Vyberte možnost Stránka

20 příběhů ŠAVŠ: Od bohaté praxe až po vlastní byznys – manželé Kopeční

20 příběhů ŠAVŠ: Od bohaté praxe až po vlastní byznys – manželé Kopeční

20 příběhů ŠAVŠ je nový seriál o úspěšných absolventech Škoda Auto Vysoké školy. Je natočený ve spolupráci s internetovou televizí Tývka.cz ke dvacátému výročí od jejího založení. Osmým dílem provází Zdeňka Kyselová z marketingu, prodeje a PR a zpovídá manžele Alžbětu a Ondřeje Kopečné. Tento pár se spolu potkal právě na ŠAVŠ, kde si prošel i bohatou praxí a nabral i důležité pracovní zkušenosti, které je dovedli až k úspěšnému podnikání.


Jste absolventi z roku 2017. Krom toho máte společných ještě několik dalších věcí, například jde o příjmení. Alžběto, řekla byste nám, jak začal váš příběh?

Alžběta Kopečná

„To je docela zajímavý příběh. Nastoupila jsem na ŠAVŠ až na navazující magisterské studium. Bakaláře jsem získala ve Zlíně na Univerzitě Tomáš Bati. Pak mě život odvlál sem na Mladoboleslavsko, tak jsem nastoupila na ŠAVŠ. Naši spolužáci byli tak strašně proaktivní, že za námi zvlášť přišli a řekli nám, že je tady kluk a holka ze stejného města. To pro nás byl docela šok, protože Ondru z Prostějova neznám. Nevím, jestli znáte Prostějov, ale je to malé město. Takže jsme se seznámili až tady díky našim spolužákům. Takže jim musíme poděkovat alespoň tímto způsobem. Pak nějak slovo dalo slovo a padli jsme si do oka, ale až po státnicích. Technicky vzato jsme se tak na škole dohromady nedali, ale umožnila nám se spolu poznat.“

Vrátila bych se teď v čase zpátky a zeptala bych se vás Ondro. Co bylo tím rozhodujícím motivem. Proč jste se rozhodl jít právě na ŠAVŠ?

Ondřej Kopečný

„U mě to nebylo zas až tak nic prozaického. Mě bavila ekonomie a automobily. ŠAVŠ byla prakticky jediná možnost, kde se tyto dvě věci daly skloubit dohromady.“

A pro vás Alžběto?

Alžběta Kopečná

„Pro mě to bylo úplně naopak. Ondra se mi dodnes směje, že já autům vůbec nerozumím a vůbec mě nezajímají prakticky. Já jsem šla spíš po zajímavých oborech, které ŠAVŠ určitě nabízí. Dalšími důležitými body bylo propojení s praxí, možnost nahlédnout do korporátního světa skrz Škoda Auto. Pro mě byly důležité tyto body. Dále to byly tyto krásné prostory a individuální přístup ke studentům. To jsou faktory, které jsou největším lákadlem.“

Ondro, vy jste využil spoustu možností, které ŠAVŠ nabízí, můžeme říct benefitů. Absolvoval jste spoustu výjezdů do zahraničí ať už studijních nebo pracovních. Řeknete nám, která konkrétní místa jste navštívil?

