Vyberte možnost Stránka

Centrum na podporu integrace cizinců je stále v provozu

Centrum na podporu integrace cizinců je stále v provozu

Centrum na podporu integrace cizinců je v provozu i přes šíření koronaviru. Funguje sice v omezeném režimu, ale pro cizince je i nadále k dispozici.

 

Jana Súkeníková, vedoucí Centra na podporu integrace cizinců MB

Jana Súkeníková - vedoucí CPIC MB

 

Komunikujete nějakým způsobem s místními firmami, které cizince zaměstnávají? 

„Ano, komunikujeme s místními firmami a agenturami práce – většinou po e-mailu nebo po telefonu a připravujeme pro ně informační leták.“

 

Jaká doporučení byste zaměstnavatelům dala?

„V této době je především důležité to, aby zaměstnavatelé dávali rady zaměstnancům, aby se neshlukovali, aby opravdu netvořili velké skupiny a snažili se eliminovat jakýkoli kontakt mezi sebou.“

 

Co je aktuálně vaší náplní práce?

„Aktuálně se snažíme získávat nejčerstvější informace, posíláme je tlumočníkům, aby nám je přeložili, abychom je mohli poslat klientům potažmo firmám nebo městu. Spolupracujeme s Komisí pro integraci etnik a národnostních menšin. Ta spolupracuje s vietnamskou komunitou. Díky vietnamské komunitě máme k dispozici roušky, které nadále distribuujeme dál tam, kde je potřeba.“

 

Pokud by se chtěla do podobné iniciativy zapojit i jiná menšina, podpoříte ji nějakým způsobem?

„Určitě, tato aktivita vítaná a velice rádi bychom zprostředkovali roušky všem.“


 

Centrum na podporu integrace cizinců rádí jak vycestovat z ČR

Martina Klaus Knoblochová, sociální pracovnice

Martina Knobloch Klaousová - sociální pracovnice CPIC MB

 

Jaká pravidla platí pro cizince v případě, pokud chtějí vycestovat domů?

Cizinci mohou v toto chvíli odjet domů, ať jsou tady na jakémkoli pobytu. Mohou opustit Českou republiku ať do bezpečné země nebo do rizikové. V tuto chvíli nemůžeme říct, kdy se budou moci vrátit.“

 

 

Jak by se měl cizinec v této situaci chovat a na jaká místa by se měl popřípadě obrátit?

„Cizinec by měl dodržovat všechna pravidla, která jsou nařízena v České republice. Snažíme se všechny informovat. Pokud by potřeboval další informace, určitě je nalezne na webu ministerstva vnitra České republiky i v jazykových mutacích a na webech integrační centra, což jsou vlastně naše internetové stránky.“

 

Jak v tuto dobu funguje váš provoz?

„Dodržujeme úřední dobu, nicméně klienti nás nemohou navštívit osobně, jsme na telefonu, jsme na mailu, mohou nás kontaktovat přes facebookové stránky, jsme stále k dispozici.“

 

CPIC telefon e-mail FB
Středočeský kraj        
  Mladá Boleslav +420 311 584 406 icmladaboleslav@suz.cz ZDE
  Kladno +420 325 630 546 ickladno@suz.cz ZDE
  Benešov +420 326 905 279 icbenesov@suz.cz ZDE
  Příbram +420 326 905 249 icpribram@suz.cz ZDE
  Kutná Hora +420 326 905 408 ickutnahora@suz.cz ZDE
Karlovarský kraj   +420 353 892 559 ickarlovyvary@suz.cz ZDE
Plzeňský kraj   +420 377 223 157 icplzen@suz.cz ZDE
Liberecký kraj   +420 482 313 064 icliberec@suz.cz ZDE
Jihočeský kraj   + 420 387 202 508 icceskebudejovice@suz.cz ZDE
Pardubický kraj   +420 466 989 228 icpardubice@suz.cz ZDE
Kraj Vysočina   + 420 567 212 257 icjihlava@suz.cz ZDE
Moravskoslezský kraj   +420 596 112 626 icostrava@suz.cz ZDE
Olomoucký kraj   +420 585 204 686 icolomouc@suz.cz ZDE
Zlínský kraj   +420 577 018 651 iczlin@suz.cz ZDE

 

Roušky šijí i sociální pracovnice

Kateřina Halamová, sociální pracovnice 

Kateřina Halamová - sociální pracovnice CPIC MB

 

Stejně jako mnoho lidí v České republice tak i vy, šijete roušky. Co to obnáší a kde berete inspiraci k výrobě?

„Inspirace je touto dobou opravdu spousta, protože jak na Facebooku, tak i na různých rukodělných webech se dá najít opravdu spousta návodů, jak si doma vyrobit nebo ušít roušku. Inspiraci tak čerpám především tam. Ušít jednu roušku trvá, řekněme patnáct minut. Čerpám zatím z látek, které se my doma nakupily během toho, co šiji, protože je to můj koníček. Tak jsem rozhodla do toho zapojit také a využít to nějak smysluplně.“

 

Co se týče galanterií jsou v nich stále látky k dispozici?

„S tímto zkušenost nemám, ale pokud vím, tak stále lze nakoupit materiál na internetu přes e-shopy, s kamennými galanteriemi nemám bohužel zkušenost.“

 

Jaký je o vaše roušky zájem?

„Zájem je opravdu velký, musím říct, že nestíhám pokrýt ani svoji rodinu a blízké přátele, protože roušku by chtěl opravdu v tuto chvíli každý nejlépe i ve větším množství, protože jedna rouška na osobu v podstatě nestačí. Děláme tak, co můžeme a je nás víc, takže doufám, že se o to nějak podělíme.“

 

Roušky jste přivezla i svým kolegyním.

„Snažím se je poskytnout prostě lidem, se kterými přicházím opravdu do kontaktu, to nějak pokrýt. Uvidíme jak dlouho budou materiál a síly stačit.“

 

Nemůžeme zapomínat na další důležité informaci. Pokud se cizinci chtějí vrátit do země svého původu, tak musí prvně navštívit zastupitelský úřad v Praze. Pro lidi z Ukrajiny, kteří se chtějí vrátit domů, je připraven vlak z Prahy, který míří přes Ostravu a Polsko. Jeho kapacita je až 1000 osob. Přepravu je nutné si zarezervovat a domluvit na ambasádě. Konkrétně je zapotřebí vyplnit formulář, jeho odkaz naleznete na našich internetových stránkách ZDE. Na ambasádu se mohou obracet i lidé ze vzdálenějších zemí původu. Jde především o asijské a africké státy. Pro tyto případy budou vypravena speciální letadla. Doporučujeme sledovat portál Skyup.aero, kde jsou informace o aktuálních letech. Webové stránky jsou v ukrajinštině, ruštině, španělštině, italštině a angličtině. 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Kosmonosy přivítaly Festival kultur, menšiny představily svůj národ

Ukrajinská menšina v MB slavila Den matek, mohli přijít i Češi

 

Zdroj:  Tývka.cz 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.