Vyberte možnost Stránka

Clubhouse představuje hrozbu v rozmachu deep fakes

Clubhouse představuje hrozbu v rozmachu deep fakes

Nová sociální síť Clubhouse se těší velké oblibě. Bez pochyby nabízí velice zajímavý prostor, kde vystupují lidé s přínosnými názory. Nyní se ale hovoří i o hrozbách, které nová sociální síť nabízí. Jednou z nich je podle analytika společnosti Kaspersky Denisa Legeza vznik nového prostoru pro deep fakes. S velkým množstvím vzorků hlasů vzniká prostor pro vytvoření falšené identity prostřednictvím umělé inteligence.


Sociální síť Clubhouse přináší ruku v ruce s neopomenutelným přínosem i řadu bezpečnostních problémů.

Žádnou neznámou není, že se na internetu objevily případy s kuplířstvím vstupenek. To není až tak rizikové. Větší nebezpečí představují falešné služby a aplikace, jež se za Clubhouse vydávají.

Falešná aplikace dokáže využít nastavení telefonu (nutných pro provoz Clubhouse) a dostane se tak k nahrávání videa a audia, získá přístup do zpráv a kontaktů. To je samo o sobě pro útočníky zajímavé, ale objevují se i úplně nové triky. Pokud se podaří získat dostatečné množství vzorků hlasu, vzniká prostor pro deep fakes, falešné identity vytvořené s pomocí umělé inteligence,“ říká Denis Legezo, analytik společnosti Kaspersky.

Při stahování aplikací buďte obezřetní

Díky falešné identitě se útočníci vydávají za skutečné osoby. To jim v několika konkrétních případech přineslo profit.

Útočník je schopen prostřednictvím vzorků nahrávek a umělé inteligence využít slovní zásobu, kterou lze použít během telefonování. Tímto jednáním tak může způsobit značné škody.

Základní ochranu před podobnými typy útoků představuje zabezpečení telefonu a obezřetnost při stahování nových aplikací.

Také by vás mohlo zajímat:

Pozor na internetové šmejdy, sledují vaši digitální stopu

Zdroj: Kaspersky

O autorovi