Vyberte možnost Stránka

Benzín, nafta i koruna se v ČR kvůli koronaviru propadají

Benzín, nafta i koruna se v ČR kvůli koronaviru propadají

Benzín i nafta v České republice zlevňují rychlým tempem. Koruna je nejslabší od roku 2017 a americké burzy za sebou mají nejdivočejší týden za více než 90 let. Za to vše může podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy koronavirus.

 

Ceny pohonných hmot v Česku rychle klesají. Před sebou mají přitom další propad. Benzín Natural 95 se v sobotu u českých čerpacích stanic prodával průměrně za 30,61 koruny za litr. Šlo o nejlevnější hodnotu od loňského března. Během minulého týdne zlevnil litr benzín o takřka 70 haléřů. V podobném rozsahu zlevnil také litr nafty, který se nyní prodává průměrně za 30,18 korun. Jde o nejlevnější sumu od dubna 2018.

„V nadcházejícím týdnu klesne průměrná cena jak benzínu, tak nafty poprvé od léta 2017 pod úroveň třiceti korun za litr. Čerpací stanice v ČR totiž ve svých cenících dosud plně nezohlednily prudký pád cen ropy, k němuž došlo se začátkem obchodování v uplynulém týdnu. O minulém víkendu totiž Saúdská Arábie v kontextu vývoje kolem koronaviru zahájila agresivní cenovou válku, namířenou zejména proti Rusku. Rijád zaplaví světový trh ropou, takže kvůli tomu v pondělí klesla cena ropy nejstrměji od začátku války v Perském zálivu roku 1991,“ řekl Kovanda.

Pokles cen pohonných hmot v Česku se nebude odvíjet od prudkého zlevnění ropy, jež se před víkendem obchodovala o zhruba patnáct dolarů na barel levněji než na počátku března. Důvodem je oslabující česká koruna. Oslabování koruny proti dolaru totiž způsobuje růst korunové ceny barelu ropy. Ve skutečnosti tak vzniká tlak, který pokles cen pohonným hmot v Česku mírní.

 

Česká koruna se extrémně propadla

„Koruna před víkendem znehodnotila na své několikaleté minimum jak vůči dolaru, tak vůči euru. Kurz koruny k euru se dostal až na 26,38, což znamená, že česká měna vůči té evropské byla nejslabší od 1. června 2017. Kurz koruny k dolaru se dostal až na 23,82. Česká měna vůči té americké tak byla nejslabší dokonce od 30. května 2017. Na přelomu května a června kurz koruny citelně ovlivnil intervenční režim České národní banky. Centrální banka jej ukončila v dubnu 2017. Lze tedy říci, že před víkendem koruna znehodnotila na svoji nejslabší úroveň vůči euru i dolaru od doby intervenčního režimu, resp. od doby, kdy jeho efekt ještě citelně dozníval. O víkendu se s měnami na světových trzích neobchoduje, a ani a s ropou ne,“ uvedl Kovanda.

Česká měna se v pátek výrazně propadla během extrémně turbulentního dne na světových trzích.

„Závěrečný den hororového obchodování minulého týdne přinesl burziánům jistou úlevu. Jak v USA, tak v EU se do situaci konečně výrazně vložily vlády a svými krizovými opatřeními se jim podařilo utlumit paniku,“ sdělil Kovanda.

 

Americký akciový trh byl nejrozkolísanější za posledních 90 let

Dow Jonesův index třiceti z nejvýznamnějších amerických akciových titulů v pátek zhodnotil o 9,36 procenta. Přitom den předtím ztratil 9,99 procenta. Poprvé od roku 1931 tak americké akcie vykázaly devítiprocentní pohyb, dolů a nahoru, ve dvou po době jdoucích obchodních dnech. Lze tedy konstatovat, že americké trhy byly v závěru minulého týdne nejrozkolísanější za posledních takřka 90 let. Více než devítiprocentní pohyb nejprve ve čtvrtek dolů a pak v pátek nahoru vykázal také širší index amerických akcií, Standard and Poor’s 500. Poprvé od roku 1929 se každý obchodní den minulého týdne tento index pohyboval ať už nahoru či dolu minimálně od čtyři procenta. Z tohoto hlediska byly americké akcie v minulém týdnu dokonce nejrozkolísanější za posledních více než 90 let,“ informuje Kovanda.

Ukazatel Standard and Poor’s 500 v pátek kompenzoval takřka 90 procent své ztráty z předchozího dne. V rámci jediného dne takto zřetelně narostl nahoru naposledy v říjnu 2008. Došlo k tomu v závěru sobotního obchodování, takže za celý včerejšek přidal 9,2 procenta.

Americký prezident Donald Trump totiž večer středoevropského času vyhlásil celonárodní stav nouze a připojil se tak k dalším světovým lídrům se závazkem učinit vše, co bude možné, aby ochránil ekonomiku před ničivými důsledky šíření koronavirové nákazy a souvisejícími opatřeními.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Stát by měl zavřít nákupní centra a podpořit malé prodejny

Zákaz pořádání akcí připraví kina a divadla o miliony

Prodejci a restauratéři zaznamenají miliardové ztráty

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.