
Den bez mobilu aneb kniha DigiDetox jej omezí dlouhodoběji

Ve čtvrtek 6. února se bude již podvacáté oslavovat světový den bez mobilu. Tuto tradici zavedl již v roce 2001 francouzský spisovatel Phil Marso. Jeho motivací bylo zažehnutí diskuze o vlivu digitálních technologií na každodenní život, chování a zvyky. I Česká republika má na tomto poli svého zastánce. Je jím terapeut Matěj Krejčí, který se orientuje na dlouhodobý dopad telefonu na člověk. V tento den je ideální čas na představení jeho knihy DigiDetox, která nese podtitul Jak na digitální minimalismus.
„Den bez mobilu vnímám jako ideální příležitost k otevírání této diskuze. Osobně takový den držím jednou za měsíc. Daleko více se ale zaměřuji na bezmobilní místa a časy během dne – někdy je to hodina a někdy i půlka dne. Záleží, zda potřebuji čas na kreativní tvorbu s absolutní pozorností, nebo řeším pracovní věci,“ říká Matěj Krejčí a dodává, že u jednoho dne mobilního půstu by člověk skončit neměl.
Autor knihy se v jejím úvodu zaměřuje na důležitou otázku: „Existuje nějaký prostor, kde by člověk neměl po ruce mobil?“ Odpověď na ni nabízí díky svým osobním zkušenostem načerpaným z terapeutické praxe. Využívá ale i řady vědecky podložených informací.
Na trhy se tak dostává manuál, prostřednictvím něhož můžete pochopit a správně využít digitální technologie.
„Už od dětství jsem si všímal, jaký vliv má technologie na přemýšlení lidí. Ale až v dospělosti jsem si uvědomil, jaké konkrétní dopady na nás má,“ popisuje terapeut a konzultant, který byl v minulosti součástí projektu Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Stál rovněž u vzniku dobročinné iniciativy DobroKáva, organizoval libereckou konferenci Svět patří smělým nebo Inspirativní rána Brno. V běžném životě se věnuje terapiím zaměřeným na řešení, zabývá se psychologií, behaviorální ekonomií a neurovědami.
Přebytečné používání telefonu bere energii, má vliv na spánek a náladu
Problematiku digitální závislosti začal Krejčí řešit ve chvíli, kdy stále ve větší míře požíval internet a především sociální sítě. Nešlo pak výhradně o běžné využití. Jednalo se ale i o používání v rámci vzdělávání, podnikání nebo networkingu. Běžná konzumace získala ale dominanci. Ve svém důsledku měla vliv na spánku a soustředěnost. Způsobila i výkyvy nálad a nespokojenost.
„Začal jsem si všímat, že nemám moc energie, usínám během dne, jsem nevrlý, když se mi vybije telefon. Kdykoli mi telefon zavibroval, bral jsem ho okamžitě do ruky. Neudržel jsem pozornost a častěji jsem zapomínal,“ popisuje Krejčí.
Objevila se tak důležitá otázka, jak získat víc energie, být společenštější a spokojenější. Odpovědí bylo téma kvalitního spánku. Jak dobře se vyspíte úzce souvisí právě s nadužíváním digitálních technologií.
„Mají zásadní vliv na to, jak spíme, jaké máme vztahy, jaký máme přístup sami k sobě, jaké informace vnímáme, jak se rozhodujeme, jak plánujeme a pracujeme,“ uvedl Krejčí.
Krejčí se tak rozhodl vyhledávat tipy a triky, jak se s tímto problémem vypořádat. Na základě toho vznikl projekt DigiDetox. Široké okolí projevilo zájem o tuto problematiku, a tak krejčí připravil přednášku, kterou zanedlouho následoval i workshop. Brzy přišla potřeba všechny myšlenky zanést do ucelené příručky.
Cesta k omezení bezmyšlenkovitého scrollování na sociálních sítích
„Knihu jsem napsal hlavně pro sebe. Tak, abych se mohl k informacím vracet a aby mi i s odstupem času ukazovala řešení. Následně jsem přemýšlel nad tím, že by měla být srozumitelná, praktická, a mohla tak fungovat jako osobní cvičebnice i pro někoho dalšího,“ řekl Krejčí.
Při ruce měl přes 120 odborných studií a knih, které upozorňovaly a fakticky informovaly. Na druhou stranu ale nepřinášely řešení.
„Já jsem lidem chtěl předat nejen informace o tom, co si o tématu myslí věda, ale zároveň i rady a nástroje, jak vše praktikovat v běžném životě,“ informuje Krejčí.
Pomůže vám zlepšit kvalitu spánku
Krejčí lidem například radí, jak omezit vysokofrekvenční záření, které snižuje kvalitu spánku. Přináší ale i rady, jak posílit sebeovládání nebo jaké aktivity nahradí bezmyšlenkovité scrollování na sociálních sítích.
Knihu vydal prostřednictvím online nakladatelské služby Pointa. To v Česku působí od roku 2018 a funguje na principu crowdfundingu. Autor, který chce financovat vlastní rukopis, musí během třiceti dní získat přispěvatele na financování a tisk knihy. Pointa následně pomůže sestavit tým knižních profesionálů, provede ho celým procesem výroby, na závěr pro knihu zajistí distribuci a pomůže i s její propagací.
„Oslovil mě zápal Pointy, který byl podobný jako ten můj. Věřili, že knížka bude mít přesah. Sympatické mi byly i podmínky spolupráce a to, že byl tým vždycky k dispozici,“ říká Krejčí.
Knihu seženete na pultech všech velký knihkupectví, na jejich e-shopech nebo na e-shopu Pointy.
Na další zajímavou knihu se můžete podívat níže:
Audio kniha bestselleru Jak na sítě namluvená Terezou Dočkalovou
Zdroj: Tývka.cz