Vyberte možnost Stránka

BMW představil motocykl odkazující na slavnou minulost

BMW představil motocykl odkazující na slavnou minulost

BMW Motorrad vstupuje s novým modelem R 18 do segmentu motocyklů cruiser. Jde o motocykl, který je jako první v duchu tradice historických motocyklů BMW. Technikou i designovým stylem odkazuje na slavné modely minulosti. Například jde o BMW R 5. Nový model soustředí pozornost zpět na základní podstatu motocyklu: puristickou techniku bez zbytečných „kudrlinek“ a motor boxer jakožto základ potěšení z jízdy a zdroj „příjemných vibrací“.

Nejvýkonnější BMW boxer všech dob s velkým točivým momentem.

Hlavním prvkem nového motocyklu BMW R 18 je nově vyvinutý dvouválcový motor boxer – „Big Boxer“. Jeho působivý vzhled i technologie jsou odrazem pokračování tradičních vzduchem chlazených motorů boxer, jež nabízejí inspirativní zážitek z jízdy od chvíle, kdy BMW Motorrad v roce 1923 zahájilo jejich výrobu.

Nejvýkonnější dvouválcový motor typu boxer, který kdy byl použit v sériově vyráběném motocyklu, má zdvihový objem 1802 cm3. Maximální výkon činí 67 kW (91 k) při 4750 1/min. Mezi 2000 až 4000 1/min je vždy k dispozici točivý moment přesahující 150 Nm. Tato živelná tažná síla je kombinována s hutným rezonujícím zvukem.

Odkrytý dvojitý ocelový trubkový rám a zadní kyvná vidlice s uzavřeným úhlovým převodem se vzhledem pevného zadního zavěšení.

 

 

Hlavním prvkem podvozku nového BMW R 18 je ocelový trubkový rám s dvojicí hlavních podélných částí. Jeho design ctí dlouholetou tradici BMW Motorrad a je navržen tak, že vypadá jako rám s pevnou zadní stavbou bez odpružení zadního kola.

Mimořádná kvalita výroby a pečlivá pozornost ke všem detailům jsou patrné například u zakrytých prvků, jako jsou svařované spoje mezi ocelovými trubkami, odlitky či kovanými díly. Stejně jako v případě legendárního modelu BMW R 5, je podobně sportovně navržená zadní kyvná vidlice spojena s koncovým úhlovým převodem viditelně ponechanými šrouby.

Teleskopická vidlice s pouzdry, zadní odpružení s centrální jednotkou, drátěná kola a kotoučové brzdy.
Prvky podvozku nového BMW R 18 nejsou záměrně elektronicky řízené. Místo toho teleskopická vidlice a zadní centrální pružicí jednotka s progresivní charakteristikou a nastavitelným předpětím zajišťují vynikající ovládání a příjemně komfortní odpružení.

Stejně jako u legendárního BMW R 5 jsou písty teleskopické vidlice chráněné pouzdry. Průměr pístů vidlice je 49 mm, zatímco zdvih předního kola činí 120 mm, vzadu zdvih dosahuje 90 mm. Nový brzdový systém BMW R 18 se skládá z dvoukotoučové přední brzdy a jednokotoučové brzdy vzadu ve spojení se čtyřpístkovými pevnými třmeny. Mimořádně stylový vzhled zajišťují drátěná kola.

 

Ergonomie pro optimální ovládání motocyklu

V souladu s filozofií BMW Motorrad má nové BMW R 18 stupačky posunuté vzad, přibližně do poloviny motocyklu. Toto umístění hned za válci není pouze typickým rysem motocyklů BMW, ale také umožňuje uvolněnou a aktivní pozici za řídítky pro optimální ovládání motocyklu.

Standardem jsou tři jízdní režimy společně s ASC a MSR pro vysoký stupeň radosti z jízdy a úroveň bezpečnosti. Asistent couvání a asistent rozjezdu do kopce jako doplňková výbava.

Také nový model R 18 nabízí v tomto segmentu neobvyklou výbavu v podobě tří standardních jízdních režimůRain“, „Roll“ a „Rock“, které dovolí motocykl přizpůsobit individuálním preferencím jezdce. Součástí standardní výbavy je také vypínatelný stabilizační systém ASC (Automatic Stability Control), který je záruku vysoké úrovně bezpečnosti jízdy.

