Vyberte možnost Stránka

České firmy dodávaly ve velkém ochranné pomůcky i v dubnu

České firmy dodávaly ve velkém ochranné pomůcky i v dubnu

České firmy dodávaly ochranné pomůcky ve všech regionech i v dubnu. Distribuovaly je cíleně nejvíce ohroženým skupinám, ale i navzájem sobě samotným. Nejčastěji jde o ochranné pomůcky – především roušky. Společnosti nabízejí ale i jiné způsoby pomoci. jde o využívání možností jejich vozových parků k distribuci pomoci. Další zase podávají pomocnou ruku iniciativám, aby jim tak odlehčily. Například tak perou nebo dezinfikují ušité roušky.

 

I přes uvolňování přijatých nouzových opatření firmy v pomoci v nouzovém stavu nepolevují. Příkladnou společností je například výrobce mléčných výrobků Hollandia. Ten daroval již tisíc chirurgických roušek Fondu ohrožených dětí Klokánek.

„Snažili jsme se už na začátku dubna alokovat co největší objem chirurgických roušek. Povinnost nosit ochranu nosu a úst bude v Česku v různých formách platit asi ještě dlouho. Chceme touto cestou proto pomoci dětem, které dříve v životě neměly takové štěstí, i jejich ošetřovatelkám,“ uvedl marketingový manažer Hollandie Jan Škoda.

Tato firma již za pořízené ochranné prostředky uvolnila kolem půl milionu korun. Během předchozích dnů navíc odeslala roušky i členům svého věrnostního klubu v Česku, o čemž jsme referovali již v minulosti. V tomto případě šlo o téměř 20 tisíc lidí.

„Chtěli jsme našim zákazníkům nejen pomoci, ale také poděkovat za to, že se díky jejich velkému zájmu o naše výrobky koronavirová krize Hollandie výrazněji nedotkla,“ doplnil Jan Škoda.

 

Klokánek roušky využije pro zaměstnance ale i děti

Darované roušky naleznou u Klokánka uplatnění mezi zaměstnanci. Především budou ale sloužit dětem umístěným v jeho zařízeních. Pomocnou ruku v tomto směru podal i Fond ohrožených dětí. Ve chvílích nouzového stavu se o děti stará ve větší míře, že za běžných okolností.

„Některé nově přijaté proto musíme převážet do jiných regionů, kde je místo. Práce je nyní více riziková, protože si nemůžeme být jistí, zda děti, které přijímáme například z ulice, přišly do kontaktu s nemocí covid-19. Některá zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc na to zareagovala tak, že přestala děti v nouzi přijímat, my tak ovšem nečiníme. Dětem v Klokánkách pomáháme ve dne v noci, za všech okolností,“ uvedla předsedkyně Fondu ohrožených dětí Klokánek Hanka Kupková.

Právě pomoc od těch, kteří ji zároveň vzhledem k množství ochranných pomůcek také potřebovali, je typická i pro další regiony v Česku. Příkladem je obchodní družstvo TempoJeho prodavačky a další zaměstnanci působí již několik týdnů v Moravskoslezském a Olomouckém kraji v první linii.

„Na možný nedostatek roušek pro naše zaměstnance jsme reagovali poměrně rychle. Jakmile jsme měli zásoby ochranných prostředků pokryté, poskytli jsme asi 1500 dalších jako dar lékařům z různých oborů v našem regionu, kteří mají ve své kartotéce větší část našich zaměstnanců. V místech, kde působíme, jsme také nabízeli seniorům možnost dodávek nákupu až do místa bydliště, velký zájem jsme nicméně neregistrovali,“ uvedl předseda družstva Jan Sůra.

 

Důležitá není pouze výroba, klíčová je distribuce 

Pomáhající začali následně zaznamenávat podporu i v dalších městech. V jihomoravské metropoli rychle vznikla iniciativa Šijeme roušky v Brně, konkrétně v Divadle Husa na provázku. Tady se šijí ochranné prostředky pro zdravotníky, sociální pracovníky a pečovatele. Roušky bylo zapotřebí vyvařovat a dezinfikovat. Tento projekt se tak spojil s brněnskou prádelnou a čistírnou oděvů.

„Využili jsme volné kapacity našich prádelen a čistíren, které v důsledku pandemie přišly o zhruba 70 procent zakázek. Od 23. března desinfekčně pereme roušky pro iniciativu #šijemeroušky – samozřejmě zdarma. Chtěli jsme nějakým způsobem přispět k řešení krize s ochrannými prostředky. Roušek jsme doteď zpracovali asi 35 tisíc kusů,“ uvedl majitel čistíren Arbela Prokop Drášil.

Výroba a zajištění ochranných pomůcek nejsou hlavním faktorem. Důležitou věc sehrává i efektivní distribuce.

„Na přelomu března a dubna jsme měli k dispozici poměrně široký vozový park. Spojili jsme se proto s výrobci ochranných štítů a pomůcky rozváželi do pěti jihomoravských nemocnic. Neurologickému oddělení v břeclavské nemocnici jsme pak věnovali 1000 roušek a 150 respirátorů. Ochrannými pomůckami jsme se snažili zásobovat i čerpací stanice a trafiky ve svém okolí,“ sdělil jednatel společnosti Lomax Luboš Dufek, která má svoji centrálu v Jihomoravském kraji.

Kromě toho pak na začátku dubna věnovala firma i tisícovku respirátorů krajské síti stomatologických center, která se do té doby potýkala s akutním nedostatkem ochranných pomůcek.

 

Pomocnou ruku podala i mladoboleslavská Škoda Auto

Solidaritu projevila i ve Středočeském kraji mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Ta uvolnila 1 milion korun městu Mladá Boleslav. Další milion dostalo Mnichovo Hradiště. Automobilka také uvolnila přes 100 vozidel zdravotníkům, pomoc potřebným nebo na rozvoz zdravotnického materiálu a jídla. Jedná se konkrétně o prezentační vozy automobilky a flotily sdílených služeb HoppyGo a Uniqway. O posledním jmenovaném projektu jsme referovali ZDE.

Pomoc neposkytovaly ale výhradně velké firmy. Zapojily se i některé e-shopy, které si všimly skutečnosti, že trh není tak napjatý jako na začátku vyhlášení nouzového stavu.

„Máme objednáno dva tisíce roušek z Číny, které rozdáme sociálním službám v Pardubickém kraji, zejména pak v okolí Chrudimi. Distribuci bychom chtěli zahájit na začátku května,“ uvedl ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz Radim Tlapák.

K šití roušek ve velkém přispívá i vietnamská komunita napříč celou Českou republikou. My jsme zpovídali zástupce z Mladé Boleslavi. Příspěvek naleznete ZDE.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Realitní investoři si velký zájem o Česko udrží i přes koronavirus

Škoda Auto obnovuje v ČR výrobu, platí specifická opatření

Firmy neumí na úkor produktivity efektivně využívat svá data

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi