Vyberte možnost Stránka

Digitalizace strojírenství přilákala do ČR tchajwanskou delegaci

Digitalizace strojírenství přilákala do ČR tchajwanskou delegaci

Strojírenská společnost TGS nástroje-stroje-technologické služby hostila početnou parlamentní delegaci z Tchaj-wanu v čele s předsedou Jou Si-Kchunem. Hlavní náplní návštěvy byla prezentace společného česko-tchajwanského projektu s názvem „Digitalizace strojírenství“, který má výrazně zefektivnit technologický proces. Návštěva v Mýtě byla úvodní částí několikadenního programu delegace, která přijela na základě pozvání Senátu České republiky.


„Základní motivací společného česko-tchajwanského projektu je propojit výrobce stroje s koncovým uživatelem. To přitom nebývá běžné ani v případě, že se jedná o výrobce strojů z Evropy, natož pak ze zámoří. Bez toho je ovšem obtížné definovat požadavky na technologický proces. Stejně tak je komplikované zavádění úprav, které by usnadnily digitalizaci procesua dovolily prvky učení či umělé inteligence,“ vysvětluje technický ředitel TGS David Václav.

Projekt „Digitalizace strojírenství“ vzešel z cesty české delegace na Tchaj-wan na přelomu srpna a září roku 2020, kterou vedl předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Během české návštěvy na ostrově bylo podepsáno memorandum o porozumění s tchajwanským Precision Machinery Research & Development Center (PMC), tamní přední organizací podporující vývoj inteligentních strojů. Projekt je dále realizován ve spolupráci s Ústavem výrobních strojů a zařízení (RCMT) při strojní fakultě ČVUT. Aktuálně se výstupy z této intenzivní česko-tchajwanské spolupráce uchází o podporu aplikovaného výzkumu v gesci Technologické agentury ČR.

Podle Václava lze očekávat, že dojde k posílení důrazu na kvalitu produktů již ve fázi prototypů. Půjde o důsledek snah firem zhmotnit první kusy vlastních produktů ve formě vzorků, které jsou nedílnou součástí vývoje každého produktu.

„Pro technologii obrábění existuje celá řada exaktních přístupů a výpočtů. Velká část vlastností obráběcího procesu je ovšem ověřitelnáa konfigurovatelná pouze pomocí experimentů. Jejich výstupy poté výrobce strojů zavede do svého řídicího systému,“ říká Václav a dodává, že právě v tom je hlavní přidaná hodnota spojení českých a tchajwanských firem v projektu.

Dvacetičlennou delegaci tchajwanského Legislativního dvora, která navštívila sídlo firmy TGS v Plzeňském kraji, uvítali vedle majitele TGS Pavla Diviše a Karla Žebrakovského, vedoucího odboru vědeckovýzkumné činnosti ČVUT, zástupci americké ambasády a Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze. Za soukromý sektor, přímo z oboru strojírenství, se vzdáleně připojila společnost AXILE, která na projektu „Digitalizace strojírenství“ taktéž participuje.

Zdroj: TSG

O autorovi