Vyberte možnost Stránka

BMW vydává plně elektrický vůz iX3

BMW vydává plně elektrický vůz iX3

BMW vydává plně elektrický vůz iX3. Jde o kategorii automobilu Sports Activity Vehicle. Čistě elektrický systém dává dohromady robustnost, víceúčelovou funkčnost a prostornost, pohodlí a typický sportovní jízdní vlastnostmi modelů BMW X.

 

Premiéra nového BMW iX3 je současně premiérou páté generace technologie BMW eDrive a startem nové éry elektrifikovaných systémů pohonu prémiových automobilů. Významného pokroku bylo dosaženo v oblasti výkonové charakteristiky, dojezdu, hmotnosti, požadovaného instalačního prostoru a flexibility.

Nejnovější inovace vyvinuté společností BMW Group za účelem zdokonalení elektromotoru, řídicí elektroniky, technologie nabíjení a vysokonapěťové baterie novému BMW iX3 propůjčují maximální výkon 210 kW/286 k, dojezd až 460 kilometrů ve zkušebním cyklu WLTP (ekvivalent až 520 km v testovacím cyklu NEDC) a úroveň hospodárnosti, která převyšuje jakýkoliv jiný model v tomto segmentu. Tyto inovace se objeví také v připravovaných plně elektrických modelech BMW i4 a BMW iNEXT.

 

 

Na míru navržené produkty a služby od BMW Charging a inovativní digitální služby BMW Connected Charging nabízejí zákazníkům široké možnosti, pokud jde o jednoduché, rychlé a pohodlné nabíjení vysokonapěťové baterie doma,
v zaměstnání nebo na cestách. Tato široká nabídka odráží komplexní přístup BMW Group k elektrické mobilitě, který přesahuje vozidlo samotné.

Řeší mnoho požadavků zákazníků a neovlivnitelných okolností, stejně jako pomáhá novým majitelům BMW iX3 optimálním způsobem využívat schopnosti jejich automobilů při každodenním používání i na delších cestách.

Uvedení čistě elektrického automobilu kategorie Sports Activity Vehicle spolu s pokračující produktovou ofenzivou plug-in hybridních modelů podtrhuje vedoucí postavení BMW Group v transformaci směrem k udržitelnější mobilitě.

 

 

BMW Group v současné době nabízí ve srovnání s konkurencí nejširší nabídku vozů s elektrifikovanými systémy pohonu. Přibližně 13,4 procenta všech v Evropě registrovaných nových automobilů BMW Group jsou modely s plně elektrickým nebo plug-in hybridním pohonem.

Udržitelná technologie pohonu se v rámci BMW Group těší výrazně většímu podílu, než je tomu u celého evropského automobilového trhu, kde modely s elektrifikovaným pohonem v současné době představují 7,7 procenta nových registrací.

Kromě toho BMW Group plánuje do roku 2023 rozšířit svoji nabídku na 25 elektrifikovaných modelů, přičemž více než polovina z nich bude plně elektrická. Elektrifikace systému pohonu je jednou ze strategií mobility budoucnosti stanovených BMW Group v rámci její firemní strategie NUMBER ONE > NEXT. Inovace D-ACES (Design, Autonomie, Konektivita, Elektrifikace a Služby/Sdílení) se stanou stavebními kameny pro udržitelný růst na světových trzích.

Prodeje nového BMW iX3 začnou uvedením na čínský trh koncem roku 2020. Elektricky poháněné vozidlo kategorie Sports Activity Vehicle se bude vyrábět v čínské továrně ve městě Šen-jang, která je společným podnikem společností BMW a Brilliance Automotive.

 

První elektromobil BMW pro export z Číny

V Šen-jangu se vyrábějí také komponenty pohonu BMW eDrive. Nové BMW iX3 je proto prvním elektrickým modelem značky, který je vyroben pro export z Číny.

SAV model prémiového segmentu automobilů střední třídy je jedním z prvních modelů značky BMW, jehož architektura nabízí novou úroveň flexibility pro použití různých druhů pohonu. Díky tomuto na budoucnost orientovanému přístupu se BMW X3 stane prvním modelem značky, který bude k dispozici s vysoce efektivními zážehovými a vznětovými motory, s lokálně bezemisním plug-in hybridním pohonem a také v čistě elektrické verzi.

