Vyberte možnost Stránka

20 příběhů ŠAVŠ: Podnikání bez ŠAVŠ by nešlo, říká Maršálek

20 příběhů ŠAVŠ: Podnikání bez ŠAVŠ by nešlo, říká Maršálek

20 příběhů ŠAVŠ je nový seriál o úspěšných absolventech Škoda Auto Vysoké školy. Je natočený ve spolupráci s internetovou televizí Tývka.cz ke dvacátému výročí od založení vzdělávací instituce. Druhým dílem provází vedoucí marketingu, prodeje a PR Hana Loskot a zpovídá absolventa Romana Maršálka. Jde o držitele titulu mistra světa a Evropy v benchpressu, mistra republiky v silovém trojboji nebo mistra republiky v kulturistice. ŠAVŠ následně ve velké míře přispěla k tomu, aby si Roman splnil svůj vlastní sen, kterým bylo otevření fitness centra Dream Gym.  K tomu se pojí i poradenství v oblasti sportu, výživy, fitness a zdravém životním stylu. Roman rovněž pracuje od roku 1997 ve Škoda Auto na pozici specialisty ve výrobě. 

 

Jste absolventem ŠAVŠ z roku 2015. Jak jsem se dočetla tak tím, kdo vás namotivoval ke studiu na naší vysoké škole, byl váš tehdejší nadřízený. V té době jste již pracoval pro Škoda Auto. Poté přišla tato motivace.

„Ano, je to přesně tak, můj bývalý šéf si mě kdysi zavolal a hovořil o možnosti Škoda Auto, která podporuje vzdělávání a doporučil mi přímo ŠAVŠ, abych to šel zkusit a abych si školu udělal. Bylo to jednoznačně jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě.“

 

Bylo pro vás náročné pracovat při práci? Jak se vám podařilo skloubit všechno najednou?

„Bylo to velmi náročné, protože nejsem především studijní typ. Z toho důvodu jsem musel makat a po večerech se hodně učit. Ta práce znamenala samozřejmě spoustu času, který jsem studiu nemohl přímo věnovat a mám i rodinu. Měl jsem tak velkou podporu manželky. Kdyby nebyla, tak bych to asi nezvládl.“

 

Nacházíme se ve vašem fitness centru Dream Gym. Kdy vás napadlo začít podnikat?

„Mít vlastní posilovnu nebo nějaký byznys to už byla myšlenka dávno před ŠAVŠ. Reálnou podobu to získalo až po absolvování vysoké školy. To znamená zhruba v roce 2016 se tady realizovala ta výstavba a nákup strojů. Tou dobou tak Dream Gym vznikl. Jak mě to napadlo, abych odpověděl na otázku. Byl to již takový dlouhodobý sen a jelikož jsem na ŠAVŠ získal mnoho znalostí, které jsem mohl při začátcích podnikání aplikovat a využít, tak asi i to mi ten byznys umožnilo založit.“

 

Roman by se bez znalostí účetnictví, výkazů a práva neobešel

Stále ještě pracujete pro Škoda Auto, zároveň vedete tento podnik, stíháte ještě trénovat lidi?

„Nejen že trénuji lidi, ale trénuji i sám sebe. Rozhodně nehodlám přestat cvičit, i když je toho času málo. Je to životní styl a cesta. Neumím si to bez cvičení představit. Moc času tomu není věnovat potřeba. Aby člověk měl výsledky, tak stačí třikrát nebo čtyřikrát týdně hodinka. To si myslím, že ve svém programu dokážu ještě najít. Trénuji lidi za podpory manželky. Ta se postará o rodinu a já se mohu věnovat klientům. Toto je podnik, který má za cíl podávat pomocnou ruku lidem a pomáhat jim s fitness a zdravotními cíli. Nedokážu si představit, že bych to nedělal.“

 

Jak vám pomohly znalosti, které jste získal při hodinách ekonomie, marketingu a podobně u nás v tom podnikatelském záměru?

„Naprosto zásadně pomohly podnik a byznys rozjet. Popravdě si neumím představit, jak bych podnikal, kdybych neuměl nebo neznal základy účetnictví, neuměl se orientovat ve výkazech. Právo je předmět, který se se vyučoval na ŠAVŠ. Bylo v něm zase spousta věcí, které se daly aplikovat a použít. Pak šlo samozřejmě o cizí jazyk. Všechny předměty, které na ŠAVŠ byly, jsem dokázal uplatnit v podnikání. Je to navzdory tomu, že škola připravuje studenty především pro oblast automotive nebo průmyslových podniků. Už jen studium a nutnost absolvovat zkoušky, kde se člověk musí umět vyjádřit, pomůže ve chvíli, kdy chce člověk dojednat podmínky nějaké smlouvy. Už jsem to i zmínil a řeknu to znovu. Bez ŠAVŠ si nedokážu představit, že bych takovouto firmu vybudoval.“

 

Potkal jste na ŠAVŠ někoho, kdo byl pro vás v životě zásadní, s kým se stýkáte třeba dodnes?

Určitě ano, potkal jsem tam spoustu sympatických a stejně toužících osob po tom diplomu a po vzdělání, jako jsem byl já. Byli jsme parta, která se vzájemně podporovala. Je to zajisté část příběhu, na který rád vzpomínám. Bohužel po konci studia vztahy ochladly. S některými kolegy se potkávám ještě ve Škoda Auto, protože tam také pracují. Někteří sem chodí cvičit, takže se vídáme, ale žádná akce se už bohužel nekoná.“

 

Co byste popřál ŠAVŠ do dalších let?

ŠAVŠ bych určitě popřál mnoho úspěšných a mnoho spokojených absolventů a hlavně absolventy, kteří by po absolvování bakalářského stupně pokračovali dál v inženýrském studiu. Je to opravdu vysoce kvalitní škola. Osobně jsem zkoušel pak studovat jinde a mám možnost to hodnotit. Jednoznačně pokračujte na ŠAVŠ. Nebojte se toho. To, že je škola náročná, je obrovské plus.“

 

Také by se vám mohlo líbit:

20 příběhů ŠAVŠ: Úspěšní sledují trendy a výjimeční je určují, říká J. Elich

Zdroj: ŠAVŠ, Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.