Vyberte možnost Stránka

BMW zprovoznilo supermoderní výzkumné centrum FIZ Nord

BMW zprovoznilo supermoderní výzkumné centrum FIZ Nord

BMW Group zprovoznila výzkumné a vývojové centrum FIZ Nord. Architektonicky působivý komplex budov vytváří z úspěšně expandujícího mnichovského výzkumného a vývojového centra společností jednu z největších lokací svého druhu v Evropě. Současně ukazuje celosvětovou kompetenci Německa v oblasti výzkumu a vývoje. Projektová budova FIZ Nord je milníkem v dlouhodobém programu „FIZ Future“, do nějž společnost již investovala přibližně jednu miliardu eur.

 

Profesor Reimund Neugebauer, President Fraunhofer-Gesellschaft, Primátor Mnichova Dieter Reiter, Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG, Frank Weber, člen představenstva odpovědný za vývoj, Ilka Horstmeier, členka představenstva odpovědná za oblast lidských zdrojů, a Manfred Schoch, předseda odborové organizace BMW AG v pátek společně v první z celkem 100 ultramoderních testovacích stolic oficiálně otevřeli tuto progresivní budovu.

Specialisté nyní vyvíjejí hardware a software pro budoucí generace vozu BMW Group na celkové ploše cca 150 000 m2. To odpovídá cca polovině Oktoberfest arény v Mnichově. Na výstavbě se podílelo až to 120 projektových inženýrů a více než 1100 dělníků.

Kromě enormních rozměrů se řešení budov vyznačuje také použitím nejmodernějších technologií: projektoví specialisté používali například metody virtuální simulace, například pro vítr a současně také výpočetní techniku pro validaci inovativní konstrukce budovy.

 

Chytrá budova s digitální obsluhou

Komplex byl navržen jako propojené chytré budovy s možností digitální obsluhy, což přináší větší energetickou hospodárnost a zejména fakt, že každý konstrukční proces mohl být postupně digitalizován.

„V centru FIZ v Mnichově každým dnem pracujeme na budoucnosti automobilů. Je to místo, kde vyvíjíme technologie, které budou utvářet mobilitu zítřka a zajistí našim prémiovým automobilům udržitelnou radost,“ řekl předseda představenstva BMW AG Oliver Zipse.

„S otevřením centra FIZ Nord činíme další velký krok v našem transformačním procesu: připravujeme se na výzkum a vývoj v budoucnosti. A tak bude digitální, plně propojená a ještě rychlejší než dříve, takže umožní ještě dříve přinášet technologie budoucnosti do sériové produkce. To posílí naši pozici jako technologické společnosti a současně zesílí pozici Německa jako lokace špičkového výzkumu a vývoje,“ uvedl Zipse.

Výzkumné a vývojové centrum FIZ v Mnichově ztělesňuje transformaci vývoje BMW Group v automobilovém segmentu jako žádná jiná budova. FIZ nyní poskytuje základ pro nové priority výzkumu a vývoje v oblasti elektrifikace, digitalizace a zvyšování konektivity vozidel.

 

Přes 20 000 serverů a kapacita přes 90 petabajtů úložiště

BMW Group, jako společnost pracující s velkými objemy dat plánuje BMW Group obrovské kapacity pro zpracování dat – komplex FIZ má přes 20 000 serverů a kapacitu přes 90 petabajtů úložiště, což odpovídá objemu dat 24 miliard fotografií po 4 MB. Denní výměna dat z a do mnichovského centra FIZ činí 115 terabajtů, a to bez datového centra pro autonomní řízení v Unterschleißheimu, které bylo postaveno speciálně pro tento účel.

Ve FIZ Nord budou poprvé všichni vývojáři hnacích ústrojí spolupracovat pod jednou střechou, a to bez ohledu na to, zda pracují na ultramoderních a účinných zážehových motorech nebo vyvíjejí nejnovější generace elektrických pohonů. Tím je zajištěna intenzivní kolegiální výměna informací, a tím i přenos znalostí mezi různými technologiemi. Tímto způsobem vytváří BMW Group důležitý základ pro rozvoj dovedností svých zaměstnanců, kteří zde pracují.

Kromě vývoje systémů pohonu se centrum FIZ Nord zaměřuje také na oblast celkovou integraci vozidel, která je stále komplexnější a náročnější. Více než 2000 zaměstnanců divize celkové integrace vozidel těží z toho, že mají ve své blízkosti fyzické testovací stolice.

 

Domov pro 4800 vývojářů

V budově s testovacími stolicemi a měřicím zařízení je 100 zkušebních stolic a 200 laboratoří vybavených nejmodernějšími technologiemi. Inspekční, testovací a ověřovací zařízení pro hardware a software konstrukce prototypů jsou jádrem celého přístupu, který integruje všechny základní funkce a významně zlepšuje všechny procesy.

„BMW je jako žádná jiná značka synonymem pro technickou přesnost. Technologické srdce BMW Group tluče v centru FIZ, našem nejdůležitějším místě výzkumu a vývoje. Naše inovativní síla a zásadní znalosti pro budoucnost se soustřeďují v novém centru FIZ Nord. Vzniká zde nejmodernější technologický kampus se 100 testovacími stolicemi, 200 laboratořemi a propojeným pracovním prostředím. Je to místo, kde naši zaměstnanci vyvíjejí budoucnost,“ uvedl člen představenstva pro vývoj Frank Weber.

BMW Group nastavuje s budovou FIZ Nord nové architektonické a funkční standardy. Projekthaus Nord, dva přidružené kancelářské komplexy a budova zkušebních stolic a měřicího zařízení budou domovem přibližně 4800 vývojářů automobilů. Průmyslový charakter FIZ symbolizuje funkcionalistický architektonický styl.

 

Mapování potřeb zaměstnanců

Řešení interiéru budovy s vysokými tropy připomínající moderní lofty podtrhuje orientaci společnosti na technologickou společnost. BMW Group rovněž přikládala značný význam mapování potřeb svých zaměstnanců v budově a v procesu architektonického plánování provedla předběžnou síťovou analýzu. V neposlední řadě bylo cílem, aby struktura budovy podporovala spolupráci a stimulovat výměny, a to jak mezi různými projekty, tak v rámci mezioborové spolupráce.

„Projekthaus Nord pokračuje v úspěšném příběhu našeho největšího technologického kampusu. Budujeme zde doslova budoucnost BMW Group: FIZ Nord je hlavním milníkem našeho projektu FIZ Future,“ vysvětluje členka představenstva pro lidské zdroje Ilka Horstmeier.

„Nová pracovní prostředí propojují naše zaměstnance napříč disciplínami a funkcemi a podporují naše komplexní služby a vývoj moderních vozidel,“ říká Horstmeier.

 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Startup Langino učí odbornou slovní zásobu angličtiny

20 příběhů ŠAVŠ: Když zavřete jedny dveře, otevře se pět dalších, říká M. Petrtýlová

 

Zdroj: BMW

O autorovi