Vyberte možnost Stránka

Česko loni zaznamenalo rekordní počet úmrtí

Česko loni zaznamenalo rekordní počet úmrtí

Česká republika loni zaznamenala nejvíce úmrtí ve své samostatné historii od roku 1993. Počet zemřelých dosáhnul v roce 2020 celkově 129,3 tisíce lidí. Více o tom ve svém komentáři referuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


„Meziročně zemřelo o patnáct procent lidí více. Zvláště závažná byla nad úmrtnost na přelomu měsíců října a listopadu 2020, ovšem negativně se do statistiky úmrtnosti zapsalo celé loňské poslední čtvrtletí. Důvodem je pochopitelně podzimní vlna pandemie onemocnění covid-19,“ řekl Kovanda.  

Množství zemřelých loni výrazně překonal počet narozených dětí. Na život přišlo 110,2 tisíc dětí. Přirozenou měnou tak v Česku ubylo 19,1 tisíce lidí. Česko tak podle Kovandy zrychlilo ve velkém tempo svého vymírání.

„To proto, že v roce 2019 ubylo přirozenou měnou pouze 0,1 tisíce osob. Tak rychle jako loni, tedy tempem kolem 20 tisíc osob ročně, vymíralo Česko naposledy v polovině 90. let minulého století,“ říká Kovanda.

Co ovlivnilo pokles obyvatel v devadesátkách?

Velké množství úmrtí v devadesátých letech způsobil dramatický pokles počtu narozených dětí. Ten souvisel s porevolučním rozšířením možností uplatnění mladých žen.

„Počet obyvatel ČR se navzdory zrychlenému tempu vymírání loni zvýšil. To však čistě jen z důvodu přistěhování ze zahraničí. I počet imigrujících osob se ovšem snížil. Saldo zahraniční migrace kleslo meziročně o 39 procent,“ uvádí Kovanda.

Pokles způsobily opět dopady koronavirové pandemie a opatření, které se snaží proti ní bojovat. V tomto důsledku dochází ke snižování mobility, omezování dopravy a cílené snižování propustnosti hranic.

Rekordní rok z hlediska sňatků

Sňatky hrály v loňském roce prim. V březnu bylo například uzavřeno nejméně sňatků v historii českých zemí od roku 1918.

„Za celý březen 2020 bylo uzavřeno méně sňatků, ani ne 700, než během jediného dne, 7. července 2007, který naopak představuje vzhledem k atraktivitě data den s nejvyšším počet uzavřených sňatků v novodobé historii ČR,“ dodává Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi