Vyberte možnost Stránka

Češi za vánoční stromky utratí 850 mil. Kč, stát vybere na DPH 111 mil. Kč

Češi za vánoční stromky utratí 850 mil. Kč, stát vybere na DPH 111 mil. Kč

Češi v letošním roce za vánoční stromky dohromady utratí okolo 850 milionů korun. Stát tak z prodeje vánočních stromků a příslušného DPH letos vybere podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy zhruba 111 milionů korun.


„Sumu 707 milionů korun dají Češi za nejoblíbenější jedle, které jsou ovšem často, až z 80 procent, ze zahraničí, hlavně z Dánska, resp. z Polska. Oblíbené jsou jedle hlavně proto, že neopadávají,“ říká Lukáš Kovanda.

Celkem 88 milionů Češi letos vynaloží na smrky pichlavé a 55 milionů korun za další druhy smrků a za borovice. S ohledem na smrky a borovice jde o téměř stoprocentní šanci, že jsou právě z České republiky.

„V Česku se každoročně prodá 1,2 až 1,3 milionu vánočních stromků, nejinak tomu bude letos. Pandemie koronaviru sice mění časování nákupu, takže lidé letos nakupují v nezvykle velkém množství hned zkraje adventu, avšak celkově by prodané množství stromků nemělo vybočovat z dlouhodobého průměru,“ uvádí Kovanda.

Mímo maloobchodní síť si Češi pořídí až 250 tisíc stromků

Koronavirus nekoronavirus vánoční stromek si lidé i navzdory nepříznivé situaci zakoupí. Starší lidé se mohou živého vánočního stromečku dočkat od svých vnoučat nebo dětí.

„Stromeček si zakoupí necelá třetina tuzemských domácností. Část domácností má však umělý stromeček, který preferuje zhruba patnáct procent Čechů, a některé z domácností získávají stromeček mimo maloobchodní síť, například ve vlastním lese nebo z náletu,“ sdělil Kovanda.

Mimo maloobchodní síť Češi podle Luáše Kovandy každoročně pořídí 200 až 250 tisíc stromečků.


Stromeček si zakoupí necelá třetina tuzemských domácností. Část domácností má však umělý stromeček, který preferuje zhruba patnáct procent Čechů

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

Češi budou více šetřit

Cena vánočních stromků se během posledních několika let téměř nezměnila. Výjimkou jsou pouze vysoké stromy.

„Letošek nebude výjimkou, takže ceny letos budou srovnatelné třeba s rokem 2015, kdy se pohybovaly od 300 do 1300 korun. Češi jsou ale díky postupnému růstu své kupní síly ochotni utrácet více za dražší varianty vánočního stromku, například za vyšší jedli,“ uvedl Kovanda.

Letošní Vánoce se situace kvůli obavám ze zhoršení finanční situace v příštím roce ruku v ruce se strachem z propouštění změní. Lidé tak dají přednost levnějším stromkům.

Jedle kavkazské letos vyjdou v ČR na 550 až 900 korun, smrk pichlavý na 400 až 500 korun, smrk ztepilý na 300 až 400 korun a borovice budou stát od 400 do 550 korun,“ ukončuje Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Finská firma představila rukavice eliminující 99 % bakterii

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi