Vyberte možnost Stránka

Audi na CES 2020 představilo i empatický systém sledující zdravotní stav

Audi na CES 2020 představilo i empatický systém sledující zdravotní stav

Jak jsme již informovali, tak v Las Vegas probíhá největší veletrh spotřební elektroniky na světě CES 2020 (Consumer Electronics Show). Mezi vystavujícími firmami figuruje i automobilka Audi, která zde představuje své futuristické vize a technologie připravené k sériové výrobě.

 

Audi slibuje se svou platformou umělé inteligence AI:ME s funkcí autonomní jízdy slibuje uniknout od stresu velkoměsta. Prostřednictvím nového systému si lze objednat například jídlo. Součástí AI:ME jsou VR brýle, které cestujícím zprostředkují virtuální let nad horskou krajinou. Technologie pak přizpůsobuje v reálném čase virtuální zobrazení jízdě automobilu.

Samotná jízda se má stát pro řidiče uvolněnější a má jej izolovat od hektického všedního dne. Do reálného života se vrátí v samotném cíli.

 

 

Audi Intelligence Experience: empatický automobil

Audi Intelligence Experience“ má představovat empatický automobil. Vůz totiž zná svého majitele a jeho zvyklosti.

Pomocí inteligentních funkcí a využíváním umělé inteligence zvyšují úroveň bezpečnosti a komfortu cestujících.

Současná generace systému MMI je vybavena navigační funkcí se schopností učit se. Preferované cíle se následně ukládají do paměti. Systém je následně propojuje s datem, časem a aktuálním stavem dopravy.

 

Audi CES 2020

zdroj: Audi

 

Na základě sesbíraných údajů sestavuje návrhy tras. Budoucí automobil od Audi bude schopen analyzovat, jaké funkce a nastavení majitel vozu upřednostňuje. Například se jedná o polohu sedadla, nastavení multimediálního systému, navigace a teploty nebo parfémování interiéru.

Audi bude mít dokonce na přání řidiče přehled o aktuálním zdravotním stavu řidiče na základě sledování jeho stylu řízení a životních funkcí.

Návštěvníci veletrhu CES 2020 mají možnost tyto zásadní funkce Audi Intelligence Experience poznat ve vystavovaném prototypu.

 

 

Dva displeje, dvě inovace: prostorové vidění a selektivní zobrazování na transparentní ploše

Navigační šipka, která ukazuje přesně do vedlejší ulice, ve které se nachází cíl. To se stává realitou již v roce 2020 v jednom exponátu díky průhledovému displeji s prostorovým zobrazováním smíšené reality.

Audi představuje v rámci veletrhu CES zbrusu novou technologii, kterou vyvinula společnost Samsung. Stejně jako u 3D televize  jsou vytvářeny dva pohledy na každý obraz: jeden pixel pro levé oko a sousední pixel pro pravé oko. Řidič má dojem, že se obrazy průhledového displeje 3D se smíšenou realitou vznášejí ve vzdálenosti 8 až 10 metrů.

 

Audi CES 2020

Zdroj: Audi

 

Speciální zobrazení umožňuje zvětšení vzdálenosti na více než 70 metrů. Oči se tak nenamáhají v takové míře.

Automobilka Audi připravila pro návštěvníky transparentní displej. Ten je vybavený zobrazovací plochou o výšce 15 centimetrů a šířkou 122 cm. Displej je zčásti zasunutý do přístrojové desky.

Uživatelé pak mají k dispozici dvě úrovnětransparentní displej OLED společně s mimořádně černou vrstvou.

Tato skutečnost umožňuje využití displeje k průhlednému zobrazování nevyužívaných informací. Vizuálně tak vzniká dojem skleněné plochy, která nebrání výhledu na vozovku.

 

Audi CES 2020

Zdroj: Audi

Budoucí Audi bude zcela elektrické a inteligentně síťově propojené

Srdcem současných modelů Audi je v pořadí třetí generace modulární platformy MIB 3 pro informační a zábavní systémy.

Hlavní procesor je oproti svému předchůdci desetkrát rychlejší.

Majitelé nových vozů Audi se tak dočkají zefektivnění plánování trasy nebo předvídání stavu dopravy.

Auti si na veletrh CES 2020 připravilo i inovace v oblasti osvětlovací techniky. Řidiči v případě únavy pomůže speciální světlo.

 

Audi Ces 2020

Zdroj: Audi

Namodralé, studeně bílé světlo má za cíl povzbudit řidiče v jízdě. Audi chce prostřednictvím projektu „Human Centric Lighting“ dokázat, jak je možné cíleným působením barevného světla ovlivňovat stav osob. Pomocí této inovace lze podpořit schopnost soustředění a vnímání cestujících.

Portfolio exponátů v expozici značky Audi na veletrhu CES sahá od vizionářského vozidla Audi AI:ME přes sériové výrobě blízký koncepční vůz Audi Q4 e-tron concept s 12,3“ dotykovým displejem až po nový model Audi e-tron Sportback (kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km*: 26,0 – 21,9 (WLTP); 22,7 – 20,6 (EU); kombinované emise CO2 v g/km: 0) s digitálními světlomety Matrix LED, který bude k dispozici od jara 2020.

 

 

Zdroj: Audi, Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.