Vyberte možnost Stránka

4 body jak se vyhnout dluhové pasti

4 body jak se vyhnout dluhové pasti

V České republice je stále vyšší počet lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. V situaci vzrůstající nezaměstnanosti a nejistoty, že při ztrátě zaměstnání rychle najdete stejně dobře placenou práci, se lidé obávají rizika neschopnosti splácet své závazky. Dle aktuálního průzkumu BNP Paribas Cardif by mělo při výpadku příjmů až 63 % lidí potíže se splácením svých závazků a pokrytím běžných výdajů. Jak se vyhnout fatálním problémům dluhové pasti?

 

1. Zvažte, zda úvěr opravdu potřebujete

Základem zdravého přístupu k dlouhodobým finančním závazkům je dnes (a to ještě více než před nedávnem) zodpovědně se rozhodnout, zda úvěr opravdu potřebujete. Známým pravidlem je, že člověk by se měl zavázat ke splácení zhruba na tak dlouho, jak dlouho mu bude financovaná věc sloužit.

Hypoteční úvěr na bydlení je tedy dobrým příkladem vhodného zadlužení. Splácení hypotéky je také možné brát i jako investici do nemovitosti, která je po splacení vaše. Navíc je často při současných výhodných sazbách levnější než nájemní bydlení. Naopak se nedoporučuje zadlužení kvůli pořízení spotřebních věcí, které k životu nutně nepotřebujete, jako je dovolená či luxusní dárky.

 

2. Úvěry pojišťujte

Když se rozhodnete vzít si úvěr, chytrou ochranou před rizikem je pojištění schopnosti splácet.

„Pojištění schopnosti splácet si lze sjednat k půjčkám, hypotékám, ale třeba i k úvěrům na auto nebo k leasingu. V případě výpadku příjmu pak pojistné plnění pokryje splátky úvěru. V současnosti roste důležitost pojištění schopnosti splácet i na riziko ztráty zaměstnání,” říká obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny Martin Steiner.

 

3. Nemáte na splátku? Řešte věc otevřeně

Když už u banky máte spotřebitelský nebo jiný úvěr a dostali jste se do situace, že nejste schopni své závazky splácet, rozhodně se nesnažte tuto skutečnost utajit. Tak se dostanete do ještě větších problémů. Efektivním způsobem řešení je otevřeně o problému s bankou hovořit a hledat řešení.

Banky mají zájem na tom, aby situace byla vyřešena ke spokojenosti obou stran. Můžete se dohodnout na odkladu splátek nebo alespoň na jejich dočasném snížení.

 

4. Neberte si půjčku na splátku půjčky. A když, tak u prověřené banky

Pokud nemáte potřebné finance na splátku úvěru, rozhodně situaci neřešte dalším úvěrem. To je přímá cesta do dluhové pasti. Ze začarovaného kruhu se pak člověk dostává těžko. A když už jiná cesta, než získání dodatečných financí není, obraťte se na prověřenou bankovní instituci nebo na některou z nových fintechových společností, která má dobré renomé, a ne na nebankovní finanční instituce.

„Jedním z mýtů, které ještě v českém povědomí o financích panuje, je, že když u banky již jednu půjčku máte, tak vám další nedají. Není tomu tak, v případě finanční tísně je určitě nejlepším řešením jít do své banky a otevřeně s ní svou situaci probrat,” uzavírá Martin Steiner.

 

Také by vás mohlo zajímat:

D.R.A.K. dává práci postiženým a vyrábí výrobky s vysokou kvalitou

Porsche Panamera je v novém hybridním plug-in hybridu

 

Zdroj: Aspen

O autorovi