Vyberte možnost Stránka

ČR shání ventilátory napomáhající v případě selhání plic

ČR shání ventilátory napomáhající v případě selhání plic

České republice chybí ventilátory, které pomáhají v případě selhání plic s dýcháním. České firmy by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka mohly v tomto ohledu podat pomocnou ruku. 

 

České univerzity za krátký čas vyrobily certifikované respirátory FFP3. Podporujete v tomto ohledu i ostatní státy?

„Dnes jsme odesílali pomoc Itálii, kde krom 10 tisíců obleků pro zdravotníky byly také prototypy polomasek, respirátorů, kde se používá technologie 3D tisku. Může to být i inspirace pro naše partnery v Evropě, jak se dají vyrábět zdravotnické pomůcky. Hledáme cestu, jak si pomáhat při výrobě průmyslových vzorů. Například chybí ventilátory, které pomáhají v případě selhávání plic s dýcháním a v této oblasti by některé firmy v Česku mohly pomoci vyrábět tato zařízení v případě, kdybychom měli potřebné vzory. Prostřednictvím našich diplomatů sháníme tyto dokumentace, abychom i doma mohli ve větším množství vyrábět tyto materiály.“

 

Repatriace občanů ČR

Jak to v současnosti vypadá s repatriací občanů? Ve které destinaci je aktuálně největší problém?

„Dnes máme ještě po stovkách lidí v řadě zemí, v Thajsku, v Indonésii, v Austrálii, na Novém Zélandu. V neděli ale už přibližně 130 lidí odlétá z Peru je na cestě zpátky do Česka. Ve vzduchu je také letadlo z Bangkoku. Další letadlo pro zbytek českých občanů přiletělo v pondělí. Také připravujeme repatriaci našich občanů z Austrálii, z Nového Zélandu, z Indie, kde v dnešních dnech probíhá repatriace. Spolupracujeme i s dalšími státy. Včera například přistáli v Evropě občané na palubě rakouského letadla. Dvaačtyřicet občanů nám tak pomohlo z Bali repatriovat Rakousko. My naopak pomáháme dalším státům. Takto jsme pomohli okolo pěti stům občanům z Evropské unie a 3500 našim občanům.

 

Hrozí ještě riziko, že s e z nějaké země lidé do Česka nedostanou?

Největší problém jsou pro nás v tuto chvíli vzdálené ostrovní destinace, kde máme menší skupinky našich občanů. Tam chceme spolupracovat napříč Evropskou unií, abychom byli schopni vyplnit celé letadlo, aby tam pro ně doletělo. Chceme uplatnit možnost financování těch repatriačních nákladů z rozpočtů Evropské unie.“

 

Velké množství firem napříč celou České republikou se zapojuje do pomoci v boji proti pandemii koronaviru. O některých referujeme i na našich internetových stránkách. 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Mladá Boleslav a CPIC vydaly letáky o koronaviru do 11 jazyků

Některé nemocnice získaly od Ministerstva zahraničí respirátory FFP3

Vietnamská komunita šije roušky a rozdává občerstvení IZS

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.