Česká republika loni zaznamenala nejvíce úmrtí ve své samostatné historii od roku 1993. Počet zemřelých dosáhnul v roce 2020 celkově 129,3 tisíce lidí. Více o tom ve svém komentáři referuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


„Meziročně zemřelo o patnáct procent lidí více. Zvláště závažná byla nad úmrtnost na přelomu měsíců října a listopadu 2020, ovšem negativně se do statistiky úmrtnosti zapsalo celé loňské poslední čtvrtletí. Důvodem je pochopitelně podzimní vlna pandemie onemocnění covid-19,“ řekl Kovanda.  

Množství zemřelých loni výrazně překonal počet narozených dětí. Na život přišlo 110,2 tisíc dětí. Přirozenou měnou tak v Česku ubylo 19,1 tisíce lidí. Česko tak podle Kovandy zrychlilo ve velkém tempo svého vymírání.

„To proto, že v roce 2019 ubylo přirozenou měnou pouze 0,1 tisíce osob. Tak rychle jako loni, tedy tempem kolem 20 tisíc osob ročně, vymíralo Česko naposledy v polovině 90. let minulého století,“ říká Kovanda.

Co ovlivnilo pokles obyvatel v devadesátkách?

Velké množství úmrtí v devadesátých letech způsobil dramatický pokles počtu narozených dětí. Ten souvisel s porevolučním rozšířením možností uplatnění mladých žen.

„Počet obyvatel ČR se navzdory zrychlenému tempu vymírání loni zvýšil. To však čistě jen z důvodu přistěhování ze zahraničí. I počet imigrujících osob se ovšem snížil. Saldo zahraniční migrace kleslo meziročně o 39 procent,“ uvádí Kovanda.

Pokles způsobily opět dopady koronavirové pandemie a opatření, které se snaží proti ní bojovat. V tomto důsledku dochází ke snižování mobility, omezování dopravy a cílené snižování propustnosti hranic.

Rekordní rok z hlediska sňatků

Sňatky hrály v loňském roce prim. V březnu bylo například uzavřeno nejméně sňatků v historii českých zemí od roku 1918.

„Za celý březen 2020 bylo uzavřeno méně sňatků, ani ne 700, než během jediného dne, 7. července 2007, který naopak představuje vzhledem k atraktivitě data den s nejvyšším počet uzavřených sňatků v novodobé historii ČR,“ dodává Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy