Vyberte možnost Stránka

„Chceme vzdělávat lidi o kryptoměnách, aby je začali používat,“ říká Daniel Tanner

„Chceme vzdělávat lidi o kryptoměnách, aby je začali používat,“ říká Daniel Tanner

Společnost Platon Finance je první česká firma, které se podařilo dostat se svojí kryptoměnou Platon Coin na několik světových burz. Tou nejznámější je bezesporu burza digifinex.com. Tato společnost se zaměřuje na pojištění kryptoměn. Otevírá ale i speciální klub, ve kterém má mimo jiné vzdělávat o světě digitálních měn. Více o tom jsme hovořili se zakladatelem firmy Danielem Tannerem.

Nabízíte pojištění kryptopeněženek, jak váš produkt konkrétně funguje?
„Náš produkt funguje jednoduchým způsobem. Abychom běžnému člověku a teď se nebudu bavit o té skupině, která používá kryptoměny, ale budu se bavit o té skupině, která je nepoužívá a třeba by chtěla používat po splnění nějakých kritérií nebo okolností, tak náš systém funguje jednoduše, tak jako váš bankovní účet, který je pojištěný do 100 tisíc euro tady v Evropě. V červnu budeme spouštět náš produkt a to je pojištěnou kryptopeněženku nebo digitální peněženku, která bude pojištěna do půl milionů euro. To znamená, když by se stal jakýkoli problém ze strany nějakého útoku a někdo by vám ukradl nebo zneužil vaše data a ukradl ať už naši kryptoměnu nebo bitcoin nebo ethereum ty tři základní kryptoměny, které budeme akceptovat, tak v podstatě pojišťovna nám dá poté náhradu té škody. Fungování bude jednoduché, tak jako když si platíte pojištění na váš automobil. Kdyby se stala nějaká havárie, tak pojišťovna vám pak dá plnění a vy se o to nemusíte starat. Samozřejmě tu pojistku musíte platit, buď povinné nebo havarijní. U nás se bude platit jednou ročně za to pojištění. To je jedna varianta. Druhá varianta, kterou teď připravujeme a budeme ji také spouštět v červenci 2019. To je varianta takzvaného klubu. V tom klubu budou dva typy účtů. Jeden bude měsíční za nižší poplatek, druhý bude za vyšší. Pro představu to bude v desítkách dolarů. Ten nižší bude za deset dolarů a ten vyšší bude, řekněme třeba třicet dolarů. V tom už budete mít tu peněženku pojištěnou do určité částky automaticky. Ke klubu se pojí i vzdělávací část. Budeme lidem vysvětlovat prostřednictví animovaného příběhu, nejenom co to jsou kryptoměny, ale co to je měna, co to jsou peníze, jak fungují peníze, jak funguje ekonomika, jak funguje trh atak dále, aby si běžný člověk dokázal představit, jak fungují běžné peníze, protože kryptoměny mají dost podobné zákonitosti.“

Jaká bude v této vzdělávací fázi vaše cílová skupina?
„Cílová skupina budou doopravdy lidi, které zajímají technologie, jsou nadšení a libí se jim něco nového, ale nerozumí tomu a bojí se třeba. To bojí se, bude ošetřené tou pojištěnou digitální peněženkou a to zajímají se, tam bude ta edukativní forma. To všechno bude v tom klubu. Důležitou přidanou hodnotou klubu bude to, že máme řadu partnerů v různých oblastech od cestování, po nemovitosti až po elektroniku, které budou akceptovat Platon Coin jako platidlo a v podstatě budou dávat výhody členům klubu.“

V blockchainu je hodně zásadní anonymita, jak vy řešíte tento problém?
„Tam jsou dva úhly nebo dvě roviny, jak se na to můžete dívat. První věc je, že ze zákonného pohledu tady máme nějaké GDPR. To znamená, že pokud chcete poskytovat služby a chcete je prodávat, tak určitě si musíte identifikovat osobu. To znamená, že když se pohybujete v zákoně, tak ten člověk nemůže být anonymní. Na toto máme partnera, který se jmenuje adEntify, který používají na mezinárodní úrovni velké korporace. Ten nám bude dělat identifikaci osob v rámci našich digitálních peněženek nebo v rámci klubu. Znamená to to, že když někdo bude chtít to pojištění, tak bude muset skutečně prozradit svoji identitu. Bude muset říct, kdo bude nakupovat ty služby. My nebudeme lidem umožňovat, aby byli anonymní, protože bychom tím pádem porušovali zákon. To samozřejmě nechceme. Třetí otázkou je to, proč někdo potřebuje být anonymní. Ve chvíli, kdy budeme pracovat s nějakou databází a nakládat s nějakými informacemi, tak je otázka, proč my bychom někomu poskytovali informace. V podstatě ten člověk je anonymní.“

Váš Platon Coin se jako vůbec první česká kryptoměna dostal na burzu LAToken. Figurujete ještě na více burzách?
„Aktuálně jsme na třech burzách. Jsme na indické burze, poté jsme na LAToken – to je burza, která je registrovaná, tuším na Maltě. Je asi dvacátá největší na světě, má obrat asi cca kolem půl miliardy dolarů denně. Třetí burza, na které jsme zalistovaní nedávno, je burza DigiFinex a to je jedna z největších burz na světě podle CoinMarketCap, což je přehled podle objemů, které burzy dělají v rámci denního obchodování. Ještě jsem zapomněl na čtvrtou burzu, na kterou jsem zapomněl. Ta je ve Švýcarsku registrovaná. To je Exrates, která má objem obchodování asi také kolem 400 milionů dolarů denně.“

Na jaké technologii je Platon Coin založený?
„Naše mince jsou založeny smartkontraktem takzvaným protokolem ERC-20 a fungujeme na Etherea blockchainu. To znamená, že naše transakce se ověřují těžbou etherea.“

Jaký je zájem o vaše mince?
„Ta otázka má dvě roviny. První rovina je, že máme nějaký vlastní obchodní tým, který prodává privátně, protože máme na private sale určený počet mincí k masovému využití. Tento počet odpovídá 61 procentům. Poté máme určitý počet pro tým a pro advisory, to je cca tuším tři nebo pět procent, poté máme určitý počet coinů na marketing, to je také tři nebo pět procent a pak je 15 procent takzvaný private sale. To je lidé, kteří na základě našich kontaktů, vazeb nebo doporučení si kupují určité množství maximálně do té výše patnácti procent z toho celkového objemu. Co se týče zájmu, tak určitými formami jsme docílili toho, že kdy za dva a půl roku, kdy prodáváme naše mince, tak doufám, že tento rok docílíme hranice dvou milionů euro, které jsme načerpali tím způsobem prodeje těm privátním klientům. “

Jako společnost jste dosáhli několika úspěchů. O co se jedná?
„My jsme tento rok dostali dvě ocenění. První ocenění jsme dostali od CIO Application, což je americký internetový časopis, který je situovaný v Silicon Valley a který se zabývá technologiemi ve všech oblastech. Pro jednotlivé oblasti pak vybírá ty nejlepší firmy, které jsou volené lidmi, kteří sedí na boardu tohoto časopisu. V rámci CIO Applications jsme získali dvě ocenění. Jedno je v rámci Evropy, jako firma, která je nejlepší blockchainový poskytovatel služeb na blockchainu v rámci Evropy. Druhé ocenění, které jsme získali, je firma roku v té oblasti kryptoměn nebo blockchainu. Druhou cenu, kterou jsme dostali bylo na Finance World Expo v Zugu a vyhráli jsme ocenění za nejlepší fintech produkt.“

Co byste doporučil začínajícím podnikatelům, aby dosáhli úspěchů?
„Oni to říkají všichni, mně to přijde jako určité klišé, ale je to velice podstatné a je to nevzdávat se. To znamená, že může být hrozně moc překážek, které mohou začínat na osobní rovině, v rodině, kde vám lidi budou říkat, že to nemá smysl, nedotáhnete to daleko nebo nebudete úspěšní. Určitě bych doporučil nikoho neposlouchat, jít si vlastní cestou a potom to může pokračovat po nějaké byznys rovině, kde může být velice náročné dosáhnout nějakých partnerství nebo úrovně, kde vy si třeba řeknete, teď dám příklad třeba z IT branže, že Amazon je příliš velká firma, tak proč by s vámi spolupracovala. Tak bych určitě doporučil kdekoli nabrat sebedůvěru, nevzdávat se a věřit si v tom, že v podstatě můžete dosáhnout čehokoli ve svém životě. Jenom si to musíte dostatečně přát a jít za tím.“

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.