Vyberte možnost Stránka

Bitcoin mladé lidi tolik netáhne, větší jistotu hledají ve zlatu

Bitcoin mladé lidi tolik netáhne, větší jistotu hledají ve zlatu

Bitcoin není pro mladé lidi tak atraktivní jako dříve. Problémem je výrazná volatilita související s jeho vývojem. To je nicméně vidět aktuálně ruku v ruce se zavedením zákonné měny v Salvadoru. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš kovanda v této souvislosti poukazuje na výzkum, který mezi mileniály a zástupci Generace Z provedla britská státní mincovna Royal Mint.


„Dvě třetiny respondentů, lidí narozených v roce 1980 a později, se od bitcoinu odvrací. Stejně tak narůstá jejich nedůvěra k takzvaným memovým akciím. To jsou akcie, které popularizuje třeba virální kampaň na sociálních sítích, i když k tomu třeba ani není fundamentální důvod, tedy objektivní ekonomické, finanční či investiční opodstatnění,“ všímá si Lukáš Kovanda.

Výzkum Royal Mint poukazuje na fakt, že mladí stále častěji vyhledávají tradičnější druhy investic. Příkladem je například Zlato. Bitcoin svého historického rekordu přesahujícího 65 tisíc dolarů dosáhl v polovině dubna. Od té doby zatím nepřekonal svůj ATH, což se může nicméně rychle změnit. „Memové akcie“ zase slavily svůj dosavadní vrchol popularity letos začátkem roku.

Tehdy se do popředí zájmu investorů, často právě mladých lidí, dostaly akcie upadajícího řetězce prodejen s videohrami GameStop. Virální kampaní na sítích vyhnali jejich cenu do výšin, takže připravili o stovky milionů dolarů i zavedené hráče z Wall Streetu, kteří spekulovali na další pád akcií GameStopu, uvádí Kovanda.

Strach ze zpřísnování měnové politiky centrálních bank

V současné době bitcoin zažívá korekci. Kovanda v této souvislosti poukazuje na technicko-organizační potíže pojící se k zavedení kryptoměny jakožto oficiálního, zákonného platidla v Salvadoru.

Dalším pak obava ze dřívějšího než dosud předpokládaného zpřísňování měnové politiky světově významných centrálních bank v čele s americkým Fedem. Omezení přísunu nových ultralevných peněz na trhy, jež by v důsledku zpřísňování nastalo, obecně podvazuje poptávku po rizikovějších aktivech právě typu kryptoměn, říká Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Hra Guardians reaguje na úniky dat novinářů

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi