Vyberte možnost Stránka

Cena kryptoměn a technologických akcií je vyrovnaná jak nikdy

Cena kryptoměn a technologických akcií je vyrovnaná jak nikdy

Cena bitcoinu se nebývale propadá. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa zlevnila pod úroveň 34 tisíc dolarů. To znamená, že už stojí ani ne polovinu toho, co loni v listopadu, kdy vykázala svoji dosud rekordní cenu, necelých 69 tisíc dolarů. Více ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


„Společně s bitcoinem se propadají také další kryptoměny, včetně druhého nejrozšířenějšího etheru. Jde především o důsledek měnové politiky americké centrální banky. Ta už do prosince signalizuje stále zřetelněji, že svoji extrémně expanzivní měnovou politiku bude omezovat vydatněji a rychleji, než se dosud myslelo. To je špatná zpráva pro rizikovější aktiva, včetně řady technologických akcií nebo právě kryptoměn,“ říká Kovanda.

Technologické akcie podle Kovandy představují větší riziko, protože v řadě případů nenesou žádný zisk. Investoři tím pádem do těchto akcií investují z důvodu budoucích zisků. Výraznější inflace ale dle Kovandy vidinu zisků oddaluje.

Bitcoinoví maximalisté zůstávají

„Korelace cenového vývoje bitcoinu a amerických technologických akcií je momentálně na dějinném maximu . To znamená, že cena bitcoinu a daných akcií se nikdy v historii nevyvíjela v tak těsném sepětí jako právě teď. S růstem popularity bitcoinu do něj totiž zejména v posledních několika letech naskočila celá řada investorů, kteří jej vnímají jen jako další technologické aktivum. Investice do něj je pro ně způsobem, jak diverzifikovat své portfolio technologických akcií, tedy jak se své peníze rozložit mezi ještě více technologických investic. Vidí v něm alternativu Tesly spíše než alternativu dolaru nebo eura,“ uvádí Kovanda.

Podle Kovandy se tak akcionáři zbavují technologických akcií i kryptoměn.

„Bitcoinů se ovšem zbavují spíše jen ti z investorů do něj, pro něž je jen další Teslou. Nikoli ti, kteří vnitřní hodnotu bitcoinu spatřují v tom, že představuje alternativu vůči konvenčním měnám typu dolaru. Tito takzvaní bitcoinoví maximalisté nechávají své prostředky nadále v bitcoinu, nadále tedy hodlují, případně i nakupují pokles, protože pro ně bitcoin představuje vstupenku do vznikajícího alternativního globálního finančního ekosystému. Je tedy pro ně něčím mnohem více než jen další Teslou,“ myslí si Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Jak získat víc zákazníků pomocí videa?

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi