Vyberte možnost Stránka

Česká ekonomika je nejinovativnější ze zemí V4

Česká ekonomika je nejinovativnější ze zemí V4

Česká republika si po šesti letech polepšila v mezinárodním žebříčku inovativnosti. Každý rok jej sestavuje agentura Bloomberg. Po šesti letech se stala nejinovativnější ekonomikou Visegrádské skupiny. S ohledem na celkové umístění žebříčku Bloomberg Innovation Index Česko obdrželo 70 bodů a umístilo se tak na 24. místě. Oproti minulému roku se tak posunula o jednu příčku, když se dostalo před Polsko. Více informací ve svém komentáři píše už hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

Česku se podařilo stát se nejinovativnější ekonomikou pouze jednou a to v roce 2014. Bloomberg žebříček sestavuje od roku 2013.

Za Českou republikou se letos umístily například Nový Zéland, Španělsko, Portugalsko, Lucembursko, Hongkong nebo Estonsko.

S ohledem na země bývalého východního bloku se podařilo předčít Česko pouze Slovinsku. To letos zaznamenalo nejvýznamější růst ze všech zemí v první šedesátce. Dostalo se tak vpřed o deset míst, z loňského 31. na 21. místo.

“Celkově lze umístění Česka hodnotit příznivě. Pozitivní je i trend posledních tří let, kdy dochází ke zlepšování celkového skóre tuzemské inovativnosti. V patentové aktivitě je Česko dokonce sedmé na světě. Naopak jej dolů stahuje zejména nízké zastoupení hi-tech průmyslových odvětví. Zde je stále patrné, že český průmysl je až příliš orientovaný na výrobou s poměrně nízkou přidanou hodnotou,” řekl Lukáš Kovanda.

vývoj v4

Zdroj: Lukáš Kovanda

Nejinovativnější ekonomikou světa je Německo

Inovace v kontextu mezinárodního srovnání především v oblasti environmentálních opatření se bude probírat v úterý 21. ledna na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Mezi účastníky budou figurovat i americký prezident Donald Trump, německá kanceléřka Angela Merkelová nebo švédská aktivistka Greta Thunbergová. Český předseda vlády Andrej Babiš se nezúčastní.

“Kancléřka Merkelová se bude moci v rámci fóra pochlubit tím, že právě Německo je podle letošního žebříčku Bloomberg Innovation Index vůbec nejinovativnější ekonomikou světa. Po šesti letech nepřetržité vlády Jižní Koreje je tak na špici nejsinější evropská ekonomika,” dodal Kovanda.

 

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy, Tývka.cz

 

 

 

 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.