Flexibilita nabídky modelu BMW X3 ztělesňuje strategický přístup „Power of Choice“, který BMW Group zavedla s cílem uspokojit specifické potřeby zákazníků v oblasti mobility po celém světě. Za tímto účelem vzniklo široké spektrum technologií systému pohonu, které se rozšířilo napříč množstvím přesně cílených modelů navržených tak, aby splňovaly řadu právních norem a individuálních požadavků v různých koutech světa.

 

První čistě elektrický model rodiny X

BMW iX3 má specifický pomocný rám zadní nápravy a speciálně navržený podvozek, díky čemuž splňuje různorodé požadavky koncepce čistě elektricky poháněného vozu.

Kromě okamžitého nástupu výkonu jeho elektromotoru a pro tento model jedinečného naladění podvozku nabízí kombinaci sportovního, agilního ovládání s vynikající směrovou stabilitou a nejvyšší možnou trakcí za nepříznivých povětrnostních podmínek a na nezpevněném povrchu, které zákazníci od automobilu kategorie Sports Activity Vehicle očekávají.

Nový model rodiny modelů BMW X opět plní roli pionýra nového a průkopnického pojetí typické radosti z jízdy značky BMW. V roce 2015 se předchůdce současného BMW X5 xDrive45e stal prvním plug-in hybridním modelem, který mateřská značka BMW nabídla, a po modelu BMW i8 se stal druhým PHEV automobilem v produktovém portfoliu společnosti BMW Group.

BMW iX3 jedoucí ve stopách BMW i3 a MINI Cooper SE je nyní prvním čistě elektricky poháněným modelem rodiny X v nabídce BMW Group. Do roku 2025 se počet elektrifikovaných modelů v nabídce zvýší na plánovaných 25, z nichž 13 bude poháněno pouze elektromotorem.

 

Kořeny elektrické mobility sahají u BMW do roku 1972

Při vývoji BMW iX3 byly využity zkušenosti získané od roku 2011 značkou BMW i a současně poznatky v oblasti elektrické mobility samotného BMW Group. Historii elektrické mobility lze u značky BMW vysledovat až do roku 1972, kdy elektricky poháněné modely BMW 02 plnily funkci doprovodných vozidel maratonských závodů na olympijských hrách v Mnichově.

Následující roky přinesly řadu prototypů se systémy elektrického pohonu, které pomohly konstruktérům shromáždit značné množství poznatků týkajících se elektrické mobility a technologií, jež jsou nezbytné pro její fungování.

Zahájení „Projektu i“ v roce 2007 odjistilo pojistku vývoje sériového modelu, který byl od počátku určen k zajištění elektrické mobility v městských oblastech. BMW i3, uvedené do prodeje v roce 2013, následoval v roce 2014 model BMW i8, který je i nadále nejúspěšnějším hybridním sportovním automobilem na světě.

 

Pozitivní environmentální hodnocení po celou dobu životnosti vozidla.

V BMW Group musí každý elektrifikovaný model prokázat ve srovnání s odpovídajícím konvenčně poháněným modelem vynikající hodnoty CO2 – od nákupu surovin po dodavatelský řetězec, výrobu, fázi používání a jeho recyklaci. BMW iX3 překonává vznětový model BMW X3 xDrive 20d ve fázi používání o více než 30 procent při nabíjení elektřinou z evropského energetického mixu a o přibližně 60 procent, pokud je nabíjeno výhradně zelenou energií.

Pozitivní vliv na ekologickou stopu automobilu má také rozsáhlé použití druhotných surovin při výrobě hliníkových odlitků a termoplastů, absence vzácných surovin díky inovativní konstrukci elektromotoru a plošné využití obnovitelné energie při výrobě nového BMW iX3, včetně výroby článků pro vysokonapěťovou baterii.

Analýza a závěry hodnocení ekologického dopadu modelu iX3, zahrnující celý výrobní řetězec a životní cyklus vozidla, ověří a certifikuje nezávislý zkušební ústav v době zahájení výroby.

První čistě elektrický automobil kategorie Sports Activity Vehicle tak ve své třídě nastavuje nové standardy, pokud jde o hospodárnost a dojezd, šetrné využívání surovina snižování emisí CO2 v průběhu celého životního cyklu produktu.

 

Také by vás mohlo zajímat:

 

Zdroj: BMW

O autorovi