Vyberte možnost Stránka

10 kroků k vybudování úspěšného startupu

10 kroků k vybudování úspěšného startupu

Toužíte po založení úspěšného startupu, ale nevíte, jak na to? Přinášíme vám deset kroků, které vás provedou procesem od vývoje nápadu až po vybudování silné značky. Tyto tipy vám pomohou dosáhnout úspěchu a rozvinout úspěšný a udržitelný startup.


1. Inspirujte se úspěšnými podnikateli

Zjistěte, co dělají úspěšní podnikatelé v oboru, ve kterém chcete podnikat a co je pro ně klíčové k úspěchu.

2. Vytvořte jedinečný nápad

Vynalezněte něco, co ještě nikdo před vámi nevytvořil. Zamyslete se nad tím, co vám v životě opravdu chybí. Může jít o banální věc, kterou lze jednoduše inovovat. Nenapadá vás nic přelomového? Nevadí! Cesta je i inovovat stávající službu nebo produkt. Udělejte prostě lepší produkt, než má váš oponent.

„Vždy mě přitahovaly spíše revoluční změny. Nevím proč. Protože jsou těžší. Jsou mnohem více emocionálně stresující. A většinou si projdete fázi, kdy vám všichni říkají, že jste kompletně selhal.”

Steve Jobs, zakladatel Apple

3. Zjistěte, zda je poptávka po vašem produktu nebo službě

Nezapomínejte na průzkum trhu. Díky tomu zjistíte, jestli je dostatečný zájem o to, co chcete nabídnout.

4. Vymyslete funkční a uživatelsky přívětivé řešení

Vaše řešení musí být snadno použitelné a musí splňovat potřeby zákazníků.

5. Získejte finance

Hledejte investory nebo použijte své vlastní prostředky, abyste mohli svůj startup rozvinout. Cestou mohou být i hedgeové neboli investiční fondy nebo angel investoři. V Česku funguje například platforma Busyman, která propojuje startupy s investory. Startupům pomáhá ale i statní agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. V České republice je mnoho startupových inkubátorů, mezi které patří třeba xPORT VŠE Business Accelerator nebo Point One inkubátor při Vysoké zemědělské univerzitě.

6. Rozvíjejte svůj tým

Najměte si lidi, kteří jsou talentovaní a mají stejný cíl jako vy. Sežeňte lidi, kteří jsou lepší než vy sami. Vás samotné budou nutit k tomu se neustále zlepšovat a posouvat vaše podnikání směrem k výšinám.

7. Vybudujte silnou značku

Vytvořte si jedinečnou a snadno rozpoznatelnou značku, která přitahuje pozornost a buduje důvěru u zákazníků.

8. Zúčastněte se startupové soutěže

V Česku je mnoho startupových soutěží, které vám mohou pomoci k úspěchu. Příkladem jsou Vodafone Nápad roku nebo Women Startup Competition.

9. Udržujte si flexibilitu a otevřenost ke změnám

Být schopen reagovat na změny na trhu a být otevřený novým možnostem je klíčem k úspěšnosti v podnikání. Neustále se učte a přizpůsobujte svůj startup tak, aby odpovídal potřebám zákazníků a trhu.

10. Neustále se zlepšujte

Sledujte trh a reagujte na změny, abyste mohli svůj startup neustále zlepšovat a udržet si konkurenceschopnost.

Zdroj: Tývka, Adlien

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.