Vyberte možnost Stránka

20 příběhů ŠAVŠ: Škola mi jako cizinci vždy vyšla vstříc, říká A. Reznichenko

20 příběhů ŠAVŠ je nový seriál o úspěšných absolventech Škoda Auto Vysoké školy. Je natočený ve spolupráci s internetovou televizí Tývka.cz ke dvacátému výročí od jejího založení. Třetím dílem provází vedoucí marketingu, prodeje a PR Hana Loskot a zpovídá absolventku Annu Reznichenko. Jde o studentku z Ruska, která si zamilovala život v České republice. Praxí prošla v Bentley Motors nebo ve Volkswagenu a nyní pracuje v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto. 

 

Jste naším absolventem z roku 2018, takže to není zase tak dlouho. Přišla jste k nám studovat z Ruska. Jak vás to napadlo takovou dálku, měla jste tady nějaké příbuzné?

„Příbuzné tady nemám. Bylo to také rozhodnutí, které jsem udělala strašně na rychlo. Na internetových stránkách jsem našla ŠAVŠ. Následně jsem nehledala žádnou další vysokou školu kvůli několika důvodům. Věděla jsem, že Škoda Auto Vysoká škola nabízí mnoho možností praxe. Například jde o Bentley Motors, Volkswagen, Škoda Auto a mně to přišlo super fajn, že si tady člověk může vyzkoušet své teoretické znalosti v praxi. Ukázala jsem to rodině a řekla jsem, že jsem moc nadšená. Celkově jsem chtěla jet studovat do Evropy, protože je to asi takový cíl studentů, vyzkoušet si život v různých zemích. Pro ruské občany je Evropa něco, co nás strašně moc láká. Z té možnosti jsem byla hrozně ráda. Pro mě bylo hlavním důvodem skutečnost, že jsem mohla vyzkoušet život v cizí zemi a krásné zemi. Na internetu jsem nalezla fotky toho, jak vypadá Praha. Před tím jsem nebyla nikdy v Evropě, pouze na Maltě. Když jsem viděla na internetu fotografie Prahy a Česka, tak jsem byla opravdu nadšená.“

 

Žila jste tedy v Praze nebo v Mladé Boleslavi?

„První rok jsem studovala v Liberci. Byla jsem na jazykových kurzech. Jediným rozhodnutím, jak jsem říkala jet do České republiky, bylo ŠAVŠ. Neměla jsem jinou možnost, musela jsem tady bydlet a studovat, ale zároveň jsem se strašně chtěla přestěhovat do Prahy. Teď konečně bydlím druhým rokem v Praze, ale dojíždím do práce, protože pracuji tady v Mladé Boleslavi, ale mně to moc nevadí.

 

Teď jste zmínila vaši práci, vaši současnou pracovní pozici a že dojíždíte sem do Mladé Boleslavi a že dojíždíte do Škoda Auto. Jak jste se dostala k této práci?

„Má první pracovní zkušenost byla v Bentley Motors. Mně bylo pouze 19 let a začala jsem pracovat v automobilovém průmyslu. Líbilo se mi to, bavilo mě to. Pak jsem pokračovala tady v Mladé Boleslavi. Nalezla jsem tady praxi na oddělení logistiky ve Škoda Auto. Pak jsem ale chtěla vyzkoušet ještě několik oddělení, tak jsem odjela na pracovní stáž do Německa. Šlo rovněž o automobilový průmysl. Jednalo se o Wolfsburg. Pracovala jsem na oddělení produktového marketingu ve Volkswagenu. Pak jsem se vrátila zpátky sem a nabídli mi práci. Nabídli mi to moji kolegové, se kterými jsem spolupracovala během praxe. Doporučili mě, měla jsem několik pracovních pohovorů a nakonec to vyšlo. Se svojí současnou prací jsem velice spokojená. Máme super tým, velmi přátelské kolegy. Jsem opravdu spokojená a chtěla bych i nadále pokračovat svoji kariéru v automobilovém průmyslu.“

 

Jak se na na ŠAVŠ líbilo. Bylo těžké se začlenit mezi české spolužáky, protože vy jste studovala v češtině. Byli na vás hodní, pomohli vám nebo jste se cítila tak nějak, že vás nepřijímají?

„Mohu říci, že na začátku to bylo velmi těžké hlavně kvůli jazykové bariéře. Samozřejmě po prvním roce v Česku jsem nemluvila dobře česky. Mluvila jsem s přízvukem, strávila jsem hodiny doma studiem. Musela jsem intenzivně studovat, jinak bych ji neukončila. Musela jsem odmítat různé nabídky diskoték, klubů a trávila jsem hodiny při studiu, ale myslím si, že se to vyplatilo. Co se týká mých spolužáků, tak všichni byli dobří a i doposud jsem s některými v kontaktu. S některými spolužáky jsem pracuji například na stejném oddělení. Nemohu říct, že by byl na mě nikdo nepříjemný ani z učitelů, ani ze studentů. Prostě nikdo. Jsem za to opravdu velice vděčná, protože jsem se tady měla dobře. Vyučující byli na mě vždy nápomocní a se vším pomáhali. Když uviděli, že i cizí student, který se snaží a opravdu se učí, tak vždy vyšli vstříc. I když jsem například potřebovala ukončit studium o půl roku dříve. Jsem měla takový nápad při bakalářském studiu, tak také mě v tom podpořili. Stejné to bylo s praxí, když jsem byla v Bentley Motors a chtěla jsem mít nějaké předměty v konzultační formě. Vždy se všichni přizpůsobili.“

 

Co byste popřála ŠAVŠ do dalších let?

„ŠAVŠ jsem chtěla popřát do dalších let hodně úspěchů, hodně úspěšných absolventů, kteří vždy budou hrdí na to, že se rozhodli spojit svůj profesionální budoucí život právě s touto vysokou školou stejně tak, jak jsem hrdá já. Chci aby měla mnoho vděčných studentů.“

 

Také by vás mohlo zajímat:

20 příběhů ŠAVŠ: Podnikání bez ŠAVŠ by nešlo, říká Maršálek

Zdroj: ŠAVŠ, Tývka.cz 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.