Vyberte možnost Stránka

Elektřina důsledkem koronaviru zlevní, začíná obr ČEZ

Elektřina důsledkem koronaviru zlevní, začíná obr ČEZ

Elektřina na pražské burze letos citelně zlevňuje. Pokles se začíná odrážet v ceně pro konečné spotřebitele z řad tuzemských domácností. Elektřinu razantně zlevňuje například přímo ČEZ. Menší dodavatelé se budou muset k tomuto trendu alespoň částečně přidat. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda říká, že k tomu budou muset přistoupit během tří až čtyřech měsíců. ČEZ přitom zlevňuje již od října a to o zajímavých devět procent.

 

Zlevnění ČEZ se však netýká těch jeho zákazníků, kteří si cenu elektřiny zafixovali na dobu určitou. Se zlevněním tedy může počítat přes 1,4 milionu odběratelů elektřiny od ČEZ, zatímco necelý milion odběratelů si bude muset na zlevnění počkat, až doběhne smlouva na dobu určitou. Tento případ tedy ilustruje úskalí fixování cen elektřiny. Už před nynějším šokujícím krokem ČEZu bylo zřejmé, že domácnosti by měly odolat různým nabídkám k fixaci ceny elektřiny, neboť by si ji mohly i pro několik příštích let zafixovat až zbytečně vysoko,“ říká Kovanda.

V loňském roce cena elektřiny na bražské burze touto dobou přesahovala hodnotu 55 eur za megawatthodinu. V současnosti vyjde na necelých 43 eur. Přestože je burzovní cena elektřiny meziročně o 25 procent nižší, elektřina pro domácnosti podle údajů Českého statistického úřadu meziročně stoupá o zhruba osm procent.

Bylo tak nevyhnutelné, že snížení burzovních cen elektřiny se odrazí ve vývoji cen elektřiny určených domácnostem. K tomu právě aktuálně dochází.

 

Čím hořší bude průběh koronaviru, tím více cena elektřiny klesne

„Platí, že čím závažnější bude průběh druhé vlny pandemie koronaviru, u nás i ve světě, tím výrazněji nakonec cena elektřiny pro domácnosti klesne. Lidé, kteří budou s fixací příliš pospíchat, tak mohou plakat nad výdělkem,“ sdělil Kovanda

S fixací by tak lidé měli počkat minimálně do začátku roku 2021. Tou dobou totiž zlevní i další dodavatelé elektřiny. Bude rovněž i více jasné, jaký dopad bude mít druhá vlna koronaviru na ekonomiku. Podle Kovandy je totiž možné, že tlak na pokles cen elektřiny potrvá i v příštím roce.

„I kvůli nynějšímu zlevnění ČEZ a očekávanému zlevňování dalších dodavatelů v nadcházející době výrazně zvolní tempo obecné spotřebitelské inflace. Ta se tak v roce 2021 dostane z nynějších úrovní nad třemi procenty v meziročním vyjádření na úrovně pod dvěma procenty. Cena elektřiny je totiž započítána ve všem možném, od rohlíku, přes vodné a stočné až třeba oblečení nebo zemědělskou produkci. Navíc, když jde cena jednoho druhu energie takto citelně dolů, zlevňují zpravidla i jiné druhé energií,“ informuje Kovanda.

 

Zlevní zemní plyn nebo cena uhlí

„Řidiči to v letošním roce pociťují tak, že jim citelně zlevnily pohonné hnoty. Výrazné zlevnění lze očekávat také u zemního plynu. Jisté zlevnění by mohlo nastat také u tepla či uhlí. Kapitolu samu pro sebe představuje dřevo. Ať už palivové dříví nebo pelety zlevňují až o desítky procent,“ řekl Kovanda.

Levná cena dříví není ovšem způsobena koronavirem. Důvodem je již známý škůdce kůrovec. Jím napadené stromy je zapotřebí kácet. To vede přitom k přebytku dřeva – zejména pak jehličnanů.

Také by vás mohlo zajímat:

Automatizované „fotoateliéry“ Orbitvu a produktové foto

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi