Vyberte možnost Stránka

D.R.A.K. dává práci postiženým a vyrábí výrobky s vysokou kvalitou

D.R.A.K. dává práci postiženým a vyrábí výrobky s vysokou kvalitou

Občanské sdružení D.R.A.K. vzniklo v roce 2003. Založili jej rodiče postižených dětí a lidé, kterých se postižení dotýkalo. Má rovněž i chráněné dílny, prostřednictvím kterých lidé v těžké životní situaci zaměstnává. Poskytuje ale i sociální služby. Jde o dobrovolnickou organizaci, která rovněž pracuje v zahraničí v rámci projektu Erasmus. V tomto ohledu spolupracuje se stejnými cílovými skupinami. Mezi sebou si předávají informace a tvoří metodiky práce pro lidi, kteří jsou ohroženi na trhu práce nebo potřebují speciální podporu. 

 

 

 

Lenka Bobvošová, Občanské sdružení D.R.A.K

Lenka Bobvošová, Občanské sdružení D.R.A.K

 

„Od roku 2003 vytvářeli různé informační systémy tak, aby se rodiče a postižení lidé dostali k informacím, které potřebovali pro své životy. Děti neměly možnost navštěvovat základní školy, hendikepovaní lidé neměli práci. Rodiny dětí zůstávaly izolované, protože rodiče nechodili do práce. Ve směs celá skupina lidí hledala pomoc. Tu v našem státě v té době nezískaly, tak založily sdružení D.R.A.K., které má v názvu základní velká písmena. D znamená domov, R rodina, A jako aktivity, K jako komunikace. Rodiny a postižení lidé chtěli mít domov, rodinu, komunikovat a být aktivní. Cílem sdružení bylo rozvíjet dovednosti lidí, vzdělávat rodiče, postižené děti a připravit je na trh práce tak, aby byli soběstační a byli schopní. Dalším důležitým bodem bylo být pro společnost prospěšní.“

 

Jaké výrobky v chráněné dílně vyrábíte a kolik lidí u vás s ohledem na personál a samotné pracovníky působí?

„Občanské sdružení se po vzniku v roce 2003 rapidním způsobem rozrůstalo. Těch potřeb bylo mnohem víc, než jsme se na začátku mysleli. Zřídili jsme tak chráněné dílny pro osoby s tělesným postižením. Při tom jsme zaregistrovali sociální služby, které lidem velmi pomáhají. Jsou to služby, které jsou v terénu a pomáhají rodinám s dětmi, seniorům, osobám se zdravotním postižením a osobám, které jsou ohroženy sociálním vyloučením. V rámci sociálních služeb jsme zjišťovali, co lidem v terénu chybí. Nejvíce byli ohroženi lidé se zdravotním postižením, konkrétně s tělesným postižením. Dílny, ve kterých dnes stojíme, byly uzpůsobeny lidem s tělesným postižením. Vyhledávali jsme dlouhodobě programy, které by lidem umožnily pracovat a mít radost z práce, kterou dělají pro druhé. Momentálně jsme v prostorách textilní dílny, kde se šijí různé zakázky, které získáváme z venku. Lidé se podílejí na jejich zpracování, návrzích, šití, balení a distribucí.“

 

D.R.A.K. nedokáže šít velké zakázky

Co se týče společností, co to pro ně obnáší, abyste pro ně mohli vyrábět nějaké produkty? Co musí splňovat a co pro vás znamená tato spolupráce?

„Důležitou věcí je skutečnost, že naše dílny nedokáží šít veliké zakázky. Kolegyně, které zde pracují, se musí s těmi dodavateli práce spojit, musejí si je vyhledat, musí je najít. Jednou důležitou věcí je získat informace o tom, kdo potřebuje nějakou zakázku. Jde o jednu z prací, která je důležitá pro tuto dílnu. Pak když se zákazník najde, tak je potřeba se s ním domluvit, co chce. Poté jsme schopni mu zakázku, zpracovat, ušít a realizovat a odevzdat ji v kvalitě, kterou si přeje. Další otázkou je, co musí zadavatelé práce splňovat. Pro nás je zadavatelem práce každý, kdo k nám přijde a chce od nás něco ušít, vyrobit. My si tak nezakládáme na tom, že to je jenom firma nebo že to je jen člověk z ulice. My jsme otevření a nabízíme služby všem, kteří mají o naši práci zájem.“

 

Jak probíhá výroba Patoboxů?

„Nejprve látku nastřihneme do požadovaných rozměrů, poté přežehlíme záložky a rohy a na závěr se to celé po obvodu prošije.“

 

Co pro vás znamená spolupráce s Patoboxem?

„Jsme velice rádi, že si nás našli. Tím, že pro naše lidi máme skvělou práci, která také směřuje k ekologii, máme radost z toho, že nabízíme věci, které slouží druhým. Hlavně je to práce pro lidi, kteří vědí, že práce má smysl a že vědí, že od nás dostanou zaplaceno a výplatu.

 

Naopak Michale co pro vás znamená spolupráce s chráněnou dílnou D.R.A.K?

Michal Patočka, jednatel Patobox

 

„Myslím si, že je to spolupráce, která vede k tomu, že se podpoří dobrá věc. Lidé, kteří tady pracují, mají práci, která se jim líbí a která je baví. Co se týče výrobků, které se tady vyrábí, je vidět, že je to opravdu špičková kvalita. Je vidět, že do toho lidé dávají hodně energie, mají to rádi a dělají to dobře. Je to vidět na každém kusu, který vyrobí. Opravdu špičková kvalita. Jsme moc rádi za to, jak to vypadá a že ta spolupráce takto funguje a věříme, že to bude dlouhodobě pokračovat ku prospěchu oběma stranám. Moc se nám to líbí.“

 

Patobox přemýšlel o zapojení etického rozměru

Eva Patočková, spoluzakladatelka Patobox

„Jak říkal manžel, jsme moc rádi, že sdružení D.R.A.K. šlo do toho s námi. Už když jsme přemýšleli nad tím, jak výroba bude probíhat, tak jsme měli představu, že bychom rádi zapojili i ten etický rozměr v podobě s chráněnou dílnou nebo občanským sdružením. Následně manžel navázal spolupráci s občanským sdružením D.R.A.K. Myslím si, že kvalita zpracování a preciznost, kdy jsme dostali první plachetky, tak bylo všechno dokonalé – každý steh, každý jednotlivý kus. Myslím si,  že řada lidí by to nebyla schopna takto udělat. Mají u mě velký obdiv a velký dík za to, že s námi spolupracují. Co se týče ostatních jejich výrobků, ať už jsou to hračky, chňapky nebo různé zástěry, tak je to nádherné ke koukání a úžasné k použití. Mně se to hrozně líbí a věřím, že mají hodně příznivců a že je také v budoucnu budou mít.“

 

Lidé, kteří k vám chodí pracovat, se musí nějakým způsobem proškolit?

„Důležitou věcí je, že každý, kdo k nám přijde má nárok na vzdělávání a lidé, kteří mají k šití blízko konkrétně, tak jsme jim umožnili si udělat šicí kurz. Ti, kteří již nějaký kurz měli, tak jsme je podporovali v tom, aby se mohli nadále zdokonalovat. Velkou radost máme z toho, že zde našli opravdu dobrou práci, za kterou získávají i finanční ohodnocení. Důležitou věcí je, že na trhu textilních výrobků jsme jako jedna z chráněných dílen, která má kvalitní výrobky. Jsme hodnoceni vysokou kvalitou. Jeden z produktů máme oceněný jako hračku od narození. To znamená, že jsme získali certifikát vysoké kvality. Medvídka, který získal certifikát dětské hračky, jsme vytvořili v naší dílně na popud jedné rodiny. Vnučka z ní našla medvídka někde na půdě nebo v nějaké skříňce, kde byl rozbitý. Přinesli si ho k nám, že ho chtějí opravit, protože se jim strašně moc líbil. Řekli jsme si, že je to pro nás výzva. Medvídka jsme tak vzali do dílny a celý tým včetně lidí s hendikepem, bez hendikepu, sociální pracovníci si společně sedli a přemýšleli jsme, co bychom s tím medvídkem mohli udělat. Podařil se nám takový dobrý nápad, kdy medvídci slouží dětem nejen s hendikepem, ale dětem, kteří jsou nějakým způsobem zneužívání, dětem, kteří jsou vážně nemocní a těm dětem je přes různé organizace darujeme. Medvídek se používá i při vítání občánků ve městě Liberec. Ten si od nás nakoupil sadu medvídků, kterou darují při vítání občánků. Je to dané tím, že medvídek má vysokou kvalitu a má certifikát kvality dětské hračky.“

 

Ladislav Kořínek, ředitel D.R.A.K. 

„Jako ředitel sdružení bych vás chtěl pozvat na den otevřených dveří, který se koná 4. září. Budeme začínat v deset hodin a při tom dni otevřených dveří budeme dělat jarmark. Na jarmarku mimo ostatních firem bude náš partner, který nám zadal práci pan inženýr Patočka se svojí firmou Patobox. Budou zde mít stánek, kde budou prodávat výrobek, na kterém spolupracujeme.“

 

 

Občanské sdružení D.R.A.K. neposkytuje sociální služby výhradně v Liberci. Nabízí je v celém libereckém kraji. Jde o pobočky v Turnově, v Hrádku nad Nisou a v Tanvaldu. Pokud si koupíte od sdružení výrobek, tak přispějete na dobrou věc. Přispějete na lidi se zdravotním postižením. Michal Kvapil, Tývka.cz. 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Patobox jsou české ekologické skládací boxy s dlouhou životností

Future Port: česká elektrojachta, revoluce v mluveném slově nebo hokejová Sense Arena

Zdroj: Tývka.cz 

 

 

 

 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.