Vyberte možnost Stránka

Dobrý start ukazuje, že sex není jedinou cestou k dítěti

Dobrý start ukazuje, že sex není jedinou cestou k dítěti

Dobrý start spustil kampaň Díky pěstounství. Jejím prostřednictvím ukazuje, že sex nemusí být jedinou cestou k dítěti. Stát se rodičem může člověk i díky pěstounství. O to v Česku loni požádalo celkem 504 lidí. Aby se ovšem podařilo dostat všechny děti z ústavu do rodin, je zapotřebí tento počet zpětinásobit. Osvětu se snaží šířit nový klip, v němž vystupují Anna Polívková, Hana Vágnerová, Marek Taclík a manželé Klusovi.

 

Spot se pokouší vykreslit, že jsou i jiné cesty, jak dostat dítě do své rodiny. Klasickou cestu může nahradit méně atraktivní vyplňování formuláře. Výsledek je ovšem stejný – spokojené dítě ve vaší náruči.

Spot svojí kontroverzností trochu dráždí. Tvůrci chtějí pomocí něj odstranit z pěstounství zažité stereotypy. Chtějí dokázat, že moderní pěstounství může být vhodnou alternativou pro odvážné a moderní rodiny včetně singles.

„Na způsobu, jakým se staneme rodičem, možná záleží méně, než jste si kdy mysleli. Některé děti přivítáte v porodnici, jiné se narodí v srdci v momentě, kdy si je poprvé přinesete domů z kojeneckého ústavu nebo dětského domova. Děti přichází do rodin různými cestami, láskou vám ale naplní život úplně stejně,“ říká Julie Kochová z iniciativy Dobrý start, která za kampaní Díky pěstounství stojí.

 

O dlouhodobou pěstounskou péči požádalo 389 lidí

Podle aktuálně zveřejněných dat loni ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) požádalo o dlouhodobou pěstounskou péči 389 lidí, o pěstounskou péči na přechodnou dobu 115 lidí. Aby se dostalo na všechny děti, které nemohou zůstat ve vlastní rodině, bylo by potřeba počet nových pěstounů alespoň zpětinásobit.

„Žádné dítě si nezaslouží vyrůstat v ústavní péči, proto je tak důležitá každá rodina, která se rozhodne jít do pěstounské péče. Věřím, že bude přibývat lidí, kteří se nezaleknou celého toho formálního procesu, na který spot naráží. Pěstouny mohou být rodiny s mladšími i staršími dětmi, bezdětné páry i lidé bez partnera. Nejdůležitějším předpokladem je mít hezký vztah k dětem, energii a chuť pomoci potřebnému dítěti, ochotu na sobě pracovat a stát se součástí systému ochrany dětí,“ popisuje Klára Laurenčíková z Výboru pro práva dětí.

Kampaň Díky pěstounství byla zahájena na konci minulého roku. O více informací o pěstounství přitom díky ní napsala už přes tisícovka zájemců. Koordinátorky kampaně nabízí zájemcům o pěstounství informace a podporu. Jsou připravené je provést celým procesem k podání žádosti o pěstounskou péči.

„Je čas na změnu směrem k ohroženým dětem. Je třeba směřovat peníze konkrétně k dětem a rodinám, které jsou schopné se o děti postarat. A je určitě lepší, když děti, které nemají štěstí na rodinu, dostanou rodinu jinou. Rodina je vždycky lepší než ústav,” říká Tomáš Klus důvody, proč se rozhodl podpořit kampaň svou účastí bez nároku na honorář.

 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Projekt Díky pěstounství upozorňuje na mnoho dětí v kojeneckých ústavech

 

Zdroj: Dobrý start

O autorovi