Vyberte možnost Stránka

ČR vyhrává nad koronavirem, čeká tvrdý boj o záchranu ekonomiky

ČR vyhrává nad koronavirem, čeká tvrdý boj o záchranu ekonomiky
Českou republiku čeká druhé dějství klání proti koronaviru a vypořádání se s jeho dopady. Cesta ven z aktuální eskalující krize musí jít ruku v ruce s rozumným kompromisem mezi epidemiology a ekonomy. To podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy zaručí nejmenší zdravotnické a ekonomické dopady. Více o tom již řekl ve svém komentáři.

Celý svět čeká pokračování boje proti koronaviru. Nyní nás čeká možná ještě těžší zkouška. Česko ukázalo v první fázi boje svoji sílu. Podle epidemiologů se jej podařilo přizabít. Stejní odborníci ale varují před rychlým tempem otevírání obchodů a návratu celé skonomiky do normálního stavu.

„Druhý poločas boje s koronavirem nás teprve čeká a velmi dobrý dojem z poločasu prvního si ještě můžeme pokazit. I nadále bude třeba zejména disciplinovanosti občanů. Vláda pak musí situaci delikátně balancovat tak, aby koronavirus zůstal přizabitý, ale současně neskonala ekonomika,“ řekl Kovanda.

Zabití koronaviru by podle Kovandy představovalo uzavření ekonomiky až do prosince. I tak bychom se ale zcela nevyhnuli jeho návratu. Po otevření hranic si jej totiž můžeme kdykoli přivézt ze zahraničí.
Logické je tak dosáhnout kompromisu v epidemiologicky kontrolovaném postupném návratu k normálnímu ekonomického provozu. Míní Kovanda.
„Říká se, že kompromis je objektivně dobrý tehdy, když s ním není úplně spokojena ani jedna ze stran. V podmínkách současné situace by to znamenalo, že s tempem otevírání ekonomiky nebudou spokojeni ani epidemiologové, protože se jim bude zdát příliš rychlé, ani podnikatelé a firmy, jimž se zase bude zdát až příliš pomalé,“ sdělil Kovanda.

Dostání peněz do ekonomiky se nevyhne navýšení státního deficitu

Současná situace napovídá tomu, že se vláda začíná přiklánět na stranu ekonomických zájmů. Epidemiology přitom odsouvá na druhou kolej. Nutno podotknout, že pro celou řadu firem je již aktuální stav destruktivní.
„Uvažme, že v polovině letošního roku dosáhne koronakrizový výpadek v peněžních tocích tuzemské firemní sféry nějakých 700 miliard korun. Firmy tak od začátku nouzového stavu přicházejí denně průměrně o 6,4 miliardy korun. Obrovská částka. Zdá se tedy, že ani jedna ze stran není nyní úplně spokojena, což by právě mohlo naznačovat jistý kompromis. Sice nelehký, ale za současné situace, s níž nikdo pořádně nemá a ani nemůže mít zkušenost, možná ještě docela dobrý. Čas ukáže.“ uvedl Kovanda.
Nyní je na státu, aby mnohasetmiliardový výpadek v peněžním toku firem vykryl. Podle Kovandy žádné peníze nevydělává, ale i přesto si může půjčovat levně a ve velkém. Ničím špatným tak nebude, když firmy podpoří na dluh.
„Kdo nyní volá po tom, aby vláda firmám dodala podstatně více, musí se smířit se schodkem minimálně kolem 500 miliard. Není dosažitelné mít zároveň masivní podporu firem – a přitom deficit jen 300 miliard. Pokud má vláda dostat do ekonomiky peníze, neobejde se to bez navýšení deficitu,“ informuje Kovanda.

Další kroky k zacelení hotovostního výpadku u firem jsou nezbytné

Vláda by podle Kovandy neměla poslouchat výtky kritiků s ohledem na navýšení deficitu. Vláda by si tak neměla všímat kritiky a sáhnout hlouběji do dluhu.

„Je však také třeba, aby peníze, pro něž si takto hrábne, adresně mířily k těm, kteří je opravdu potřebují. V rámci Národní ekonomické rady vlády (NERV) jsme celkem zajedno v tom, že například podpůrné programy COVID 1 a COVID 2 byly objemově nedostatečné. Program COVID 3 tak představuje zřejmě poslední příležitost, jak situaci napravit.“ varuje Kovanda.

Aktuálně je nezbytené podniknout další kroky, jež společnostem pomohou se vypořádat s hovotostním výpadkem.
Konkrétně pak jde o odklad sociálního pojištění nebo o odklad plateb DPH, jenž NERV vládě navrhuje.
„Vstupujeme do druhého poločasu. V něm se rozhodne, zda, zaprvé, Česko potvrdí svůj mezinárodní epidemiologický úspěch, a zadruhé, zda celý svůj zápas s virem ekonomicky ustojí. Chce to pokračující disciplinovanost lidí, velkorysejší vládu a konečně opozici, která pochopí, že bez citelného deficitu a dluhu současnou hrozbu hluboké ekonomické recese odvrátit nelze,“ dodává Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi