Vyberte možnost Stránka

Bitcoin pokořil hranici 30 tisíc dolarů

Bitcoin pokořil hranici 30 tisíc dolarů

Bitcoin se poprvé v historii 2. ledna 2020 přehoupl přes hranici 30 tisíců dolarů. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda si ve svém komentáři všímá, že za poslední měsíc zdražil téměř o čvrt milionu korun.


Cena nejpopulárnější kryptoměny bitcoinu se dnes odpoledne dostala vůbec poprvé v historii nad úroveň 30 tisíc dolarů (zhruba 660 tisíc Kč). Informace vycházejí z portálů Morningstar a Coinbase.

„Důvodem růstu ceny bitcoinu je nyní především mánie, která se strhla poté, co kryptoměna v polovině prosince 2020 překonala psychologickou hranici 20 tisíc dolarů za kus. Rovněž poprvé v historii. Překonání této úrovně, která poměrně dlouho odolávala, upozadilo mezi investory připomínku na bitcoinovou bublinu sklonku roku 2017,” míní Kovanda.

V roce 2017 růst bitcoinu skončil před hranicí 20 tisíců dolarů. Bitcoin se následně propadal. Dosažení nového maxima se mu podařilo až v letošním roce koncem listopadu.

Zvýšená pozornost médií a laické veřejnosti

Díky dosažení nového maxima a soustavnému růstu cen na sebe bitcoin a kryptoměny poutají mnohem větší pozornost médií a veřejnosti.

„Zesiluje fenomén strachu z nevyužité životní příležitosti ke snadnému zbohatnutí, takže do kryptoměny nyní enormně směřují zjevně i takzvané horké peníze, někdy také takzvané hloupé peníze,“ uvádí Kovanda.

Podle Kovandy jde o finanční prostředky spekulantů nebo investorů, kteří nemají valné zkušenosti a obchodováním. Jejich motivací je svezení se na růstové vlně. Kovanda varuje, že výsledkem se stává mánie, jež nemá nic společného s fundamentálním vývojem.

Kryptoměnám napomáhá i zájem institucionálních investorů

„To ovšem neznamená, že samotný základ této mánie je nezdravý. Trvaleji cenovému růstu bitcoinu a některých dalších kryptoměn nahrává extrémně expanzivní politika centrálních bank a také zvýšený zájem institucionálních investorů, včetně známých jmen konvenčního finančního světa jako například společnosti PayPal,“ říká Kovanda.

Poptávku po bitcoinu ovlivňují dva klíčové faktory. Prvním je skutečnost založená na fundamentálních faktorech. Druhou složkou poptávky po bitcoinu jsou pak podle Kovandy fundamentální faktory. V ní figurují zkušenější investoři, jež dloudobě analyzů trh kryptoměn a jejich celý technologický vývoj.

Další nedílnou sloužkou jsou institucionální investoři, jež bitcoin aktuálně zajímavá ve velké míře. Výsledný růstový potenciál pak podporují takzvané chytré peníze.

Poté zde jsou spekulativní a psychologické faktory, které představují již dříve zmiňované hloupé peníze.

Cena bitcoinu se již nedostane pod 10 tisíc dolarů

„Řekněme, že bitcoin je nyní přece jenom v určité bublině, avšak po jejím splasknutí jeho cena nikdy neklesne pod 10 tisíc dolarů za kus. Do této sumy jde tedy o bezpečný přístav,“ míní Kovanda.

Jestliže je bitcoin další velkou bublinou, tak klíčovou otázkou podle Kovandy zůstává, kdy splaskne.

„Jsou-li minulá splasknutí vodítkem, bude to stále výrazně výše v porovnání s minimy po minulém splasknutí, tedy výrazně – zřejmě i trojnásobně – nad úrovní pěti tisíc dolarů,“ říká Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Koronavirus zahýbal s realitním trhem, čemu se bude dařit v roce 2021?

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi