Vyberte možnost Stránka

Česko má jeden z nejmenších podílů žen v IT

Česko má jeden z nejmenších podílů žen v IT

Česko má jeden z nejmenších podílů žen v IT (11 %). Ve Spojených státech jsou zastoupeny čtvrtinou a ve Velké Británii 20 procenty. Větší zastoupení je i na východě Evropy. IT nyní rozhodně pouze mužskou doménou. Dokazují to například programátorské kurzy Coding Bootcamp Praha. Do toho posledního se přihlásilo 50 % žen.


IT je jedním z nejrychleji se rozvíjejících odvětví s dlouhotrvajícím nedostatkem kvalitních pracovníků. Zajímavou strategií může být zacílení právě na ženy.

Dle průzkumu nového IT jobportálu No Fluff Jobs je nejčastějším důvodem (32 %), proč ženy do IT nevstupují, zkrátka fakt, že neví, jak by měly s tímto oborem začít.

„Naši absolventi nám říkají, že kdyby jim matematika byla přiblížena na reálných příkladech, což se dá krásně dělat ve spojení s IT. V kritickém věku, kdy se rozhodovali pro další studium, rozhodli by se pro technický obor,“ uvádí další z důvodů zakladatelka Coding Bootcamp Praha Jana Večerková.

Dívky, které obor vystudují, nakonec zvolí jiný. To je ovšem škoda. IT má totiž budoucnost a těší se velkému rozmachu. Navíc zpravidla v tomto oboru není problém s prací na home office, což mohou využívat i maminky na rodičovské dovolené. Nemluvě o nadstandardních příjmech.


V čem jsou ženy lepší než muži?

Ve srovnání s muži jsou ženy mnohem pečlivější. Například ženy programátorky, analytičky a testerky jsou vnímané jako preciznější a spolehlivější. A jak jsou na tom ženy manažerky? Jsou to prý často bojovnice.

„Jako v každém oboru je samozřejmě možné se setkat s různými typy lidí. Všeobecně se v této oblasti hodnotí výsledky. Ženy, které obor baví a chtějí se v něm zlepšovat, si tuto kariéru nemohou vynachválit,“ říká Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.

Možná, že jsou někdy při obchodních vyjednáváních méně tvrdé, ale umějí lépe pracovat s kompromisy, udržovat vztahy a zvládat multitasking.


Přístup svobodné firmy

Oborem, kde mohou ženy najít uplatnění, je například webová firma, která je hodně o programování a kódování. Navíc, když vyznává přístup takzvané svobodné firmy. Zaměstnanci nechodí do práce jen s tím, aby si odpracovali to, co musí a šli domů.

„Například jsme zvýšili počet home office z jednoho dne na tři dny v týdnu,” říká Pink Leader a jednatel webové a grafické agentury Jakub Michl, Beneš & Michl www.benes-michl.cz.

Jak tedy přilákat více žen do IT?

Pomohlo by autoritativní stanovení poměrů mužů a žen v IT, tzv. kvóty? Nebylo by bylo přínosnější nechat věcem volný průběh?

Dívky jsou stejně inteligentní jako chlapci a zdaleka ne všechny tíhnou k panenkám.

Začněme úplně od začátku a nechme je, ať si svoji cestu vyberou samy.

Také by vás mohlo zajímat:

Super Bowl je ve sledovanosti proti fotbalovému mistrovství světa trpaslík

Zdroj: Coding Bootcamp Praha

O autorovi