Ondřej Kopečný

„V prvním ročníku jste se rozkoukávali a hodně jsme se u toho bavili. Mezi prvním a druhým ročníkem jsem vycestoval do USA na work & travel. Z Ameriky jsem přeletěl rovnou do Turecka, kde jsem absolvoval první studijní tří měsíční pobyt. Ze začátku jsme si všichni studenti, co jsme tam byli, říkali, co vlastně děláme v Turecku. Musím říct, že po několika měsících jsme si všichni tu zemi zamilovali a nechtělo se nám odjíždět zpátky. Ve čtvrtém semestru jsem odjel na svoji první praxi na mezinárodní prodej a tam jsem vydržel až do sedmého semestru. Poté kolega z mezinárodního prodeje mi domluvil šesti měsíční stáž u německého importéra ve Škoda Auto Deutschland. Tam jsem pracoval primárně na dvou odděleních. Konkrétně šlo o plánování a use cars. Ojetá auta mě tam začala strašně bavit – ta problematika TCO, fleet, zůstatkové hodnoty a viděl jsem, že tímto směrem bych se chtěl ubírat i do budoucna. Potom navazujícím magisterském studiu jsem vycestoval na druhý studijní pobyt do Rakouska na naši partnerskou univerzitu do Steyru na double degree program. Obvykle ta zahraniční studia nejsou až tak složitá. Jasně musíte se tam učit, musíte projít zkouškami, musíte tam odevzdat semestrální práce. Primárně je to o tom poznat nové lidi, poznat novou kulturu, bavit se, ale double degree byl trochu jiný. Během toho, co se ostatní studenti bavili, tak já jsem většinu času trávil v noci ať už se spolužáky nebo sám u počítače a studoval jsem. Nicméně to byla skvělá škola, skvělá zkušenost, poznal jsem nový edukační systém. Pokud to mohu někomu doporučit, tak určitě jeďte. Každopádně už během studia ve Steyru jsem věděl, že se už nechci vracet na praxi do Škoda Auto. Už jsem tam trávil nějakou dobu, získal jsem mnoho zkušeností, ale chtěl jsem tu svoji kariéru posunout kousíček dál. Rozhodl jsem se jít na kombinovanou formu studia, hledal jsem práci v Praze a dostal jsem příležitost v AutoESA. Nastoupil jsem tam na juniorskou pozici na zahraniční nákup, nicméně za tři měsíce jsem byl povýšen na fleetového manažera, kde jsem měl s týmem na starosti nákupy ojetých a ověřených ojetých vozů ze zahraničí pro celou síť AutoESA. To byla skvělá zkušenost. Já už jsem ze Škoda Auto věděl, jak se řeší a počítá TCO, jak se počítají zůstatkové hodnoty aut atak dále, ale v AutoESA jsem pochopil, jak to funguje na tom reálném trhu, kde jsou ty malé niance, co rozhoduje o zůstatkové hodnotě, jak rychle lze a jaké auto prodat atak dále.“

Alžběto asi se mnou budete souhlasit, kdy řeknu, že ŠAVŠ vám byla osudnou ve vašem osobním životě. Já bych se ráda věnovala i vašemu profesnímu životu, který je neméně zajímavý. Řeknete vám, jak probíhala vaše kariéra, než jste se stala čerstvou absolventkou v podstatě až doposud?

Alžběta Kopečná

„Já jsem vlastně hned na začátku studia na ŠAVŠ nastoupila do Škoda Auto na dobrovolnou praxi. Konkrétně šlo o oddělení HR a marketing, kde jsem se starala o ostatní praktikanty a jejich vedoucí. Byla jsem v kontaktu jak se studenty, tak s vedoucími. Řešila jsem různé papírování a administrativu, aby všechno šlo hladce atak dále. Šlo o prodlužování praxí a o veškerou agendu s tím spojenou. Měla jsem tak možnost nahlédnout ta trochu pod pokličku celého HR na Škoda Auto. V mezinárodní korporaci je vidět, jak se co dělá, jak tam lidi fungují v týmech, takže to byla pro mě cenná zkušenost, za to jsem moc ráda. Řekla bych, že mi to dost pomohla nastartovat svoji kariéru. V první ročníku jsem chodila na praxi a ve druhém ročníku jsem si řekla, že bych chtěla už pracovat na plný úvazek, takže jsem formu studia změnila na kombinovanou. To byla velká challenge, ale dalo se to zvládnout. Nastoupila jsem tak v Praze do Siemensu. Tam jsem nastoupila do centra sdílených služeb na oddělení HR. Tím pádem se ta kariéra odvíjela od té praxe, kde jsem zjistila, že HR mě baví a chci se tomu věnovat. Takže jsem nastoupila tam. Z juniora, který tam nastoupil bez zkušeností, když nepočítám tu svoji praxi, tak jsem se během necelého roku stala team leaderem, což pro mě byla obrovská zkušenost a jsem za to moc vděčná. To je opravdu práce mých snů. Starat se o lidi, snažit se je rozvíjet, nějak je posouvat, vidět, jak rostou v kariéře. To mě opravdu moc bavilo. Možná si to ještě jednou zopakuji, uvidím, co mi život přinese.“

Ondro vy jste nakonec ukončil práci v AutoESA a dostal jste pracovní nabídku do Německa, kam jste se na nějaký čas přesunuli. Řeknete nám k tomu něco blíž?

Ondřej Kopečný

„Určitě, dostal jsem pracovní nabídku z Německa od firmy BCA. Přestěhovali jsme se tak do Düsseldorfu.“

Alžběta Kopečná

„No, to nebylo úplně tak jednoduché. Ondra se přestěhoval do Düsseldorfu. Přestěhoval se v listopadu a nastoupil do práce, zatímco já jsem byla pořád v Praze. Původní plán byl takový, že tam půjdeme spolu. Ondra už měl práci jistou, přijali ho. Já bych si tak práci teprve bavila. V den, kdy jsem chtěla dávat v Siemensu výpověď, jsem zjistila, že jsem těhotná. To byl absolutní life changer, všechny plány se musely změnit, bylo to docela těžké Ondrovi sdělit takto na dálku, protože byl v Německu. Já jsem byla stále v Praze. Takže to byly docela krušné chvíle pro nás pro oba. Já jsem měla štěstí na skvělou šéfovou, která mi stáhla výpověď a prodloužila smlouvu do té doby, než nastoupím na mateřskou. Takže jsem pokračovala v Siemensu jako teamleader a přestěhovala jsem se za Ondrou až v květnu a on tam byl vlastně od listopadu až do května sám a navštěvovali jsme se samozřejmě o víkendech.

Ondřej Kopečný

„Mezi tím jsme za sebou lítali každý druhý víkend, takže to bylo poměrně v pohodě. v PCA jsem byl přijat na pozici regionálního manažera, měl jsem na starosti český, slovenský a maďarský trh. Primárně jsem měl na starosti rozvoj trhů. Staral jsem se o potřeby zákazníků, o jejich spokojenost.“

Alžběta Kopečná

„Z toho vzniklo to naše podnikání, kdy jednoho dne z čista jasna přišel domů a řekl – podnikáme. Takto mi to doma představil a od toho dne podnikáme.“

V čem konkrétně vaše podnikání spočívá?

Ondřej Kopečný

„Primárně zabezpečujeme transport ojetých aut napříč Evropou. Máme zákazníky z České republiky, ze Slovenska a z Rumunska. Auta vozíme primárně ze západní Evropy, Skandinávie, Itálie, Španělska. Naším typickým zákazníkem je autocentrum případně autobazar, kteří si jinak kupují auta na zahraničních aukcích a poté je potřebují dovézt do České republiky. Transport je taková věc, ke které jsme přišli jako slepí k houslím, protože si to žádal trh. To, co mi primárně umíme je to, že víme, odkud auta nakupovat, známe tam ty lidi, známe after sales procesy. S tímto našim zákazníkům radíme a to, že jim auta dovezeme, to je sice náš core business, ale je to taková třešnička na dortu a to se pořád učíme. “

Alžběta Kopečná

„Přesně tak, když má zákazník nějaký problém s nějakou aukční společností a potřebuje tam něco urgentně vyřešit, aby mohl vyzvednout auto, tak my víme, jakému konkrétnímu člověku zavolat, aby nám to auto uvolnil. My těm zákazníkům pomáháme, on to nemusí obvolávat, nemusí se přepojovat přes milion různých linek, aby se dostal až k tomu klíčovému člověku. My mu prostě zavoláme na přímo a ještě se ho zeptáme, jak se má.“

Já vám moc děkuji za příjemný rozhovor. Na závěr bych se vás zeptala, co byste popřáli naší škole k jejím dvacátým narozeninám?

Ondřej Kopečný

„ŠAVŠ bych strašně rád popřál, aby se jí i nadále podařilo prolamovat to české paradigma, že soukromá vysoká škola není dobrá, protože to prostě není pravda. ŠAVŠ je perfektní škola a těžko bych v mém uplatnění hledal lepší.“

Adéla Kopečná

„S tím já určitě souhlasím, protože mám to srovnání soukromá versus veřejná. Za mě musím říci, že ŠAVŠ je opravdu kvalitní škola. Hodně mi přinesla a přeji jí, aby dokázala i nadále oslovit kvalitní vyučující , kteří jsou z praxe a dokážou z praxe předat zkušenosti na studenty, aby i oni mohli být úspěšní v následující kariéře.“

Také by vás mohlo zajímat:

20 příběhů ŠAVŠ: Konečně jsem mohl efektivně studovat jazyky, říká J. Temr

Zdroj: ŠAVŠ, Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.