Vyberte možnost Stránka

Češi se rekordně zadlužují na hypotékách

Češi se rekordně zadlužují na hypotékách

Češi se v době koronavirové rekordně zadlužují na hypotékách. Úrok na nich totiž klesá hlouběji pod dvě procenta. Slovensko je má na druhé straně stále levnější. Více o tom ve svém komentáři hovoří hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


Koronavirus sráží úroky na hypotékách. Ty tak byly loni v prosinci nejlevnější od března 2017. Jejich průměrná úroková míra spadla hlouběji pod úroveň dvou procent, konkrétně na hodnotu 1,96 procenta, jak vyplývá z dnes zveřejněných údajů Fincentrum Hypoindex,“ řekl Kovanda.

České hypotéky jsou v porovnání s evropskými spíše dražší. Průměrná sazba hypoték dosahovala v eurozóně v listopadu dle údajů Evropské centrální banky jen 1,36 procenta. Slovenské hypotéky byly loni v listopadu v průměru za 1,05 procenta.

„To, že koronavirová krize hypotéky zlevní, se víceméně čekalo. Mnohem překvapivější je obrovská chuť Čechů se v takto ekonomicky náročné době zadlužovat, leckdy na desítky let. Právě hypotéky totiž pro mnohé znamenají zadlužení na podstatnou část života,“ sdělil Kovanda.

Češi se v koronavirové době, která je značně nejistá, zadlužují v historicky rekordní míře.

Pokoření rekordní úrovně z roku 2016?

„Loni tak bankéři poskytli lidem v ČR historicky rekordní objem hypoték, a sice za více než 254 miliard korun. V dosud rekordním roce 2016 poskytli hypotéky za necelých 226 miliard korun. Bankéřům rvou hypotéky z rukou, a ti si je spokojeně mnou. Jenom v prosinci 2020 poskytli hypotéky za zhruba 29,5 miliardy. V celé historii poskytování hypoték v ČR, tedy od poloviny 90. let minulého století, existuje jen jeden jediný ještě úspěšnější měsíc, co se objemu poskytnutých hypoték týče,“ uvedl Kovanda.

„Jedná se o listopad 2016, kdy tuzemské banky poskytly hypotéky za přibližně 29,7 miliardy korun. To byl však výjimečný měsíc, jelikož 1. prosince 2016 nabýval účinnosti nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten zaváděl levnější možnost předčasného splacení hypotéky, na což banky v rámci kompenzace reagovaly zdražením hypoték,“ informuje Kovanda.

Podle Kovandy doba koronavirového zlevňování hypoték v prosinci skončila. Není možné, tak počítat s tím, že průměrná sazba hypoték bude ještě výrazně klesat. Pravděpodobně se tak už ani nedostanou na rekordně levnou úroveň z listopadu 2016.

Také by vás mohlo zajímat:

Čínská ekonomika se vrácí k předcovidovému růstu

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi