentralizuje a už není jen o 1000 MW zdrojích

COGEN Czech je spolkem právnických a fyzických osob. Jejich činnost souvisí s výrobou a provozem kogeneračních technologií, jejich projektováním a prodejem a poradenskou činností v oblasti kombinované výroby elektřiny a tepla. Na Konferenci Brno zaměřené na Očekávaný vývoj energetiky jsme zpovídali ředitele tohoto spolku Milana Šimoníka. 

 

Milan Šimoník, ředitel COGEN Czech

„Jsem ze sdružení COGEN Czech. Sdružujeme výrobce a provozovatele kogeneračních jednotek s plynovými, pístovými motory do velikosti 5 megawattů. Našimi členy jsou Tedom, ČEZ Energo, E.ON Energie, Innogy Energie, MVV a dalších asi padesát různých firem z oboru. V našem oboru je 300 megawattů takových jednotek. Jsou to malé stroje, takže jsme takový minoritní segment energetiky. Jak jsem dneska prezentoval, tak rosteme a v podstatě do deseti let by těchto malých strojů mělo být kolem 800 megawattů. To znamená, že i malé věci se stávají významnou součástí energetiky a je to ten trend, kdy se energetika decentralizuje. Už to ta není pouze o 1000 megawattových zdrojích, ale bude to kombinace velkých a malých. Pro mě je ten vývoj hodně zajímavý. Mluvil jsem vlastně i o Německu, protože je důležité sledovat, co se tam děje. V podstatě se můžeme v různých věcech inspirovat, i když to neznamená, že máme všechno kopírovat.“

 

Na všechno není možné nahlížet zeleně 

Jak se stavíte k zelené energetice?

„Jsem spíš zastáncem včetně našich členů té zelené energetiky. Sami jsme fosilní, ale vidíme, že není možné nahlížet jenom zeleně. Pořád to bude nějaký mix. Pan Jeleček z Tedomu říká, budeme krýt obnovitelným zdrojům záda. Nemám moc rád takové demagogické debaty – to je špatně a to je dobře. V zásadě rozpory na konferencích jsou pořád podobné, ale debata se pořád nějak vyvíjí. I u těch představitelů tepláren před pár lety bylo všechno jiné než uhlí špatné. Dneska už vidí, že od toho uhlí je potřeba se posunout dál. Budou stavět ve větší míře biomasu, plyn, obnovitelné zdroje, tepelná čerpadla. I ta konference právě přispívá k posunu debaty a energetiky.“

 

Jak si vede Česká republika ve srovnání se Západem nebo s ostatními státy Visegradské čtyrky? 

„Někdy se to staví, že Západ je vyspělý a že my jsme zaostalí a nerozumíme tomu, ale prostě máme jinou historickou zkušenost, máme jinou výchozí strukturu energetiky než třeba Německo. To je potřeba jakýmsi způsobem chápat a respektovat. Nemůžeme být všichni stejní. Proto i názory u nás jsou jiné. Je zajímavé sledovat, že i u nás se během deseti let úroveň debaty změnila. Když si vzpomenete před deseti lety tak obnovitelné zdroje energie a fotovoltaika bylo zlo a nejraději by to velcí distributoři a velké energetické firmy zakázaly nebo nechtěly to připojovat a najednou dnes i ČEZ staví fotovoltaiky nebo malé kogenerace. I u nás se tak ta debata posouvá. Všechno chce svůj  čas.“

 

Více informací o Konferenci Brno jsme referovali v předchozích příspěvcích. Hovořili jsme nejenom o energetice, ale i automotive nebo leteckém průmyslu. Jan Kolář a Michal Kvapil. Tývka.cz. 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Konferencí Brno se zúčastnily špičky české energetiky

Životní prostředí dotace do obnovitelných zdrojů nezlepšily

Elektrifikace, autonomní letadla, inovace v aerospace a další, to byla Konference Brno

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.