Vyberte možnost Stránka

Digitální transformace zemědělství díky startupu Agdata zrychluje

Digitální transformace zemědělství díky startupu Agdata zrychluje

Digitální transformace zemědělství zrychlila své tempo. Napohámá tomu i startupová platforma pro chytré zemědělství Agdata. Konkrétně ji využívá 15 % českých zemědělců na 810 tisících hektarech půdy. Monitoruje 2500 zemědělských strojů. Motorem pro digitalizaci zemědělství je nedostatek pracovní síly, snížený odbyt nebo rostoucí náklady. Zemědělství nepomáhá ani boj s klimatickými změnami ruku v ruce s narůstající byrokracií.

 

Počet farmářů využívající nové rozhraní vzrostl na 2030. Díky tomu ovládá právě přes 810 tisíc hektarů zemědělské půdy. Jde zhruba o čtvrtinu celkové výměry všech polností v Česku.

Podle členů startupu Agdata je hybnou silou digitalizace koronavirová krize, kterou podtrhuje rekordní sucho a nepředvídatelné počasí.

Zemědělci se musí těmto nepříznivým okolnostem postavit a naučit efektivní nástroje, které jim ušetří náklady včetně lidské síly.

K monitorování tak používají tisícovky drobných senzorů, stroje osazují telematikou a v rámci hospodaření využívají data.

 

 

 

Významné ušetření nákladů

Pro zemědělství může digitalizace představovat významné úspory. Kupříkladu zapojení aplikačních map v rámci variabilního hnojení ušetří až 30 % nákladů na dusíkaté hnojivo. Výnosy z úrody stoupají až o 5 procent.

„Loňský rok jsme zakončili se zhruba 1700 uživateli po třech letech existence. Za prvních pět měsíců letošního roku máme už o 330 uživatelů více. Prudký nárůst přičítáme především koronavirové krizi, která způsobila, že farmáři vzhledem k zavřeným hranicím musí bojovat ještě s většími nedostatky pracovních sil než normálně. Využití senzorů a GPS navigací, ale také vedení zemědělské agendy a výkaznictví se stalo nezbytností, aby se vůbec dostali k práci na poli,“ uvádí CEO startupu Agdata Jiří Musil.

Nestoupá výhradně množství nových klientů, ale rovněž zasíťování farem digitální infrastrukturou. Klienti Agdata mají v současnosti nainstalováno přes 2300 senzorů, jež monitorují stav půdy, vlhkost, meteorologická data či uskladněnou úrodu.

 

Zemědělství se bez senzoriky neobejde

Více než dva tisíce telematických senzorů a GPS modulů sleduje jednotlivé zemědělské stroje. Tato opatření umožňují farmářům sledovat stav jejich hospodářství.

„Právě telematika je jednou z nejrychleji rostoucích oblastí. V letošním roce jsme také pokořili hranici 2500 sledovaných strojů, mezi které patří traktory, kombajny a další zemědělská mechanizace. Chytré GPS navigace s přesností na desítky centimetrů pomáhají farmářům šetřit pohonné hmoty a zároveň mají přehled o tom, kde se jejich mechanizace nachází a jakou práci vykonává,“ vysvětluje Musil.

Musil uvedl, že se české zemědělství do budoucna bez senzoriky neobejde. Situace se ani po otevření hranic nemusí vrátit do normálu. Dopady náhlých změn počasí, sucha a nedostatku pracovních sil bude gradovat.

Důsledkem těchto vlivů očekává Agdata nárůst uživatelů o 20 %.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Potravinová soběstačnost v Česku aneb jak jí docílit?

Potravinová soběstačnost přispěje k zachování potenciálu zemědělské půdy

Higg BRM hodnotí udržitelnost oděvních prodejců, řeší lidská práva

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi