Vyberte možnost Stránka

Až 108 000 vajec za hodinu, to je automatická paletizace

Až 108 000 vajec za hodinu, to je automatická paletizace

Společnost Meggson nabízí řešení automatizace nejen drůbežářským farmám. Jejich zajímavým řešením je automatizace paletizace vajec.


Hlavní cílovou skupinou společnosti Meggson v nizozemském Ede jsou velké chovy nosnic. Vždyť přemístit třicet, padesát nebo dokonce sto tisíc slepičích vajec za hodinu, aniž by se některé z nich rozbilo, je stejně složité jako fyzicky náročné.

„Ještě před několika lety bylo balení a paletizace vajec čistě manuální prací,“ uvádí ředitel společnosti Meggson Gijs Thomassen.

„V roce 2009 nás jeden zákazník pozoroval, jak tuto práci děláme, a zeptal se, jestli by to nešlo automatizovat.“ Od myšlenky byl jen krůček k realizaci.

Od ruční práce k automatizaci pomocí robotů KUKA

Společnost Cobot Automation byla založena v roce 1997 jako strojírenská firma a od počátku dodávala výrobky mnoha zemědělcům. Postupně se tým stále více specializoval na drůbežářské farmy.

Díky tomu si tato nizozemská společnost získala nadšené zákazníky po celé Evropě, Turecku a USA – a do svých automatizačních řešení stále více začleňovala roboty KUKA. Od května 2021 má nový název, který odpovídá její specializaci: Meggson. Koneckonců, vejce jsou středem jejího zájmu.

Ulevte zaměstnancům, předcházejte bolestem zad

Slepičí vejce váží od méně než 53 gramů (hmotnostní třída S) do více než 73 gramů (hmotnostní třída XL). Na jednu paletu se vejde až 10 000 slepičích vajec, takže zaměstnanci přemísťují typická plata na 30 slepičích vajec ve stozích nebo vrstvách. Ty váží v průměru 7,5 kg a musí být přepravovány, uspořádány a zajištěny na paletě značnou rychlostí.

Gijs Thomassen hovoří o „těžké fyzické práci, která se neustále opakuje“. Častým důsledkem jsou bolesti zad a další poruchy pohybového aparátu. Robot KUKA se naproti tomu při takových sekvencích nikdy neunaví. A co víc: provádí je rychle, efektivně a mimořádně šetrně. Navíc je vhodný i do klikatých a úzkých prostor, kam se lineární systémy pro přepravu a paletizaci nevejdou.

Až 108 000 vajec za hodinu

Kromě dalších systémů vyvinutých ve vlastní režii proto Meggson nabízí automatizační řešení, z nichž každé má v srdci robota KR QUANTEC se speciálním chapadlem. Ve všech situacích je KUKA dostatečně kompaktní, aby umožnil flexibilní konstrukci paletizačních buněk, a přesvědčí svou přesností a dosahem.

Chapadla jsou navržena tak, aby si poradila s různými materiály, jako jsou buničiny a plasty. Paletizace vajec je stejně úspěšná jako ukládání prázdných vaniček a plat na vejce do přepravních vozíků nebo jejich umístění na dopravní pás. Roboty pomocí laserových senzorů zjišťují, kde mohou příslušný náklad vyzvednout.

„Práce s roboty KUKA je snadná,“ dodává produktový manažer společnosti Meggson Gerwin van de Geer.

„První automatizační řešení pro vejce bylo poměrně složité na programování. Ale jakmile se vše rozběhlo, byli jsme schopni ho opakovat podle potřeby.“

Roboti pracují s řídicí jednotkou KUKA KR C4 a po krátkém zaškolení si zákazníci většinou poradí sami.

„V KUKA navrhli perfektní program, který naši zemědělci dobře zvládají,“ zdůrazňuje van de Geer. „Proto mají o práci se systémem KUKA velký zájem. A pokud jsou spokojeni zemědělci, jsme spokojeni i my!“

Zjednodušte energeticky náročné procesy

Jedním z těchto spokojených zákazníků je skupina Salomons Group se sídlem v nizozemském Drontenu. Na přidružených farmách v současné době chová více než 120 000 nosnic. Na největší farmě s volným výběhem této skupiny je od března 2020 umístěna přizpůsobená verze systému ROBOT TP300. Zaměstnanec kontroluje a třídí slepičí vejce z hal tak, aby pouze nepoškozená skončila na dopravním pásu, odkud jsou automaticky uspořádána do stojanů na vejce.

Vejce z volného chovu se také dostávají do buňky KR QUANTEC typu KR 120 R3100-2 prostřednictvím dopravníkového pásu. Díky širokému chapadlu z nerezové oceli robot KUKA odebírá plynulým pohybem dvanáct naplněných plat vajec najednou – tři vrstvy po čtyřech platech, z nichž každá obsahuje třicet vajec. Na paletu je pokládá opatrně. Celý proces trvá 30 sekund. K dokončení jedné vrstvy palety robot pohyb zopakovat třikrát.

K přepravě 36 000 vajec za hodinu

KR QUANTEC pak na vejce položí oddělovací vrstvu, která křehký náklad zajistí. Na paletu Salomons se vejde šest vrstev vajec, celkem tedy 6480 kusů. Mezitím KR QUANTEC přesune prázdné kontejnery na druhý pásový dopravník, odkud je lze přemístit ven a připravit k dalšímu použití.

Celkem systém připraví k přepravě 36 000 vajec za hodinu, a to s maximální spolehlivostí a minimálním rizikem rozbití. Dříve zde nakládali palety dva až tři zaměstnanci na kusové práce – nyní jeden z nich kontroluje kvalitu, zatímco ostatní plní méně fyzicky náročné úkoly na farmě.

Žádné vejce se neztratí

„V Salomons Group rádi hledáme řešení, která zjednodušují procesy,“ zdůrazňuje jednatel rodinné firmy Klaasjan Salomons. Podle něj společnost používala roboty KUKA i dříve a ráda spolupracovala se společností Meggson.

Nové paletizační řešení však dokáže ještě více. Salomons na něm oceňuje mimo jiné to, že při změně haly lze zbytky vajec dočasně uložit na paletu. Ta se pak o den později převeze dál. „Žádné vejce není zapomenuto nebo ztraceno.“

Prostor pro inovace a rozvoj

Skupina Salomons Group je na cestě k expanzi a v současné době se staví závod v Ghaně, kde jsou slepičí vejce velmi drahá. Pro mnoho lidí v této africké zemi znamená profesionální chov nosnic možnost uživit rodinu.

Tým společnosti Meggson rád pomůže stávajícím i budoucím podnikatelům při plánování a realizaci takových projektů, které budou přínosem k rozvoji jejich byznysu v oboru. Pro Gijse Thomassena je to pobídka k dalšímu vývoji vlastních automatizačních řešení pro chovy nosnic. Sám říká, že roboty: „Zlepšují pracovní podmínky zaměstnanců a zároveň lze díky nim lépe kontrolovat paletizaci vajec, což zvyšuje kvalitu produkce.“

„První automatizační řešení pro vejce bylo poměrně složité na programování. Ale jakmile se vše rozběhlo, byli jsme schopni ho opakovat podle potřeby.“ říká produktový manažer Meggson Gerwin van de Geer.

Zdroj: Kuka

O autorovi