Kromě toho je nový model R 18 standardně vybaven systémem regulace točivého momentu (MSR) při podřazení. Kromě jiných prvků výbavy je k dispozici asistent couvání, který pomáhá při manévrování, zatímco asistent rozjezdu do kopce Hill Start Control usnadňuje rozjezd ve stoupáních.

 

Ikonický styl s tuhým rámem, moderní technikou a autentickými materiály

BMW R 18 mistrovským způsobem přenáší kultovní styl let dávno minulých do současnosti a v mnoha detailech zachovává puristický design, který je ovlivněn především klasickými motocykly, jako je BMW R 5.

Není náhodou, že funkční a stylistické prvky, jako je dvojitý trubkový rám, palivová nádrž svým tvarem připomínající kapku, viditelný spojovací hřídel a lakování s malovanými linkami (výbava na přání), připomínají legendární boxer z roku 1936.

Klasické prvky kapotáže modelu R 18 jsou také vyrobeny z kovu – jak se na skutečný klasicky pojatý motocykl sluší a patří. Také podvozek podobným způsobem připomíná legendární model R 5. Spolu s oboustrannou kyvnou vidlicí a centrálně umístěnou pružicí jednotkou je koncept pevného rámu modelu R 5 vizuálně dokonale přenesen do moderního věku.

 

BMW R 18 First Edition: exkluzivní barevné provedení a chromy

Nové BMW R 18 bude hned od uvedení na trh nabízeno po celém světě v exkluzivním provedení R 18 First Edition, standardní model je dále vyhrazen pro určité trhy. Zaváděcí edice kombinuje vzhled R 18 s exkluzivními prvky výbavy v klasickém černém barevném provedení s bílými linkami. Mezi další speciality patří četné chromované plochy, logo na sedadle a chromová plaketa „First Edition“ na bočních krytech.

Technické řešené navržené pro různé modifikace je předpokladem pro jednoduše proveditelné úpravy a maximální individualizaci.

Nové BMW R 18 nabízí více možností individualizace než jakýkoli jiný motocykl, což bylo trendem už v dobách motocyklů s jednoduchými konstrukcemi. Proto je model R 18 vybaven jednoduše odnímatelnou zadní částí rámu a snadno demontovatelnou lakovanou kapotáží.

 

 

Pečlivě koncipované upevňovací body hydraulického vedení brzd, spojky a kabeláže rovněž umožňují snadnou instalaci vyšších nebo nižších řídítek s odpovídajícími vedeními. Kromě toho jsou víka ventilů (kryty hlav válců) a kryt řemenu (blok motoru) navrženy tak, že jsou umístěny mimo olejovou vanu, což znamená, že je lze jednoduše vyměnit.

Díly pro individualizaci a designové kolekce Roland Sands „ Machined “ a „ 2-Tone Black “ pro nové BMW R 18.
Nabídka doplňků BMW Motorrad nabízí maximální výběr možností individualizace, díky nimž lze model R 18 přizpůsobit osobnímu vkusu a preferencím.

Široká škála různých dílů nabízených v programu BMW Motorrad Originálního příslušenství umožňuje individuální úpravy, jež významně mění charakter modelu R 18. V době uvedení nového modelu R 18 na trh budou k dispozici dvě různé designové kolekce frézovaných hliníkových dílů, vytvořené ve spolupráci s firmou Roland Sands Design: „Machined“ a „2-Tone-Black“.

Spolupráce se slavnými značkami: sedla Mustang Seats a výfukové systémy Vance & Hines „ Made in USA “ .
V rámci nabídky doplňků a příslušenství pro nové R 18 spolupracuje BMW Motorrad se společností Roland Sands Design a několika známými dodavateli, včetně amerického výrobce sedel Mustang Seats, který nabízí hned několik provedení vysoce kvalitních ručně vyráběných sedel. Neméně kreativní jsou možnosti individualizace výfukového systému díky spolupráci se společností Vance & Hines.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Škoda Auto představila Octavii RS iV s hybridním pohonem

BMW chce být pomocí služby eDrive Zones více bezemisní

Na Konferenci Brno se hovořilo o budoucnosti automotive, představila se i elektromotorka Böhmerland

 

Zdroj: BMW

O autorovi