Vyberte možnost Stránka

Afghánistán stál ČR za 16 let tolik, o kolik se vláda zadlužuje každých čtrnáct dní

Afghánistán stál ČR za 16 let tolik, o kolik se vláda zadlužuje každých čtrnáct dní

Za mise v Afganistánu vydalo Česko během šestnácti let tolik, o kolik se letos vláda zadlužuje každých čtrnáct dní. Ve svém komentáři to říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Celkem jde o 16,4 miliardy korun.


„Za vojenské mise v Afghánistánu vydal český stát v letech 2004 až 2020 celkem 16,44 miliardy korun. Vyplývá to z údajů v jednotlivých příslušných sněmovních tiscích každoročně vyhodnocujících nasazení sil ministerstva obrany na zahraničních misí,“ říká Lukáš Kovanda.  

V sumě nejsou podle Kovandy vyčísleny náklady na vyslání 6., resp. 11 polní nemocnice. Její lékařské týmy plnily v Afghánistánu své úkoly už mezi lety 2002 a 2003. Včetně polního chirurgického týmu v ni figurovalo přes 290 vojáku. Částka rovněž nepočítá s náklady střežení zastupitelského úřadu ČR v Kábulu, jež měla od roku 2017 na starosti vojenská policie

„Jinak jsou ale zahrnuty všechny výdaje na afghánské mise, jež ministerstvo obrany za léta 2004 až 2020 vykázalo. Jedná se například o náklady zajištění působení skupiny speciálních sil, která v Afghánistánu operovala v letech 2004 až 2009 v rámci operace Trvalá svoboda. Nebo o náklady na vybudování a vedení vlastního provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru v letech 2008 až 2013,“ doplňuje Kovanda.


Česko plnilo svoji spojeneckou roli. Zlepšovalo si svoji pověst ve světě. Stavělo se za určité hodnoty

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank

Roční výdaje stály okolo 967 milionů korun

„Průměrně roční výdaje na zajištění afghánských vojenských misí činily v období 2004 až 2020 celkem 967 milionů korun. Nejvyšší výdaje byly vykázány za rok 2009, tehdy dosahovaly 2,3 miliardy korun. Tehdy se časově překryly své klíčové miste českých vojáků v Afganistánu, tedy zmíněné působení v rámci operace Trvalá svobody a působení lógarského týmu. Od roku 2009 měly roční výdaje trendově sestupnou tendenci,“ říká Kovanda.

„České daňové poplatníky vyšly afghánské vojenské mise posledních takřka dvaceti let na nezanedbatelnou sumu přes šestnáct miliard korun. Vše ale nelze přepočítávat čistě na peníze. Česko plnilo svoji spojeneckou roli. Zlepšovalo si svoji pověst ve světě. Stavělo se za určité hodnoty,“ doplňuje Kovanda.

„Co už vrátit bohužel nelze, jsou ztráty na životech českých vojáků, kteří během těch dvaceti let v Afghánistánu zahynuli,“ dodává Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Alzaboxy jsou dostupné pro tisíce e-shopů

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi